24 ZE De Bredase Monique van de Velde (25), wonend in Utrecht, is een rolmodel voor hardlopers. Op Instagram hangen 30.000 mensen aan haar lippen. Dat terwijl ze zeven jaar geleden leed aan anorexia. Het verhaal van een powervrouw. Ik kan nu echt zeggen dat ik gelukkig ben INTERVIEW MONIQUE VAN DE VELDE Runningwithmo heet Monique, van oorsprong Bredase en nu studente Health Food Inno- vation Management in Maastricht. Op haar Instagramaccount post ze da gelijks foto's van haar hardloopbeleve nissen. Van haar uitdagingen en haar sportieve prestaties. Het is moeilijk te geloven, maar begin 2010 moest ze er niet aan denken om een rondje te gaan rennen voor de lol. Voor school moest ze de Singelloop afleggen, „ïo kilometer? Verschrikkelijk", lacht ze. Maar toen de finish eenmaal bereikt was veranderde er iets. Eén uur en één mi nuut deed ze er over: „De sfeer, het event: superleuk." Sindsdien is ze ver knocht aan het hardlopen. En dat besloot ze te delen. In 2015 be gon ze met bloggen, foto's maken, pos ten. Volgers druppelden binnen. Naar tienduizend. Toen twintigduizend, na twee jaar. Al in een van de eerste posts gaat ze - spreekwoordelijk - met de bil len bloot. Een foto van toen ze achttien was. Nog steeds een mooie blonde ver schijning, zij het vel over been. 50 kilo. „Op het dieptepunt was ik 43 kilo", ver telt Monique. Verveling Haar eetprobleem begon onschuldig, vertelt ze. Ze ging van de vierde klas vwo naar de havo. Vrienden liet ze achter. Misschien dat er ook wat verveling bij kwam kijken in haar nieuwe klas. Ze besloot in ieder geval 'wat gezonder te gaan doen'. Snoep en koek werden vervangen door appels. „En toen bleef de appel ook maar thuis", vertelt ze. Thuis stapte ze elke dag op de hometrainer. Het ging niet direct om haar gewicht. „Dit had ik onder controle. Het gaf het gevoel: dit kan ik." Over haar lijf van toen zegt Monique: „Er was op een gegeven moment niet veel van over. Ik zag wel dat ik mager was, verborg mezelf in kleren. Als ik de foto's nu zie durf ik bijna niet te kijken." Toen kwam de confrontatie. Haar ma gere lijf was uitgeput, afgemat, gebroken. Monique was achttien jaar. „Je kunt geen eindexamen doen als je zo doorgaat", hoorde ze op school. Dat sloeg in als een bom. De knop ging om. „Dat wilde ik absoluut niet. Ik zag in: zo kan het niet langer." Ze moest doen wat ze jaren niet ge daan had: eten. Een extra boterham met pindakaas. „Het allerergste", vertelt ze. Maar ze kwam aan. Sporten mocht een tijd niet. Wat hielp, is dat de studenten tijd erop volgde: „Ik liet het langzamer hand los. Ging bier drinken. Feesten. En stap voor stap voelde ik me weer goed." De veel te magere dame van toen is bijna niet te herkennen. Haar lijfis slank, maar sportief. Haar gezicht bij vlagen se rieus, maar daarbuiten is het vooral de grote glimlach die opvalt. Terugkijkend op de periode zegt ze dat het geen verloren jaren zijn, maar dat de magere vrouw op de foto's wel aanvoelt als een ander persoon. „Ik kan nu echt zeggen dat ik gelukkig ben. Mentaal voel ik me sterk." Een dame met een boodschap. „Ik wil duidelijk maken: hoe klote het leven soms ook is, probeer er positiefin te staan. Je maakt het zelf. Ik laat me niet meer tegenhouden." Het is heel persoonlijk, toch is Moni que heel open over de stoornis. Toen ze haar verhaal eenmaal had gedeeld, werd ze overspoeld met reacties. Mensen die hetzelfde hadden meegemaakt, mensen die haar kenden in die tijd. Er rust een taboe op, dat ze wil doorbreken. „Het kan iedereen overkomen, het is niets om je voor te schamen. Ik wil het meer be spreekbaar maken. Laten zien dat het an ders kan, hoe erg het ook tegen kan zit ten. Durf er open over te zijn, het heeft mij heel erg geholpen." Toch blijft het ook voor haar soms een heikel punt, zegt ze. „Het blijft in me zitten. En het gaat niet altijd makkelijk. Maar ik denk dat het ooit uitgesleten kan raken." De openheid die ze gebruikte om de discussie te openen over eetproblemen, gebruikt ze nu om mensen mee te ne men in haar hardloopavonturen. Monique is een streber. Ze liep mee in menig hardloopwedstrijd, waaronder de marathon van New York. Geen uitdaging is haar te gek. „Het moet een beetje span nend blijven", zegt ze. Het is voor haar een uitlaatklep, maar ook een manier om haarzelf uit te dagen. Of het nou gaat om afstand, of snelheid. Huidige missie: 5 ki lometer in minder dan 20 minuten. Dat is deze week gelukt. „Ik moet een doel hebben." Betrokken Haar Instagrampagina is verworden tot een gespreksmiddel. „Het zijn mensen die me al heel lang volgen en ik hen ook. Je raakt persoonlijk betrokken bij elkaar, er ontstaat een band. Je leert heel veel mensen kennen." Dat kost tijd. „Ik probeer ook echt de moeite te nemen te reageren. Ze vragen hoe ik sneller ben geworden, welke hor loge ik gebruik." Dat betekent wel dat ze bij elke ronde even een foto van zichzelf moet maken. De wifi-camera gaat bijna altijd mee. „Het is een bekend fenomeen als ik met andere mensen ga rennen: even een plaatje schieten voor the gram", lacht ze. „Heb ik mijn zonnebril op, dat betekent dat ik geen make-up op heb. Of ik heb een grote kater." Regelmatig rent ze door de straten van Breda. Ook al is ze al een tijdje weg, de stad voelt als thuis. „En ik denk dat ik ook weer in Breda ga landen." Ook haar ouders wonen hier, vrienden. De tocht waarmee alles begon, die ze zo haatte, is nu haar favoriet. „Een halve marathon in het buitenland? Doe mij dan maar de Singelloop. Omdat ik de stad ken, men sen tegenkom die ik ken en die je aan moedigen. Dat geeft een grotere boost dan rennen in welke stad dan ook. Ik loop het liefst hier." Een zaterdag 16 juni 2018 edereen rent met Saminna van den Bulk onwijs je NU vir>e J'eva„n«e)fl Voumty runningwKhm0 Bres» •recovenno runningwithmo- votoende week «nhet 9'n9 nrr - dotven dromerida genoten ofwiW treintje om getoten Se O Q «-leuks -eer •ZZ""'^ '«I Ie ït lv* dan..: mijn ach2»i# •- een <j0oi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 60