EEN RECENSENT VOND GREASE LAFFE, KITSCHE RIGE TROEP Iet ruim 2,4 mil joen bezoekers staat Grease op plaats 13 op de ranglijst van best bezochte bioscoopfilms in Nederland. Ruim achter klassiekers als The Sound Of Music en Irma La Douce, maar voor kaskrakers als Flodder en Harry Potter and the Philosop- her's Stone. De bioscoopfilm Grease was een hype in een tijdperk dat dat woord nog niet bestond in de Nederlandse taal. Van uit de Verenigde Staten kwa men er berichten over een razendpopulaire tienerfilm met idolen John Travolta en Olivia Newton-John in de hoofdrol en pakkende mu ziek met hitpotentie. Vier nummers uit de film - Sandy, Grease Lightning, You're The One That I Want en Summer Nights - bereikten de top 10 in Nederland. Middelbare scholieren hin gen posters boven hun bed en pronkten op het schoolplein met hun shirts, buttons en linnen tasjes met John, Olivia en het Grease-logo. Drogiste rijen kochten extra Bryl- creem in - haarvet om een Travoltiaanse kuif te creëren - kappers schoolden zich bij om permanentjes te kunnen zetten en de Nederlandse zangeres Sandy scoorde een hit met het eerbetoon Ik ben verliefd op John Travolta. Het publiek mocht de film dan wel omarmen, de Neder- landse filmrecensenten had den er geen goed woord voor over. Dagblad Trouw ergerde zich aan de 2 miljoen gulden kostende, 'waanzinnige' reclamecampagne voor de film. 'Af en toe een aardig muziekje, leuke danspasjes en een enkele grap: meer is Grease niet', concludeerde Trouw-recensent Wim de Hair nog tamelijk mild. Col lega Syp Wynia van Nieuws blad van het Noorden was minder vriendelijk. Wynia vond Grease een 'onbeteke nend niemendalletje met een slap verhaal, weinig imponerende acteerpresta ties en een weinig geloof waardige sfeertekening van een Californische highschool aan het eind van de jaren 50'. Volgens Hansmaarten Tromp van Het Parool was Grease een film die met min achting voor zijn publiek is gemaakt. Tromp noemt John Travolta een 'overjarige ac teur' en Olivia Newton-John een praatpop. Verder vindt hij Grease 'laffe, kitscherige troep' met 'vreselijke muziek' en een 'achterbakse moraal'. AD wijdde er niet eens een regel aan. Een treurende Volkskrant-recensent Peter van Bueren tot slot: 'Ik denk niet dat het mogelijk is ie mand ervan te weerhouden Grease te gaan zien. En dan driedubbel te betalen: eerst de plaat, dan de film en ten slotte een investering in een discojasje, om de teleurstel ling weg te hossen. Zich laten belazeren door geld wolven begint al op vroege leeftijd'. —Mark Roos magazine 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 95