22 ZE Koppel uit Grijpskerke deelt de passie voor zware wedstrijden Triatlete Nelleke Baldé (36) en haarvriend Dennis Heilbron (44) zwemmen, fietsen en lopen het liefste tot ze er bij neer vallen. Een triatlon, een zware trail of skyrunning in de Alpen; ze gaan geen uitdaging uit de weg. m W: i e om zes uur s ochtends door de Walcherse pol ders loopt of rijdt, heeft een goede kans het pad van Nelleke Baldé en Dennis Heilbron te kruisen. Het ultra-sportieve koppel uit Grijps kerke wil op de nuchtere maag nog wel eens een rondje fietsen of hardlopen. „Dat kan ook bijna niet anders. Om drie disci plines goed te kunnen trainen, zijn we zo'n vijftien uur per week kwijt", wijst Heilbron op het venijn van de tri atlon. „Maar het grote voordeel is dat je heel je lichaam traint en daar door minder kans op blessures hebt." In het dagelijks leven maakt Baldé kostuums en decors voor de film en foto-industrie, Heil bron is IT-manager. Wanneer ze niet aan het werk zijn, is de kans groot dat ze aan het sporten zijn. En dan heb ben beiden ook nog twee dochters. „Het kaarsje gaat bij ons 's avonds dan ook vaak vroeg uit", be kent Heilbron. Baldé was in haar jeugd een talentvolle schaatsster, die tot haar vijftiende in een selectieteam ac tief was. Drie jaar geleden pakte ze de hardloopschoenen op. Ze ont moette haar nieuwe liefde Heil bron, die als wielrenner in 1990 bij de nieuwelingen de Acht van Chaam won en het schopte tot de elites. Samen lopen en fietsen werd al snel hun passie. „Op een gegeven moment hadden we het erover welke sport we het meest verschrikkelijk vonden", herin nert Baldé zich. „Dat was zwem men. Daar waren we het snel over eens." Zwemdiploma Omdat het duo geen uitdaging uit de weg gaat, moesten en zouden ze ontdekken of de zwemsport echt zo erg was. Nelleke trok als eerste de stoute schoenen aan en dat viel best een beetje tegen. „Bij zwemmen is alles op techniek ge baseerd en die had ik niet. Dennis sprong een paar maanden later in het diepe en hij vond het eigenlijk direct leuk, hoewel hij niet eens een zwemdiploma heeft", lacht ze. Eenmaal fanatiek aan het zwem men geslagen, lag de triatlonsport wel erg voor de hand. Het eerste doel was vorig jaar de triatlon van Middelburg, maar die ging door omstandigheden niet door. En dus werden de pijlen gericht op de tri- atlon van Terheijden, vorig week end exact een jaar geleden. „We waren direct verkocht. Je voelt je zo'n enorme atleet", glundert Heilbron. Het duo had de smaak snel te pakken. En met succes, want Baldé eindigde sindsdien bijna bij iedere triatlon waar ze aan de start ver scheen op het podium. „We We deden soms wel drie wedstrijden in een week. Dat werd een beetje te gek zwommen, fietsten en liepen tot we er bij neervielen", blikt ze te rug. „Letterlijk, want we deden soms wel drie wedstrijden in een week. Dat werd een beetje te gek, ook met het oog op blessures. Nu hebben we met Frank Heidoorn een coach die echt de 'triatlon baas' van Nederland is en doen we één wedstrijd per week. Dat zijn voornamelijk sprints, achtste- of kwart-triatlons." Het hoofddoel voor dit jaar is de Almere Challenge, waar voor het eerst een halve triatlon op de agenda staat. Op 8 september moeten ze 1,9 kilometer zwem men, 90 kilometer fietsen en 21 ki lometer lopen. „Daar willen we meteen een mooie tijd neerzet ten", benadrukt het duo eensge zind. Bijna vanzelfsprekend is het doel voor volgend jaar dan de hele triatlon. „Als de halve triatlon goed bevalt, is dat inderdaad een logische vervolgstap", bevestigt Baldé. De hele triatlon (3,8 kilometer zwemmen, 180 kilometer fietsen en 42,2 kilometer lopen), ook wel Ironman genoemd, willen ze dan in de eerste helft van 2019 plan nen, want in de tweede helft van dat jaar volgt het volgende doel: de Transalpine-Run. „Daarbij loop je zeven dagen lang gemiddeld onge veer een marathon per dag, met veel hoogtemeters. Dwars door de Alpen, vanuit Duitsland, via Oos tenrijk, naar Italië. Voor je eigen veiligheid is het verplicht om in koppels te lopen", benadrukt Heil bron het karakter van de tocht. „Nel loopt met Mirthe O verkamp en ik samen met Erwin Adan. Die twee zijn ook niet vies van een sportieve uitdaging." Heilbron en Baldé zijn in com petitieverband actief voor het Utrechtse Siosport. Baldé vol tooide vorige week zaterdag in Weert haar eerste competitiewed strijd in de eerste divisie op de olympische afstand (1500 meter zwemmen, 40 kilometer fietsen en 10 kilometer lopen). Met een tijd van 2.15,46 was ze individueel goed voor een veertiende plaats en liefst 23 minuten sneller dan haar tijd op deze afstand een jaar gele den. „Eigenlijk gingen alle drie de Het grote voordeel is datje heel je lichaam traint en daardoor minder kans op blessures hebt onderdelen erg goed. Het zwem men zelfs boven verwachting, waardoor ik tussen de snelste zwemmers en een achtervolgend groepje in kwam te 'zwemmen' bij het fietsen. Omdat je bij deze com petitiewedstrijden wel mag stay- eren, is dat een ongunstige positie. Maar al met al ben ik zeer tevreden en heb weer een hoop geleerd." „We zijn beiden goede fietsers, daar winnen we het vaak op", ver volgt Baldé. „Er was eens een wed strijd waarbij een groepje mannen in mijn wiel ging stayeren, wat bij die wedstrijd dus niet mocht. Op een gegeven moment zakte ik heel even af en kreeg ik een waarschu wing voor stayeren. Dat was best bijzonder..." Dankzij haar expli ciete fietskwaliteiten maakt Baldé sinds kort ook deel uit van het Theo Middelkamp vrouwentijd- ritteam. „Althans, we moeten vijf vrouwen hebben en we zijn nu met z'n drieën. Dus als er ergens nog kandidaten rondfietsen, horen we dat graag." Booming Snel beu is het duo hun sport in ieder geval niet. Ook hun zomer vakantie staat in het teken van de sport. Dan gaan ze een week fiet sen, volgepakt met ultralichte ma terialen om te overnachten. „Het werkt ook echt verslavend en het leuke van de sport is dat er nog heel veel valt te ontdekken", vindt Baldé. „Daarom is de triatlonsport denk ik ook zo booming en zie je steeds meer wedstrijden. Of lijkt dat maar zo, omdat we er nu mid denin zitten?", lacht Heilbron, ter wijl hij de ledenaantallen van de triatlonbond er op naslaat. „Kijk hier maar, een groei van 84,7 pro cent tussen 2010 en 2017. We zijn dus niet de enigen die er aan ver slaafd zijn!" zaterdag 16 juni 2018 Er valt nog veel te ontdekken Menno Kole Grijpskerke Nelleke Baldé en Dennis Heilborn vormen een ultra-sportief koppel. Voor de FOTO LEX DE MEESTER -Nelleke Baldé (36) komende jaren hebben ze samen al heel wat plannen gemaakt. -Dennis Heilbron (44)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58