Duizenden nooit geslaagd voor toets inburgering EUWS 11 Laat ze zelf evalueren wat ze hebben gedaan en waarom in de gaten houden. Maar de overige 85 procent kan geholpen worden, die moet je op het rechte pad krijgen." In 1997 publiceerde Khosrokhavar L'Islam des jeunes. Hij verbleef er lange tijd voor in de banlieues. en waarschuwde als een van de eersten voor de islamisering van die achter standswijken. In 2004 verscheen L'Is lam dans lesprisons, waarin hij de radicalisering in gevangenissen blootlegde. „Ik deel moslimextremisten en teruggekeerde jihadisten onder in vier categorieën. Allereerst zijn er de hardliners. Die veranderen niet meer van mening, die zijn gewoon gevaar lijk. Daarnaast heb je degenen die twijfelen over wat ze hebben gedaan. Dat is een groep mensen waar je invloed op kunt hebben, die je kunt helpen. De derde groep bestaat uit de getraumatiseerden. Zij waren in oor logsgebied en hebben er psychische problemen aan overgehouden. Deze mensen kunnen nog steeds tot geweld overgaan. Niet uit religieuze overtuiging, maar vooral doordat ze geestelijke problemen hebben. De laatste groep is die van de spijtoptan ten. Die hebben misschien geen af scheid genomen van hun radicale ideeën, maar hebben wel spijt van eventueel geweld dat ze hebben gebruikt. Dat zijn dus vier héél verschillende groepen die allemaal anders moeten worden behandeld." „Je moet met ze in gesprek. Noorwe gen doet het al twintig jaar met neo nazi's. In Denemarken is er een uit gebreid systeem om dit soort mensen te begeleiden. Zeg niet: jij was fout, wij hebben gelijk. Laat ze zélf evalue ren wat ze hebben gedaan en waarom. Imams doen dat nu al in Franse gevangenissen. Die gaan in discussie over wat de jihad voor deze gedetineerden betekende en komen met andere ideeën. Dat proces kan maanden duren, maar het moet. Die mensen kan én moet je weer integre ren in de maatschappij." „Politici houden zich alleen met de korte termijn bezig. Problemen met een lange duur zijn daarom moeilijk aan te pakken. Zo werkt de democra tie en daar moeten we mee leven. Als socioloog heb ik dat maar te accepte ren. Ik voel dat nu ook weer zo, met de terroristen in onze landen die straks hun straf hebben uitgezeten. Wij wetenschappers waarschuwen, maar of er wordt geluisterd? Ik weet het niet." Dat blijkt uit cijfers die deze krant heeft opgevraagd bij DUO, de over heidsdienst voor inburgering. Nieuwkomers in Nederland moe ten binnen drie jaar hun inburge- ringsexamen hebben gehaald. Maar migranten die 600 lesuren hebben gevolgd en vier keer zijn gezakt, kunnen ontheffing krijgen. Ze heb ben zich dan genoeg ingespannen en de overheid legt zich erbij neer dat de drempel voor hen te hoog ligt. Sinds 2023, het jaar dat de nieuwe inburgeringswet werd ingevoerd, hebben 3023 migranten een onthef fing gekregen. Onder hen zijn veel Ethiopische en Eritrese asielzoe kers, meldt een woordvoerder van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SZW). „Mensen die uit oorlogs gebied komen en daardoor weinig onderwijs hebben gehad." De ont heffing heeft geen gevolgen. „Voor de wet zijn ze misschien klaar, maar we moeten nog wel iets met die mensen", zegt een woord voerder van Vluchtelingenwerk. „Je moet ze Nederlands blijven leren, want ze zijn hier en moeten door." De organisatie pleit voor een rol van de gemeente bij die gecon tinueerde taallessen. DUO deelde 2704 boetes uit aan nieuwkomers die te langzaam inburgeren, blijkt uit de opge vraagde cijfers. Wie niet binnen drie jaar zijn examens heeft gehaald en geen overmacht kan aantonen - bijvoorbeeld door lange wachttij den - kan een boete van 1250 euro krijgen. De helft van de boetes is nog niet volledig betaald. Coulance In april vorig jaar werd bekend dat 500 migranten een boete moesten betalen. Daar zijn sindsdien nog 2200 boetes bijgekomen. „We plei ten voor coulance. Asielmigranten zijn vaak echt gemotiveerd om in te burgeren, maar vinden het lastig een taalschool te vinden. Dat levert nogal eens vertraging op", zegt de woordvoerder van Vluchtelingen- Werk. „Mensen opzadelen met boetes en schulden lijkt ons niet het doel van inburgeringsbeleid. Dan wordt hun achterstand alleen maar groter." Dat beleid ligt al een tijd onder vuur. In 2013 werden asielzoekers en huwelijksmigranten verant woordelijkvoor hun eigen inburge ring. Voor hun lessen kunnen ze tot 10.000 euro lenen bij DUO. Als een asielzoeker zijn examens binnen de tijd haalt, hoeft hij het geleende geld niet terug te betalen. Een huwelijksmigrant moet altijd terugbetalen. Het nieuwe beleid leverde grote problemen op. Malafide taalscho len lokten klanten met cadeaus als laptops, maar gaven slecht les. De wachttijden voor (het nakijken van) examens liepen soms op tot vijftien weken. De slagingspercen tages zijn laag. Bij DUO staan nu 81.838 leningen voor inburgering uit voor een totaal bedrag van ruim 400 miljoen euro. 8800 van die leningen zijn inmid dels kwijtgescholden, een bedrag van 60 miljoen. 98 leningen zijn te rugbetaald: 118.000 euro. Minister Koolmees (SZW) kon digde eerder al aan het beleid op de schop te willen nemen. Hij komt eind deze maand met een nieuw inburgeringsstelsel. maandag 18 juni 2018 Na de aanslag op concertzaal Bataclan in Parijs op 13 novem ber 2015, waarbij 89 mensen om het leven kwamen. De Franse socioloog Khosrokha var vreest nieuwe aanslagen zoals deze in Parijs, foto'safp.epa In heel Europa zitten ongeveer 1500 men sen in de gevangenis die zijn teruggekeerd uit oorlogsgebied in Syrië en Irak. Hoe krijg je een veroordeelde terrorist die géén hardliner is, weer op het rechte pad? U doet al meer dan dertig jaar on derzoek naar de islam en radicali sering. Hoe kijkt u als wetenschap per naar de terreuraanslagen van moslimextremisten de afgelopen jaren? Ruim 3000 migranten zijn zo vaak voor hun inburgeringsexa- men gezakt, dat ze ontheffing hebben gekregen. Ze mogen gewoon in Nederland blijven. Cyril Rosman Groningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11