Proef met afval is succes in Biervliet Zoals verwacht: bezwaar tegen sloop kerkbanken Kloosterzande 7 zv AARDENBURG SLOOP MEUBELWINKEL Harry Leliaert wilde appartementen laten bouwen op de plek van zijn winkel en kantoor in Aardenburg. Tot het kantoor plots een Rijksmonument werd. Hij heeft er even op moeten wachten, maar de winkel wordt sinds deze week gesloopt. Harry Leliaert (68) kijkt toe hoe een kraan happen neemt uit zijn voormalige zaak aan de Weststraat. Leliaert Wonen was jarenlang een begrip in de regio. „Mijn vader be gon de zaak als een schoen-, zadel en zeilmakerij in 1935", vertelt Harry. Zijn vader overleed jong en op zijn vijftiende ging Harry zijn moeder in de winkel helpen. De zaak groeide uit tot een stoffeerde- rij en uiteindelijk werd alles op het gebied van wonen en slapen ver kocht. In 1977 verhuisde de zaak naar het pand in de Weststraat, waar het gezin ook woonde. Om dat er in de familie geen gegadigde was om de winkel over te nemen, besloot Harry er appartementen te laten bouwen. Eerder liet hij in de straat al residentie De Rederijker bouwen. Met de sloop van het pand, ver dwijnt ook een stukje familiege schiedenis. „Veel mensen denken dat ik het er moeilijk mee heb", zegt hij glimlachend. Harry is er nuchter onder, hij wil gewoon vooruit. „In oktober 2008 had ik al het plan om dit te gaan doen." Niet voor niets heeft hij de naam Buzze Geven aan zijn BV gegeven, die hij oprichtte voor de bouw van de residentie die Gwyde van Dampierre heet. De sloop van zijn meubelzaak had heel wat voeten in de aarde, door het witte pand dat ernaast staat. Hij gebruikte dat als opslag en kantoor. Aan de andere kant daarvan staat het voormalige bur gerweeshuis, een Rijksmonu ment. Toen de bouwtekeningen er al lagen en Harry het witte pand wilde afbreken, kwam de Rijks dienst nog kijken. Toen bleek dat de pastorie, het burgerweeshuis en witte pand in 1631 als één huis In oktober 2008 had ik al het plan om dit te gaan doen zijn neergezet. Op de zolders werd iets heel bijzonders aangetroffen: de balken lopen van het ene naar het andere pand door. „De me vrouw van de Rijksdienst kreeg er bijna tranen in haar ogen van." Sloop was daarom van de baan en Harry verkocht het pand in 2015 aan de Commissie van Beheer, die sinds 1929 het burgerweeshuis on der zijn hoede heeft. Die kreeg subsidie om het witte pand op te knappen tot woonhuis. De resi dentie werd daardoor iets kleiner. Daar ging allemaal flink wat tijd en papierwerk overheen, maar nu is het zover. De appartementen met gezamenlijke tuin worden rond juni 2019 opgeleverd. Het complex past bij het naastgelegen monument. „Het ontwerp is van MAS Architecten, het lijkt door kleurverschil alsof het drie panden zijn in plaats van één." Ook wordt er veel gebruik gemaakt van na tuursteen. De drempelloze appar tementen krijgen vloerverwar ming, zonnepanelen en de moge lijkheid om een warmtepomp aan te sluiten. Ook is er een lift. Het penthouse is nog te koop en twee appartementen van 130 en 170 vierkante meter. Harry verkoopt de appartementen zelf én keert te rug naar de plek van de familie zaak: „We gaan er ook wonen." BIERVLIET Van de twee afval- proeven die de gemeente Ter- neuzen sinds vorig jaar houdt in Biervliet en de wijk Othene- Noord, scoort die in Biervliet het best. Sinds december wordt in Bier vliet het restafval niet meer aan huis opgehaald. Inwoners moe ten ermee naar zes, in het dorp geplaatste verzamelcontainers. In plaats daarvan wordt plastic aan huis opgehaald. De proef draait erom de hoe veelheid restafval te verminde ren. Dat lukt. Per inwoner is de hoeveelheid gedaald van 16 kilo naar 11 kilo per maand. De doel stelling voor 2020,100 kilo restaf val per inwoner per jaar, is nog niet gehaald, maar wel in zicht. In Othene-Noord hebben in woners een extra container voor plastic gekregen die periodiek aan huis wordt geleegd. Dit heeft ook effect, maar minder dan 'het omgekeerd inzamelen' in Bier vliet. De hoeveelheid restafval per inwoner in Othene-Noord is gedaald van 15 naar 12 kilo. Terneuzen wil de proeven nog tot eind 2018 volmaken. Ze moe ten uitwijzen welke ophaalme- thode het effectiefst is om de hoeveelheid restafVal te beperken en bewoners het best bevalt. Het hing al even in de lucht, maar nu gaat het ook gebeuren. De Oud heidkundige Kring De Vier Am bachten tekent bezwaar aan tegen de sloop van eeuwenoude banken in de Hof te Zandekerk in Klooster zande. Dat schrijft het bestuur aan het Hulster college van B en W. Het dagelijks bestuur van Hulst heeft een omgevingsvergunning verleend om de banken uit de kerk, een Rijksmonument, te verwijde ren. De stichting Kerk in Klooster (KiK), dat het beheer van de kerk dit jaar overnam van de Protes tantse gemeente Oosthoek, wil de banken weg om het gebouw renda bel te houden. De kerk moet multi functioneel worden. Om er bij voorbeeld concerten of exposities te kunnen houden, moeten de ban ken verplaatst worden. Dat kan niet, omdat ze vast in de grond staan. Sloop is daarom noodzake lijk, vindt KiK. Historicus René van den Elshout uit Hulst en bestuursleden van de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land (SCEZ) klapperden met hun oren toen ze dat voornemen hoor den. De oudheidkundige kring maakt nu officieel bezwaar tegen de sloop van de banken uit 1646. Vi- cevoorzitter Jan de Kort sprak eer der al over 'verkwanseling van reli gieus erfgoed'. „Het interieur is onlosmakelijk verbonden met de sobere stijl waarin Nederduits Gereformeerde kerken al in het begin van de Refor matie werden opgetrokken", schrijft secretaris Luc Ringoot aan het college. Het interieur toont, vol gens Ringoot, de levensstijl van Calvijn. „De eeuwenoude kerkban ken weerspiegelen calvinistische waarden als soberheid, bescheiden heid, ingetogenheid en rechtlijnig heid op een wijze dat de kerkbezoe ker er duidelijk aan herinnerd wordt." zaterdag 16 juni 2018 Leliaert maakt plaats voor residentie Sophie Stockman Aardenburg -Harry Leliaert, initiatiefnemer Informatie over Gwyde van Dam pierre via info@leliaertwonen.nl. Bob Maes Hulst Harry Leliaert zat veertig jaar aan de Weststraat met Leliaert Wonen. Volgend jaar staat er op die plek een residentie met zeven apparte menten. fotocamileschelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 68