u 9 Opgepakt om financiering IS De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) heeft twee broers van 35 en 36 jaar uit Utrecht en een 40-ja- rige vrouw uit Alphen aan den Rijn opgepakt wegens het financieren van terrorisme. Het trio zou vanuit Neder land geld hebben gestuurd naar twee broers van de Utrechtse broers, die vermoe delijk zijn uitgereisd naar Irak en Syrië om zich aan te sluiten bij terreurgroep IS. Deze mannen staan op de nationale sanctielijst terro risme. De vrouw is de ex van een vijfde broer, die ook was uitgereisd maar in december 2016 is teruggekeerd en sinds dien vastzit. De FIOD kwam in actie na een melding van ongebruike lijke geldtransacties. De wo ningen van de drie zijn door zocht en er is administratie meegenomen. Bij een van de broers is ook een vuurwapen met munitie gevonden. De ar restaties vonden afgelopen dinsdag al plaats. Geld dat familieleden over maken aan uitreizigers kan worden gebruikt voor de fi nanciering van de geweldda dige jihad en dat is strafbaar. Ouders worden niet strenger met alcohol Gif gevonden: 'aanslag in Keulen voorkomen' Met de vondst van de giftige stof ricine in een Keulse wo ning en de arrestatie van de twee bewoners is 'zeer waar schijnlijk' een zeer dodelijke aanslag met gif in Keulen ver ijdeld. Dit zegt het hoofd van de Duitse binnenlandse vei ligheidsdienst (BfV), Hans Georg Maassen. Hoofdver dachte is een 29-jarige Tune siër, die sinds eind 2016 in Duitsland verblijft. De man was al in het vizier van politie door verdachte aankopen, gif kleden zich bijvoorbeeld als zaken mannen en passen moeiteloos in de wereld van vijfsterrenhotels. Ze eten mee in de ontbijtzaal en aan het eind zijn alle handtassen weg. „Stuur een Chileen een week naar Buenos Aires en hij spreekt met een Argentijns ac cent. Ik denk dat het komt omdat Chilenen nauwelijks een eigen iden titeit hebben. In het buitenland pro beert elke Chileen zich aan te pas sen." Contant geld Het ging de Lanzas altijd om contant geld. „Creditcards verkochten ze of gooiden ze weg. Het buitgemaakte geld stuurden ze terug naar Chili. In hun woonplaats, meestal de gemeen ten even buiten Santiago, waren de Lanzas mensen van aanzien. Ze reis den, spraken vreemde talen en woonden in de grootste huizen." Ook de jongste generatie Lanzas Chi- lenos stroopt nog steeds Europa af. De mensen zijn er rijker dan in Chili, dus er valt meer te halen. Maar er is nog een voordeel: wie gepakt wordt, zit tenminste in een goede gevange nis, waar je gratis naar de tandarts kunt om je gebit te laten oplappen. Werkterrein Vanwege de taal opereren de meeste Lanzas in Spanje. In 2016 arresteerde de Guardia Civil er 275 Chileense die ven. Daar zitten nog steeds zakken rollers tussen, maar ook steeds meer inbrekers en overvallers. Volgens La- barca zijn de Lanzas van werkterrein gewisseld, omdat zakkenrollen steeds minder loont. „De reden is simpel. Niemand loopt meer met cash op zak." Volgens de Spaanse recherche wer ken de Chilenen steeds korte perio des samen, in wisselende groeperin gen. Dan verkassen ze weer. „Het ge- Er wordt beweerd dat La Yuyita erin slaagde om de portemonnee van de directeur van de FBI te rollen. vaar schuilt in hun mobiliteit", zegt recherchechef Jordi Ollé in de krant El Pais. Dat beaamt de 37-jarige advo cate Laura Amor uit Barcelona, die sinds 2007 Lanzas bijstaat. „Ze heb ben me gebeld uit Duitsland, Oos tenrijk, Frankrijk én Nederland." Het afgelopen jaar arresteerde de Nederlandse politie tenminste 13 Chilenen. Zo stond de politie in Am stelveen afgelopen winter voor een raadsel: het aantal woninginbraken was er explosief gestegen. In decem ber werd zelfs het recordaantal van 59 gehaald. De puzzel werd opgelost na de arrestatie van zeven Chileense dieven. „We vermoeden dat ze in groepsverband werkten", zegt poli tiewoordvoerder )ean Fransman. Het onderzoekloopt nog. Waslijst Schrijver Eduardo Labarca waar schuwt Nederlandse gezinnen na drukkelijk voor de nieuwe generatie Lanzas. „Vergis je niet. Ze worden steeds gewelddadiger." Zoals de drie Chileense twintigers die eind januari inbraken in het Overijsselse Kamper veen en het Gelderse plaatsje 't Loo Oldenbroek. Navraag bij de Chi leense politie leert dat het om zware criminelen gaat, die een waslijst aan veroordelingen hebben voor drugs handel, bankroven en gewapende overvallen. Labarca heeft moeite om sympa thie op te brengen voor de Lanzas van nu. „Ze hebben geen normen en waarden meer. In hun wijken is het klimaat verhard. Ze handelen in drugser zijn gangs ontstaan en mensen dragen wapens. Het toene mend geweld in Chili nemen ze ook mee naar Europa." McDonald's: ban op rietjes Wethouder Almereweg 'Brandweer tegen rups' zaterdag 16 juni 2018 GO ter were d UTRECHT Nico van der Lely Oprichter alcoholpoli DUSSELDORF Drie Chileense in brekers van de Lanzas Chilenos-bende, die eerder dit jaar in Ne derland op rooftocht waren. Deze drie wer den opgepakt na in braken in 't Loo 01- denbroek en Kamper veen. FOTO'S CARABINEROS DE CHILE. BERT JANSEN, SHUTTERSTOCK -schrijver Eduardo Labarca WEIDS UITZICHT Het Marina Bay Sands hotel in Singapore heeft een zwem bad op het dak. Gasten kunnen vanuit het water de skyline zien van het financiële district van de stadstaat, fotoafp AMSTERDAM Plastic rietjes bij McDonald's zijn binnenkort verle den tijd. De fast foodketen wil ze vanaf volgend jaar gaan vervangen in de Nederlandse vestigingen. Het alternatief is nog niet bekend. „Je kunt denken aan rietjes van papier, of helemaal geen rietje", zegt een woordvoerster. "Maar bijvoorbeeld een tuutje zoals bij koffiebekers." ALMERE Wethouder Tjeerd Herrema (PvdA) van Almere is don derdagavond afge treden om een be schuldiging van seksuele intimida tie. Een journalist van een lokale krant diende de klacht in. WAGENINGEN Gemeenten die de bestrijding van de eikenprocessie- rups niet meer kunnen bolwerken, kunnen het best de hulp inroepen van de brandweer. Dat adviseert het Kenniscentrum Ei- kenprocessierups van de Wagenin- gen Universiteit. Het centrum wordt overspoeld met te lefoontjes van bur gemeesters die met de handen in het haar zitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9