et is druk backstage bij het Festival van het Levenslied in Tilburg. Op het trapje naar het podium verbazen twee gast vrouwen van sponsor Jack's Casino zich over de artiest. Een aimabele jongen. Gestoken in het wit, het overhemd iets te ver open, stoppels van een paar dagen en het zweet dat zich ophoopt op de sla pen en in de krullen in de nek. Hij heeft net opgetreden en gaat nu van foto naar foto. „Ik ken hem niet", zegt de ene vrouw. „Ik wel, maar ik wist niet dat-ie zó groot was", antwoordt de ander. Die aimabele jongen is Eduard Marti- nus Kattenberg, alias Tino Martin. Leef tijd: 34 jaar. Beroep: volkszanger. Een echte, benadrukt hij, refererend aan de sieraden én littekens die hij verzamelde in het leven. Met het geluk van zijn door braak, de liefde van zijn vriendin, maar ook de scheiding van zijn ouders, de moeizame weg naar de top en, nog maar twee maanden geleden, de dood van zijn zus. „Je kunt geen volkszanger spelen, je bént het. Ik heb lief en leed meegemaakt. Dat voelt het publiek." Dat publiek drukte hem de afgelopen twee jaar massaal aan de borst. Het Cir custheater en Carré waren begin dit jaar in twee minuten uitverkocht en van avond speelt hij voor een vol Ziggo Dome. „Je moet wel onder een steen hebben gelegen wil je mij de laatste twee jaar niet op televisie hebben gezien of ergens hebben zien optreden. Toch kom ik dagelijks op plaatsen waar men sen nog nooit van mij hebben gehoord. Ik begin me af te vragen hoe dat kan." „Het is een apart genre muziek. Niet iedereen houdt ervan, en velen wel. Ik draai het dan meteen naar het positieve: er is nog terrein te winnen. Er zit nog potentie in." komen. Dan ben je als kind één, twee jaar verdrietig. Ik zag mijn vader wel, hoor. Het werd wat Hazes zong: 'Zondag om een uur of tien, dan mag ik even de kinderen zien.' Traumatisch was het niet. Mijn stief vader is al meer dan 26 jaar in mijn leven. En is meer dan een stiefvader. Ik heb eigenlijk drie ouders. Alle credits voor mijn moeder die dit fantastisch heeft gemanaged." Potentie had hij zichzelf altijd toegedicht. Zijn wieg stond in een huisje in Den Haag, niet ver van de Schilderswijk, waar zijn opa en oma vandaan kwamen. Opa was de meest muzikale in de familie, speelde accordeon en piano en zat in een bandje. Diens kleinzoon, toen nog ge woon Tinus, was dat jochie dat op zijn slaapkamer stond op te treden voor de spiegel. Met een bus haarlak als micro foon. Urenlang, avondenlang. „Ik wilde alleen maar zingen, en zingen, en zingen. Als ze op school vroegen wat ik later wilde worden, zei ik: zanger. Maar ja, dat kón je niet worden." „Nee, dat heeft er niets mee te maken. Ik was 7. Natuurlijk heb ik geworsteld met die scheiding, maar het ging niet ge paard met grote ruzies. Mijn vader was van de ene op de andere dag vertrokken. Een werkvakantie in het buitenland, zei mijn moeder. Samen moesten ze uitzoe ken hoe ze mij en mijn zussen gingen vertellen dat hij niet meer terug zou Wat is het antwoord? Trok je je terug op je kamer omdat je ouders gingen scheiden? 101 zaterdag 16 juni 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 78