BLACK LIVES MATTER Dader met een alibi RECENSIES protesten en rellen in Ferguson, voorstad van zijn St. Louis. De Black Lives Matter- beweging kreeg er vleugels na de dood van Michael Brown (18), doodgeschoten door een agent. Als de twee groepen bot sen tijdens een verkiezingsrally van Trump, laat Van Veelen je voelen hoe het is om ertussen te staan. Angstaanjagend - niet alleen om de raciaal geladen vijan digheid, maar ook omdat hij zelf lang zaam valt voor Trump. De man is geestig en ad rem, geeft de bewoners van ver waarloosde plattelandsgebieden hoop. Amerikanen lopen niet maakt inzichte lijk waarom Trump zo populair werd: een mix van economische onvrede en onge mak over de veranderende, niet langer door witte mensen gedomineerde identi teit van het land. Trump, maakt Van Vee len duidelijk, is slechts een symptoom, voortgekomen uit en versterkt door de 'zonde' die aan de basis ligt van de VS, ongelijkheid. Het is een belangrijke les voor iedereen die de president en zijn aanhangers afschrijft als niets meer dan een meute racistische gekkies, en meent dat Amerika en de wereld er weer bovenop zijn zodra Trump van het toneel is verdwenen. Nederland, vindt Van Veelen, heeft een geromantiseerd beeld van de VS. Daar helpt hij je in Amerikanen lopen niet rap vanaf- de duistere kant van de VS open baart zich in volle glorie. Onverzettelijk Het focust de zintuigen tijdens mijn reis door het Diepe Zuiden, op de ongelijk heid, het racisme en de armoede die daar bij het leven horen. Op de plantage met de krokodil in South Carolina zijn alle betalende bezoekers wit; de man die in de brandende zon het gras maait is zwart. De eigenaren van het wondermooie logeerlandgoed in Mississippi: wit. De laatste bewoners van de verarmde spook- dorpjes die ik passeer op de weg ernaar toe: zwart. Bij Walmart worden de boodschappen ingepakt door een grijze, gerimpelde dame die zichtbaar last heeft van een tegensputterende rechterheup. Tegelijk heb ik me nergens in de VS om ringd geweten door zoveel menselijke warmte als in dit gekwelde gebied. Zui derlingen zijn open, geïnteresseerd en gul. Ze spreken vol liefde over hun streek, mij noemen ze steevast honey, darling of sweetie als ze willen weten hoe mijn dag verloopt, of me een doos biscuits mee geven voor onderweg. Die andere kant toont Van Veelen ge lukkig ook: de onverzettelijkheid van de bewoners van dit krakkemikkige land. In Amsterdam, Missouri, vindt hij wéér een vervallen Main Street, maar ook trots, blijdschap, innig nabuurschap en rock- 'n-roll. Zo is Amerikanen lopen niet toch een hoopvol boek. 'Daar waar de toestand vooraf enkel tragisch leek, trof ik juist de meest optimistische mensen', stelt Van Veelen. 'Juist waar de nood het hoogst is, vond ik ook de grootste veerkracht.' 41 Sommige schrijvers wil len datje een beetje mee werkt. Zoals J.K. Rowling ons meeneemt naar een wereld vol toverstokjes waarbij je het als lezer normaal moet gaan vin den dat Harry zo nu en dan verdwijnt onder een onzichtbaar heidsmantel, zo moet je bij Stephen King accepteren dat er altijd en eeuwig iets in zijn boeken zit dat eigenlijk niet kan. Iets bovennatuurlijks meestal. Dat wil niet iedereen, maar wie zich openstelt voor de mogelijkheid van iets onmogelijks, kan weer volop genieten van Kings nieuwste boek, De buitenstaan der (THB, €25). Opnieuw een fikse jongen van bijna 600 pagina's. En het is voor de fans weer smullen. Het dilemma op tafel: een jongetje wordt dood gevonden. Hij blijkt op gruwelijke wijze verminkt. Het dna van de moordenaar zit overal en de dader is daarom al snel gevonden: het is de populaire coach Terry Maitland. En nu komt het mysterieuze: de verdachte, die met veel bombarie wordt gearresteerd, blijkt een waterdicht alibi te hebben. Hij was in een andere stad en daarvoor is overweldigend bewijs: hij was met een stel collega's op pad, er zijn videobeelden van hem en er is ter plekke zelfs dna ge vonden. Maar ook op de plaats delict. Hoe kan dat nou? De eerste hoofdstukken zijn een kwel ling. Niet omdat ze slecht geschreven zijn, integendeel, maar omdat de afschu welijke daad tot in de misselijkmakende details wordt beschreven. Daarna ver plaatst de aandacht zich naar de speur tocht naar de dader en is stoppen geen optie meer. Welke verklaring heeft King verzonnen? De titel verraadt al een beetje hoe het zit, maar zoals de Amerikaanse koning van de horror het opschrijft, ver dient alleen maar lof. En dan zijn er ook nog de grapjes die in het boek zitten. Zo krijgt collega-auteur Robert Ludlum een subtiele sneer als een van de personages opmerkt dat de wereld zelden zo in elkaar zit als in Ludlums verhalen. De conclusie kan alleen maar zijn dat King zijn schwung nog lang niet heeft verloren. —Ellen den Hollander Lezen? Amerikanen lopen niet van Arjen van Veelen verschijnt bij De Correspondent (€18). ARJEN VAN VEELEN AMERIKANEN LOPEN NIET THRILLER DE BUITENSTAANDER, STEPHEN KING 181 zaterdag 16 juni 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 86