8 Ze eten mee in de ontbijtzaal en aan het eind zijn alle handtassen weg De Lanzas Chilenos vliegen meer dan 12.000 kilometer om in te breken. Kenners waarschuwen: „Dit is de nieuwe generatie. Ze worden steeds gewelddadiger. Ze hebben geen normen en waarden meer." Celstraffen voor inbraken in Noord-Brabant Knetterstoned en met inbraakplan nen kwamen ze een Amsterdamse coffeeshop uitgelopen. Met de auto reden ze naar Brabant, waar ze die koude februarinacht verschillende woningen leegroofden. Het derde doelwit, een rijtjeshuis in de ge meente Nuenen, leek een makkelijke klus: raampje in, geld en sieraden grijpen en wegwezen. Maar deze keer schrok een buurvrouw wakker. Toen er zwaailichten opdoemden, sprongen de drie Chilenen in hun auto. Plankgas reed de 40-jarige be stuurder weg. Door rood licht ging het, over provinciale wegen en over fietspaden, om de politieauto af te schudden. Tijdens de vlucht gooiden de andere twee sieraden naar buiten. Tien kilometer verderop, in Aarle- Rixtel, ging het mis. De auto slipte, sloeg over de kop en kwam met een harde plons in een sloot terecht. Een blaffende politiehond zorgde dat de bont en blauwe Chilenen niet via het weiland weg durfden te rennen. ze zijn uitgekookt en intelligent, in staat om moeiteloos de wereld rond te reizen. Schotland Yard, de FBI en de Franse Sureté beschouwen hen als de allerbesten binnen hun vak." Gouden Rolex De schrijver baseert zijn verhalen op gesprekken met Lanzas, toen hij vluchtend voor het dictatoriale re gime van Augusto Pinochet door Eu ropa zwierf. Zo ontmoette hij een zakkenroller in de tram van Wenen, die hij een pilsje aanbood. De man vertelde hem dat hij zich zorgen maakte over zijn vrouw. Ze zat ziek in een Oostenrijkse gevangenis. Hij vroeg de journalist contact op te ne men met de Chileense consul. Via de consul regelde Labarca dat de vrouw naar haar thuisland kon te rugvliegen. Een week later sprak hij de zakkenroller weer, die hem uit dank een gouden Rolex van naar schatting 20.000 euro in de hand drukte. „Voor jou. Eerlijk verdiend." Labarca antwoordde dat hij het ge schenk niet kon aannemen en trouw bleef aan zijn goedkope Casio-hor- loge. Voordat de Chileen wegliep, zei hij: „Als in Chili iemand je lastigvalt, laat het weten. Ik los het voor je op." Al in de jaren veertig en vijftig wa ren de Lanzas Chilenos de beste zak kenrollers, vertelt Labarca. Er wordt beweerd dat La Yuyita, de meest be ruchte zakkenrolster in de Chileense historie, erin slaagde om in de metro van New York de portemonnee van de directeur van de FBI te rollen. „Natuurlijk weten we niet zeker of dat is gebeurd, maar het verhaal is te mooi om niet te vertellen." Waarom de Lanzas de beste dieven ter wereld zijn? Ze zijn meesters in vermommingen, zegt Labarca. Ze PROCES Zakkenrollers De 79-jarige Chileense journalist en schrijver Eduardo Labarca schudt zijn hoofd als hij over de dollemans rit hoort. „Dit hoort niet bij de werk wijze van de oude generatie Lanzas Chilenos. Dat waren zakkenrollers, de beste ter wereld. Drank en drugs waren onder werktijd absoluut ver boden, net als het gebruik van wa pens. Dan lag je er meteen uit. Maar dit zijn de kleinzonen van de Lanzas van toen. Die breken in en kunnen zéér gewelddadig zijn." Labarca heeft net zijn derde roman voltooid over de Lanzas Chilenos, Spaans voor 'de Chileense speren'. Hij noemt ze 'de grootste Chileense avonturiers ooit'. „Veel Lanzas zijn geboren in achterstandswijken. Maar zaterdag 16 juni 2018 'Chilenen beste dieven Koen Voskuil DEN BOSCH De drie Chi leense inbrekers die na een dollemansrit in de sloot belandden in Aarle- Rixtel, zijn gisteren in Den Bosch veroordeeld tot ge vangenisstraffen. Begin deze maand hielden de mannen nog vol dat ze in Nederland op vakantie waren geweest. Die inbra ken in Brabant? Een impul sief plan, na een avond lang blowen. Rechercheonderzoek wees iets anders uit. Eén van de mannen kon via zijn dna worden gelinkt aan een serie inbraken in Ne derland in 2013. Hij kreeg daarom de hoogste cel straf van 24 maanden. De anderen moeten 9 maan den de gevangenis in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8