Haringhappen Zuurdesembrood met zeekraal van de schorren in Kerkwerve MARGOT 17 Het is nog niets vergeleken met het derde ge rechtje. Daarvan ga je spontaan dansen. Kreeft is misschien wat oubollig, maar niet als hij baadt in een sabayon van peterselie. Fris, bit ter, ietwat zurig. Een warme omhelzing komt van de gefrituurde eierdooier. Die is eerst voorgegaard, heeft een krokant jasje gekregen en is in loeiheet vet gelegd. Snijd je hem open, komt het geel er in gletsjertempo uitgelopen. Wat een pracht. Afgewerkt met aspergetopjes is de kreeft het hoogtepunt. Vlees is door de band genomen (en dat is puur persoonlijk) altijd wat saaier dan vis of groen ten. Het twinkelt minder. Op het Zeeuws lam is niets aan te merken. De gestoofde schouder smelt als ijs, de peultjes zijn fris en knapperig en de bulgur zorgt voor hartigheid. Een mooi bord, maar net wat minder spannend en ver rassend dan al het voorgaande. Het dessert heeft de schittering weer te pak ken. Een kleurenpalet van een parfait van framboos, frambozen, ijs van verveine (ci- trus), schuimpjes van munt en toefjes van ka- lamansi, wat veel weg heeft van limoen. Sub tiele zuurtjes zorgen voor een heerlijke afslui ting. De tafelgenote krijgt brownie met witte chocolade, ijs van tropisch fruit, bolletjes van Bailey's en rode peper. Hemels. Behalve het waanzinnige eten, is het de des kundigheid van Bianca, die bij elke wijn een verhaal heeft. Losjes, maar professioneel. Het is de gewaagde kunst aan de muur. De sfeer en de stoel, die zorgen dat je niet meer wilt opstaan. Een ware beleving is het, naar 't Vlasbloemeken gaan. Voorgerecht Hoofdgerecht Nagerecht Bediening Ambiance Prijs kwaliteit Het haringseizoen is deze week begonnen. Dit weekend is het Vlaggetjesdag en alle viskramen zijn in opperste staat van pa raatheid. Gelukkig hebben we geen haringtest meer om ons aan vast te houden. Het enige wat telt is de eigen smaak. Al vanaf dat de jongste Man heel klein was ging hij als fijnproever vaak mee een harinkje happen bij de visboer. Meerdere malen werd hij met de haring tussen beide vingers en de mond wijd open gefotografeerd. Zo'n jong ven tje dat al haring eet, dat was een bijzonderheid. Inderdaad haring moet je leren eten, maar dat is met meerdere lekkernijen zo. Aangezien ik zelf ook graag een haring in m'n keel laat glij den is het een kwestie van een appel die niet ver van de boom valt. Maar waar let je nu op als je een Hollandse Nieuwe eet? Op de kleur: de vis mag niet te grauw zijn. Daarnaast moet de vis er fris uit zien en ook de geur is natuurlijk heel belang rijk. Een oude vis ruikt vies. Een nieuwe haring mag niet te zout en niet te tranig zijn qua smaak. Het moet een lekker hapje zijn, met of zonder ui. De combinatie met bietjes is een gouwe ouwe, maar is en blijft lekker en door de goede vetten in de haring heel erg gezond. Snij 500 gram bieten in grove stukken, strooi er wat grof zeezout over en rooster ze 45 minuten in de oven op 200 graden. Neem wat salade, leg daar de bieten op en vier in stukjes gesneden harin gen. Garneer met bieslook, fijngesneden ui en wat zeekraal en besprenkel met wat olijfolie en limoensap. Dat is een goed begin van het ha ringseizoen. Dit weekend is het Vlaggetjesdag. Alle viskramen zijn in opperste staat van paraatheid. Gelukkig hebben we geen haringtest meer om ons aan vast te houden KERKWERVE Zeekraal, de zilte Zeeuwse groente, wordt nu overal volop gesneden. Aart-Jan Bil van de Schorrebloeme snijdt dit zilte zeeplantje op zijn land bij Kerkwerve. Niet alleen om zo te eten bij een gerecht, maar ook voor in het brood van Marcel Spelt. Marcel Spelt is bakker en al ja renlang bezig met het bakken van biologisch natuurdesem- brood. Al sinds 2011 bakt hij brood van Zeeuwse tarwe. Hij gebruikt gefilterd Oosterschel- dewater in plaats van zout en an dere toevoegingen. „Ik fietste langs de Oosterschelde en dacht: 'Waarom zou ik dat water niet als vervanging van zout in het brood kunnen gebruiken?' Daar was toen nog niemand mee be zig. Nu onderscheiden we ons daarmee en brood met zeekraal past goed in het rijtje." De zeekraal gaat rauw in het brood. Door de korte lijnen zijn de zeegroenten snel bij Spelt in Bruinisse. „Het valt me op dat er steeds meer vraag is naar onze mooie Zeeuwse producten, ook buiten Zeeland", zegt Spelt. „Ik blijf daarom steeds weer nieuwe toepassingen uitproberen." Vissoep Natuurdesembrood met zee kraal van Spelt smaakt goed bij een vissoep. Bak een fijngesnip perde ui en een knoflookteen aan in olijfolie. Ontvel twee to maten en snij ze klein. Was een prei en snij die in ringen. Voeg de stukjes tomaat en de prei toe aan het uimengsel. Giet er 1 liter (zelfgemaakte) visfond bij. Voeg daar een flinke scheut Pernod aan toe en wat verse tijm, laurier en een draadje saffraan. Doe verse, in stukken gesne den kabeljauw- en makreelfilet in de bouillon, evenals verse Zeeuwse mosselen in de schelp en eventueel wat garnalen. Breng op smaak met peper, zout en tabasco. Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week overeten en drinken in Zeeland eindscore zaterdag 16 juni 2018 Een heel fijne start. En het lam? Een antwoord gevonden? (Prijs/kwaliteit telt dubbel) Marcel Spelt (I) en Aart-Jan Bil. foto dirk-jan gjeltema de tafel BEOORDELING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 53