balclErman.nl De goedkoopste met vertrekgaranties! boldErman.nl m* 10 De Franse socioloog Farhad Khosrokhavar waarschuwt voor nieuwe aanslagen wanneer veroordeelde Irak- en Syriëgangers eenmaal hun straf hebben uitgezeten. „Stel dat ze door hun strafblad geen normaal leven kunnen opbouwen, wat gaan ze dan doen?" INTERVIEW FARHAD KHOSROKHAVAR 499,- Hij waarschuwde twintig jaar geleden al voor de invloed van de islam in de banlieues (de Franse achterstandswijken, red.) en ruim tien jaar geleden schreef hij als een van de eersten over radicalisering in gevangenissen. Nu vreest socioloog Farhad Khosrokhavar voor terroris ten die hun straf hebben uitgezeten. Als we nu niets doen, krijgen we de komende jaren volgens hem te maken met nieuwe aanslagen. „Vanuit Frankrijk zijn tussen de 1400 en 1900 jihadisten naar Syrië en Irak vertrokken. Dat is het grootste aantal mensen vanuit heel Europa. En toch loopt Frankrijk enorm achter. In Groot-Brittannië begonnen ze al in 2006 en 2007 met deradicaliserings- programma's; Frankrijk begon pas in 2014. In Denemarken hebben ze een systeem voor de opvang en begelei ding van teruggekeerde jihadstrijders. In Frankrijk bestaat zoiets niet eens." Farhad Khosrokhavar (70) is socio loog. Zijn boeken en wetenschappe lijke artikelen verschijnen wereld wijd bij prestigieuze uitgeverijen. Time Magazine interviewde hem over de terreuraanslagen in Frankrijk, in The New York Times schreef hij over het wankelende Franse integratie beleid en de nieuwssite Vice citeerde hem over radicalisering. Zijn jongste boek- Le Nouveau Jïhad en Occident, De Nieuwe Jihad in het Westen - werd in Le Monde bestempeld als 'het meest complete werk over het ontstaan en de snelle groei van het jihadisme in het Westen'. In zijn werkkamer in Parijs zegt hij: „Politici denken dat na de neder laag van IS in Syrië het ergste achter ons ligt. Maar dat is niet zo." „In Frankrijk zitten een paar honderd mensen in de cel die zijn terugge keerd uit oorlogsgebied in Syrië en Irak. In heel Europa zijn het er zo'n 1500. Die hebben straks hun straf uitgezeten. Daar moet je wat mee. Stel nou dat die mensen geen werk vinden. Stel dat ze door hun strafblad en door hun verleden geen normaal leven kunnen opbouwen. Wat gaan PASPOORT ze dan doen? Misschien gaan ze wel de misdaad in, misschien kiezen ze zelfs weer voor terrorisme. Als we niets met ze doen, hebben we binnen nu en tien jaar te maken met nieuwe aanslagen en nieuw geweld." „Als je elke vrijgelaten jihadist 24 uur per dag wilt volgen heb je per persoon twaalf tot veertien agenten nodig. Dat kost te veel. En ze hebben hun straf uitgezeten, dus je mag ze ook niet in hun bewegingsvrijheid belemmeren - dat zou haaks staan op onze rechtsstaat. Bovendien is alléén repressie op de lange termijn geen oplossing. We moeten ex-jihadisten weer integreren in de maatschappij." „Dat weet ik! Landen als Frankrijk en België zijn getraumatiseerd door de aanslagen van de laatste jaren. Men sen zijn bang, politici zijn bang. Maar uit onderzoek blijkt dat zo'n 15 pro cent van alle geradicaliseerde gedeti neerden na hun vrijlating radicaal blijft of weer opnieuw wordt. Die groep is gevaarlijk, dus die je moet je Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl 8 dagen Verrassend Denemarken 10 dagen Westkust van Ierland 12 dagen Noorse fjorden, bergen en scherenkusten 12 dagen Rondreis Polen maandag 18 juni 2018 'We móeten met veroordeelde terroristen praten' Frank Renout Parijs Wat is nu het dwingendste probleem, als we praten over terrorisme en radicalisering? Geboren op 21 maart 1948 in Teheran Studeerde aan de Universiteit van Montpellier Werkte in de jaren 80 als socio loog in Iran Werd in de jaren 90 door Alain Tou- raine aangetrokken bij de prestigieuze École des Hautes Études en Sciences Sociales Is nu directeur van het Franse Observatoire de la Radicalisation en zit in een advies raad van de Franse minister van Bin nenlandse Zaken Wat moeten we volgens u doen? Dat klinkt als een softe boodschap die niet echt samenvalt met de tijd geest... v.a. slechts Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en boekingen: Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 30juni IA, 28 juli 11, 25 aug/8 sept. Vertrekdata: 25 juni 20 aug 17 sept 15 okt. 10 dagen Drautal Karinthië 12 dagen Hoogtepunten van Sicilië Vertrekdata: 25 juni 9 juli 6 aug 17 sept 1,15 okt. Vertrekdata: 7, 21 juli 4,18 aug 1,15, 29 sept.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10