II 5 Crisis om ruimhartigheid Het roer gaat om Kinderen eerst 'Niet nog meer' Europa ruziet weer eens over het migratiebeleid. Onder die politieke oppervlakte wordt een nog duisterder spel gespeeld én verschuiven de migratiestromen. MIGRANTEN IN EUROPA DUITSLAND SPANJE ITALIË FRANKRIJK In Frankrijk sluit de politie minderjarige migranten eerst op in een cel zonder wa ter, eten of dekens. Daarna snijden ze de zolen van hun schoenen en zetten ze de tieners weer terug de grens met Italië over, zo meldt hulporganisatie Oxfam. In Libië worden honderden migranten op gesloten en als slaaf gebruikt door plaat selijke milities, die worden gefinancierd door Italië, ontdekten internationale media. En over de Middellandse Zee voer dagenlang het schip Aquarius met 6oo migranten; in eerste instantie wilde niemand ze hebben. „We zijn gewend geraakt aan de beel den van de slechte omstandigheden waaronder asielzoekers leven in de kam pen in Griekenland. En daarom doen we er eigenlijk nauwelijks iets aan", zei Gerald Knaus onlangs in deze krant. Knaus is directeur van de Europese denk tank ESI en bekend geworden als de bedenker van de EU-Turkije-deal. „Som mige mensen zijn zelfs blij met die beel den omdat ze hopen dat het migranten afschrikt om hierheen te komen." Om dat laatste gaat het bij de allerlelijk ste achterkant van de internationale asiel politiek: afschrikken. Waar de mensen rechten nog meetellen als op de politieke onderhandelingstafel de regels strenger worden gemaakt, blijken die mensen rechten onder tafel vloeibaar. Bewakers van de buitengrenzen van Europa gebrui ken geregeld geweld of zetten vluchtelin gen simpelweg terug de grens over, zon der hen de kans te geven asiel aan te vra gen. Ook als het gaat om de meest kwets baren onder de migranten: minderjarigen, (zwangere) vrouwen. Sommigen zijn blij met beelden van migranten onder erbarmelijke omstandigheden. Want dat schrikt af Dan de andere kant van het verhaal. Wie kijkt naar de foto's van de volgepakte bo ten die nu vertrekken vanuit Libië of de cijfers van vluchtelingenorganisatie UNHCR erbij pakt, ziet dat ervan oorlogs vluchtelingen steeds minder sprake lijkt. Van de migranten die aankomen in Grie kenland, bestaat bijna de helft nog steeds uit Syriërs, maar de schepen die aan komen in Italië zitten dit jaar ook boorde vol met Tunesiërs, Nigerianen en Ivoria- nen. Mensen die weten dat ze zeer waar schijnlijk geen asiel zullen krijgen in Europa. Toch offeren ze alles op én proberen ze alles om in Europa te komen. Goedschiks of kwaadschiks. Ze prefereren een illegaal bestaan als zonnebrillenverkoper op een Frans strand of als uitgebuite fruitplukker in Zuid-Italië boven een terugkeer naar hun land van herkomst. In Nederland uit zich dat in een groep uitgeprocedeerde vreemdelingen (onder wie veel Afrikanen) die zich zes jaar lang door Amsterdam heen kraakte en nu een pand in Amstelveen heeft ingenomen. De illegalen van We Are Here willen niet terug en de Nederlandse overheid slaagt er ook al jaren niet in hen onder dwang terug te krijgen. Ondertussen leven ze hun leven al jaren in de marge, in gekraakte panden zonder voorzieningen. Maar ook dat heeft de 6oo nieuwe migranten aan boord van de Aqaurius niet afgeschrikt. zaterdag 16 juni 2018 GO De échte vluchtelin- gencrisis is al over haar hoogtepunt heen, maar ze brengt Duits land nu alsnog op de rand van een kabinets crisis. De Beierse CSU wil een harder migra tiebeleid en wil alle mi granten die al zijn ge registreerd in een ander EU-land, tegen houden bij de Duitse grens en direct terug sturen. Bondskanselier Merkel, van zusterpartij CDU, wil daar niet aan omdat het ingaat tegen Europees beleid en het ook feitelijk het einde inhoudt van de open grenzen in het Schen- gengebied. Duitsland ontving de afgelopen jaren meer dan een miljoen asielzoekers, maar de 'welkomstcul tuur' van Merkel heeft inmiddels veel tegen standers. Cyril Rosman De nieuwe socialisti sche regering van Spanje gaf deze week een duidelijk signaal af over haar immigratie politiek. Ze nam de 629 bootvluchtelingen aan boord van de Aquarius op die door Italië waren geweigerd. Dat contrasteert met de houding van de vorige regering die slechts 14 procent van het in 2015 door de EU vastgelegde en ver deelde aantal vluchte lingen heeft opgeno men. Onder de bevol king is de bezorgdheid om de immigratie niet erg groot. In juni 2017 noemde 4,7 procent van de Spanjaarden immigratie een grote zorg, waarmee het op de negende plaats kwam. De opvang van de migranten is vaak minimaal en velen komen in de illegaliteit terecht. Edwin Winkels De nieuwe Italiaanse regering treedt hard op tegen illegale mi granten. Matteo Sal- vini, minister van Bin nenlandse zaken, laat buitenlandse schepen van hulpverleners die migranten oppikken niet meer toe in de ha vens. Behalve kinderen - Salvini benadrukte dat hij had aangebo den die wél van de Aquarius te halen. „Voor kinderen uit oor logslanden is ons huis hun huis." Minderjari gen gaan in Italië met voorrang naar een op vangcentrum en krij gen een voogd. De Ita lianen vinden dat Europa ze in de steek laat. Van de 60.000 al- leenreizende minderja rige migranten zijn er de afgelopen jaren 222 door andere EU-lan- den opgenomen. Eveline Rethmeier De Franse regering hield zich lang stil over de Aquarius, maar Corsica deed wél wat. „Mensen in nood moet je hulp bieden, daarom zijn deze migranten welkom", aldus de par lementsvoorzitter. Maar: bijna driekwart van de bevolking vindt dat de Franse econo mie niet 'nog meer mi granten' aankan. Het Oxfam-rapport over het politieoptreden aan de Frans-Italiaanse grens leidt nauwelijks tot ophef. Migranten in Calais worden bespo ten met traangas en elke nacht worden hun slaapzakken meegeno men. De Franse rege ring zegde gisteren alsnog de Aquarius- vluchtelingen toe dat wie in aanmerking komt voor asiel, naar Frankrijk mag komen. Frank Renout A Migranten aan boord van de Aquarius, onderweg naar de Spaanse stad Valencia. foto reuters De allerlelijkste achterkant van de asielpolitiek Cyril Rosman Rotterdam -Gerald Knaus (bedenker Turkijedeal)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5