'ZELFS DE EERSTE KLAS HEB IK NIET AFGEMAAKT' „Al in de eerste klas. Zelfs dat jaar heb ik niet afgemaakt. Ik was een laagvlieger, school was niets voor mij. Ik wilde de wereld in. Zingen. Entertainen. Doen wat mijn hart me ingaf Mijn moeder be greep dat. Ik was nog leerplichtig, maar ze besloot vrijstelling aan te vragen." „Niet zomaar, nee. Maar ik was een jon gen met een goed verhaal. Niet eentje die zich misdroeg, aan het schoppen of keten was. Mijn moeder vertelde de ambtenaar dat ik aan de slag kon in een strandtent. Destijds kregen we daarvoor vrijstelling." De jonge puber kwam terecht in Hang On The Beach, de strandtent van zijn oom en tante in Kijkduin. Werken voor je centen, had hij meegekregen van zijn vader. „Hij is altijd bouwvakker geweest. Lasser, stukadoor. Hij werkte keihard, net als mijn opa. 's Morgens vroeg op, sjouwen door weer en wind. Ik klaag ook weieens dat optredens erin hakken. In mentaal opzicht, of als ik aan het hossen en sprin gen ben geweest; maar het is niets verge leken met wat mijn vader en opa deden." Ook de kleine Tinus stak de handen uit de mouwen. Sjouwde met stoelen, maakte schoon en bracht de bitterballen rond; en keek haast gebiologeerd naar de bandjes tijdens bruiloften en partijtjes. Tinus wilde elk feestje wel de microfoon pakken. „Het was een kwestie van tijd dat dat zou gebeuren", zegt hij met een grijns. „Ik stond in de spoelkeuken. Er was een verjaardagsfeest aan de gang. Mijn tante had stiekem tegen de band gezegd: je moet Tinus roepen, die kan goed zingen, maar hij durft niet goed. Ik schrok toen ik werd geroepen, maar even later stond ik te zingen. Mijn eerste keer voor publiek. Plotseling maakte ik op de Boulevard naam als 'dat gozertje van die strandtent'." „Ik werd finalist met This is the Moment van René Froger, mijn grote idool des tijds. Daarna kwamen er aanvragen uit het hele land. Dat pikkie uit de Soundmix show wilden ze wel hebben in hun kroeg of op hun feestje. Op dat moment wist ik: dit is mijn leven." „Er moet iemand zijn die in je gelooft, die je oppikt en werk van je maakt. Ik heb in elf, twaalf jaar echt overal opgetreden. Op braderieën, feestjes, partijen, in kroegen. Van alles meegemaakt. Bekogeld met bier, omkleden in stinkende wc's. Of aan het einde van de avond je geld ophalen bij degene die dan net gevlogen is, dus met lege handen naar huis. Met bouwen aan een carrière had het niets te maken. Het was hard werken, mezelf onderhouden." „Natuurlijk ben je onzeker over je toe komst, maar ik was jong hè. Tien jaar lang zat ik in een bepaald circuit. Daarna was ik nog steeds pas 27. En ik deed wat ik leuk vond. Ik hield vast aan mijn droom. Ik wist gewoon dat het goed zou komen." „Als kind wist ik het al: ik heb een talent en dat komt er een keer uit. Overal waar ik optrad dacht ik: en nu staat er iemand op die naar me toekomt en zegt 'met jou ga ik iets moois maken'." Dat gebeurde in 2011. Lucien Beid en lohnny Sap van managementbureau Stu dio One Records zagen hem optreden op Texel en lijfden hem in. Van Tinus maakten ze Tino. Een entertainer met een prachtig stemgeluid en goede uitstra ling, vonden Beid en Sap. Binnen een jaar lagen twaalf liedjes voor hem klaar. Toch wachtten zij. „Ik was onhandelbaar." „Ik moest leren omgaan met druk, met aandacht, verantwoordelijkheden. Ik was laks. Kwam te laat. Had smoesjes. Belde af. Heel puberaal. Ik leefde niet voor het vak. Woog ook een paar kilootjes te veel." Paspoort Eduard Martinus Kattenberg Privé Je moeder zorgde ervoor dat je de middelbare niet hoefde af te maken. En dat kregen jullie zomaar? En toen werd je ook nog landelijk bekend door de Soundmixshow. Dat was in 2002. Pas elf jaar later kwam je eerste single uit. Waarom duurde dat zo lang? Heb je getwijfeld of de grote door braak wel zou komen? Waar haalde je die zekerheid van daan? Onhandelbaar? Geboren 27 januari 1984, in Den Haag. Loopbaan In 2002 finalist in Hennie Huismans Soundmixshow met een imitatie van René Froger. Te kent in 2013 con tract bij Studio One, met als eerste single Doe wat je wil. Breekt een jaar later door met zijn vierde single, Jij liet me vallen en is in 2015 de meest ge boekte artiest van Nederland. Wint in 2016 een Edison en staat in Heine- ken Musical Hall (2016), Ziggo Dome (2017) en tweemaal Carré (2018). Neemt deel aan Beste Zangers (2018). Is (van avond) de eerste artiest in Ziggo Dome die 'in the round' optreedt. Woont samen met Kimberley Kruiter. magazine 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 79