'T Bevolking Barletta stemde massaal op populisten Vijfsterrenbeweging 6 De nieuwe regering in Italië belooft miljarden te investeren. De Europese regels moeten daarvoor wijken, vinden ze diep in de Laars. De achtenvijftigjarige Francesco Ruta slaat het portier van zijn rode Fiat dicht en wijst met zijn rechterarm naar het gebouw aan de overkant van de straat. „Die staat leeg. Die fabriek ook. En alleen daar aan het einde van de weg is nog een bedrijf. Alle andere fabriekshallen zijn verlaten." Iro nisch genoeg heet de straat de Via del Lavoro, de straat van de arbeid. Het is een verre herinnering aan de jaren 8o, toen Barletta beroemd was om haar florerende schoenenproductie. Eind jaren negentig verplaatsten de meeste bedrijven hun productie naar Albanië en Oost-Europa. Ook Francesco staat sinds een maand op straat, na 32 jaar in dezelfde fabriek te hebben gewerkt. Samen met een tiental andere ontslagen col lega's protesteert hij iedere ochtend voor de hekken. Met hem komt het wel goed. Hij krijgt over een paar jaar zijn pensioen, maar hij maakt zich zorgen om zijn kinderen en klein kinderen. Met zijn salaris onder houdt hij ook de gezinnen van zijn zoon en dochter. „Er is hier gewoon geen werk! Mijn kinderen zijn ver in de dertig, maar ze hebben hooguit baantjes van een paar maanden." De werkloosheid in Barletta ligt rond de 50 procent. Vooral jongeren heb ben het zwaar en zijn massaal ver trokken, naar het noorden van Italië of naar het buitenland. De 34-jarige Raffaele Rizzi is een uitzondering. de Jong Intra vakanties Dresden, Leipzig en Weimar f€ 359* Historisch Krakau Moezel en Rijn Vorstendom Andorra Somerset and the Cotswolds Andalusië en Gibraltar Grand Tour Polen www.dejongintra.nl/busreizen Hij opende een bed breakfast in het oude centrum met geld dat hij van zijn grootouders erfde. „Mijn vrienden lachten me uit toen ik ze het vertelde. Wie wil nou met vakan tie naar Barletta?, zeiden ze. Deze plek heeft genoeg potentie, maar de politici hier dachten hier de afgelo pen jaren vooral aan zichzelf." De stad heeft een mooi oud centrum en een zandstrand dat maar liefst tien kilometer lang is. Boven de strand- bedjes torent een cementfabriek uit. Francesco verzucht: „Ik snap niet dat er dan toestemming wordt gegeven om zo'n stenen monster te bouwen." In Barletta won bij de landelijke verkiezingen op 4 maart de populis tische Vijfsterrenbeweging met een indrukwekkende 50 procent van de stemmen. Barletta is geen uitzonde ring. Het armere zuiden van Italië stemde massaal op de protestpartij die beloofde niet langer te bezuini gen zoals Europa eist, maar juist te investeren. De Vijfsterrenbeweging belooft arme werkloze Italianen een basisinkomen te geven. Na een moei zame formatie regeert de Vijfsterren beweging nu samen met de anti-mi- gratiepartij Lega. Vorige week kreeg de nieuwe regering het vertrouwen van het parlement. De plannen van de populistische eurosceptische re gering baren Europa grote zorgen. De kosten van de plannen in het regeer akkoord worden geschat tussen de 100 en 250 miljard euro, zonder dat daar bezuinigingen tegenover staan. Gevreesd wordt dat de staatsschuld van Italië nog verder op zal lopen. De leider van de Vijfsterrenbewe ging, de 3t-jarige Luigi di Maio, is vi- cepremier én minister van Werkgele genheid en Economische Ontwikke ling in het nieuwe kabinet. Voor de gemeenteraadsverkiezingen is hij naar Barletta afgereisd om de lokale Mijn kinderen zijn in de dertig, hebben baantjes van hooguit een paar maanden burgemeesterskandidaat te onder steunen bij zijn campagne. Tegen het einde van de middag belooft hij op het Piazza dei Martieri vanaf het po dium opnieuw niet langer alles te doen wat Europa van Italië eist. Di Maio: „We hebben ze het in Europa veel te makkelijk gemaakt. Deze re gering bestaat niet uit ja-knikkers. Wij zullen af en toe een keiharde 'no' geven." Het plein barst los in gejuich en ge klap. 'Bravo Luigi!', klinkt het van alle kanten. Di Maio vervolgt: „We moe ten investeren in het zuiden en waar digheid teruggeven aan de mensen hier. Ik wil niet dat er nog jongeren een ticket naar Londen kopen om daar in restaurants borden af te was sen." Maria (21) en haarvriend Ric- cardo (23) klappen enthousiast. Ze hebben beiden op de Vijfsterrenbe weging gestemd en zullen dat ook bij de lokale verkiezingen doen. Allebei hebben ze een diploma op zak, maar nog geen baan gevonden. Maria: „Deze regering komt voor het zuiden op. Of het allemaal gaat lukken, dat weet ik niet. Ze beloven in ieder geval verandering, en die is hier hard no dig." zaterdag 16 juni 2018 GO Nieuwe hoop in zuiden van Italië Eveline Rethmeier Barletta j - 6-daagse busreis - Gegarandeerde vertrekken Reiscode: ebglc02 8-daagse busreis - Gegarandeerde vertrekken Reiscode: efkau02 vanaf 469 p.p. 8-daagse busreis - Gegarandeerde vertrekken Reiscode: eblof03 vanaf 549 p.p. Reiscode: ebsod03 10-daagse busreis - Gegarandeerde vertrekken vanaf 599 p.p. Reiscode: eegb312 9-daagse busreis - Gegarandeerde vertrekken vanaf 614 p.p. 8/15 daagse vlieg-busrondreis - Gegarandeerde vertrekken Reiscode: eves407 vanaf 67 9 p.p. Reiscode: eep!304 12-daagse busrondreis - Gegarandeerde vertrekken vanaf 749 p.p. Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180-457803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom excl. 19,50 reserveringskosten, eventuele vluchttoeslagen en 2,50 Calamiteitenfonds Lieflijke kerkjes en pleintjes genoeg in Apulië, maar de werk loosheid is torenhoog. FOTO HOLLANDSE HOOGTE -Francesco Ruta Stemmenmeerderheid per regio Centrumrechts Centrumlinks Vijfsterren Barletta

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6