OZCAN AKYOL Ollongren kritisch op groei van het aantal wethouders 7 Column Er is wat consternatie in het land der letteren. Gisteren maakte de Stich ting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) be kend dat schrijver Murat Isik het Boekenweekessay van volgend jaar mag schrijven. Het thema: 'De moeder de vrouw'. In de Volkskrant verschenen meteen twee getergde stukken van vrouwelijke auteurs die hun beklag deden over de keuze van de CPNB, want de mannelijke hege monie, zowel in het ontvangen van literaire prijzen als bij de toe wijzing van dit soort eervolle klussen, werd door de bond in stand gehouden, terwijl iets meer vooruitstrevendheid van een der gelijke club best verwacht mag worden. In een van de opinieartikelen schrijft de auteur: 'De wijze com missie meent dat het tijd is de vrouw wederom terug te brengen naar het aanrecht.' Maar de CPNB zegt juist dat het thema een ode is aan alle moeders, alle vrouwen, in alle gedaantes. Vervolgens wordt er opgeroepen om de héle boekenweek te boycot ten, bij wijze van statement, zodat iedereen kan zien dat schrijvers niet langer met zich laten sollen. Later werd ook nog geëist dat Isik de opdracht zou teruggeven - om dat hij een man is. Brr. Eerst inhoudelijk: de hele sugges tie dat mannen niet op de juiste wijze invulling kunnen geven aan dit thema is lariekoek. Iedere goede schrijver, ongeacht geslacht of afkomst, heeft het vermogen om op basis van verbeeldings kracht personages op te voeren die totaal niet stroken met het profiel van de schepper van de tekst. Wat die andere klacht betreft: het had de CPNB inderdaad ge sierd als er bij de volgende editie van de Boekenweek een vrouw het geschenk of het essay mocht schrijven. Er is zoveel jong talent on derweg, die lichting valt niet meer te ver loochenen en ver dient erkenning. Maar wie oproept tot een boycot of eist dat de schrijver zich terugtrekt en tenenkrommende hyperbolen inzet, zoals de suggestie dat vrou wen terug naar het aanrecht moe ten, schiet volledig haar doel voor bij. Het is hysterie en goedkope de magogie, een kwaal van deze tijd, die we vaker in maatschappelijke debatten zien opduiken. Een vrouw die meent dat een bond haar terug naar het aanrecht kan duwen, heeft wel een erg laag zelfbeeld. Ik ga het woord slachtofferrol, dat inmiddels inflatoir is geraakt, niet inzetten om een punt te ma ken, maar de moderne vrouwen in de literatuur, hoogopgeleid, vrij gevochten en creatief, vaak veel subtieler dan mannen, hebben kansloze oproepen tot boycots niet nodig. Daarmee ondermijnen ze de ur gentie van hun terechte observa ties. Het is hysterie en goedkope demagogie, een kwaal van deze tijd Deze krant berichtte gisteren dat het aantal wethouders in 294 ge meenten de afgelopen acht jaar met bijna 10 procent is gestegen. „In de wet ligt vast wat het maximumaantal wethouders mag zijn, afhankelijk van het aan tal raadsleden", reageert Ollon gren. „Ik vind het belangrijk dat de keuze voor het aantal bestuur ders een lokale afweging is." Daar wil Ollongren zich dan ook niet mee bemoeien, maar ze vindt wel dat gemeenten 'er echt goed over moeten nadenken hoeveel wet houders eigenlijk nodig zijn'. De groei van het aantal wet houders wordt onder meer toege schreven aan de versplintering van gemeenteraden en colleges. Ollongren kan zich voorstellen dat er meer wethouders nodig zijn als er bijvoorbeeld meer par tijen deelnemen aan het gemeen tebestuur. Ze oppert echter dat een college dat meer partijen telt, om de krachtsverhoudingen recht te doen, ook de portefeuilles anders kan verdelen. Ollongren denkt aan schuiven met portefeuilles Ollongren wil van gemeenten weten 'wat voor afweging er dan gemaakt is'. „Ik ga daar wel naar kijken." De minister is niet bang dat de gemeenteraad aan macht inboet als er meer wethouders zijn. „Dat hangt echt af van de kwaliteit van het werk dat wordt afgeleverd, en niet per se van het aantal wethouders." De verandering heeft niet alleen in vloed op de dieren zelf, maar ook op andere soorten. Onderzoekster Kaitlyn Gaynor van de Universiteit van Berkeley in Californië ontdekte samen met haar team dat dieren steeds vaker 's nachts actief zijn in plaats van overdag. Ze ziet daarbij een link naar het verleden: de dino saurussen zorgden er eerder voor dat dieren overdag actiever werden. „Nu zijn mensen de angstaanja gende kracht op de planeet die an dere zoogdieren weer de nacht in jaagt", aldus Gaynor. De verandering heeft ook invloed op andere diersoorten. Zo volgen de coyotes in Californië stilletjes aan een ander dieet. Ze eten minder dagdieren zoals vogels en eek hoorns en meer nachtdieren zoals muizen, ratten en konijnen. Beperken Gaynor vindt het dan ook een goed idee om op sommige plekken de menselijke activiteit te beperken. Nu worden natuurgebieden al vaak gesloten tijdens het broedseizoen, maar volgens de onderzoeker moe ten die gebieden ook op andere mo menten ontoegankelijk blijven. „De kans is groot dat we natuur gebieden volledig vrij moeten hou den van menselijke activiteit om de meest kwetsbare diersoorten te be schermen. Voor dieren die de switch niet kunnen maken of op plekken waar het negatieve gevol gen heeft als dieren 's nachts actief zijn, zullen we de menselijke acti viteit moeten beperken tot een paar uur per dag. Zo hebben de dieren toch nog een beetje daglicht om hun ding te doen." De onderzoekers bestudeerden data van in totaal 62 diersoorten en combineerden die met gegevens van bewegingscamera's en trac- kingsystemen. Ze vergeleken de ac tiviteit van de dieren vervolgens met menselijke activiteiten in de buurt, zoals jagen, wandelen en au torijden. Het ene dier heeft meer last van de mens dan het andere, maar in 83 procent van de in totaal 141 metingen vonden de onderzoe kers een stijging in de nachtelijke activiteit van de dieren. Hoewel de onderzoekers ervan overtuigd zijn dat de menselijke ac tiviteit de grootste rol speelt in de omschakeling naar de nacht, voe gen ze eraan toe dat andere dingen ook een rol kunnen spelen, zoals een gebrek aan eten overdag. zaterdag 16 juni 2018 GO @ÖzcanAkyol enenkrommend Minister Kajsa Ollongren van Binnenlandse Zaken gaat met gemeenten bespreken of ze goed hebben nagedacht over de flinke toename van het aan tal wethouders. Peter Winterman Sander van Mersbergen Den Haag Dieren leven vaker 's nachts om de mens te ontwijken Dieren verruilen langzaamaan hun dagritme voor een nacht ritme wanneer er mensen in de buurt zijn. Dat blijkt uit Ameri kaans onderzoek naar de activi teit van 62 diersoorten. Ines van Impe Berkeley Minister Ollongren. fotoanp A Coyotes in Californië krijgen door de verschuiving naar een nachtritme ook een ander dieet, fotoap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7