14 WEE Bert Graaft is oprichter en directeur van het grootste beveiligingsbedrijf van Zeeland. Hij heeft inmiddels 160 mensen in dienst. Niet gek voor iemand die de mavo zonder diploma verliet en voor wie 'lang leve de lol' lange tijd het levensmotto was. PORTRET BERT GRAAFF Het liefst zou ik tussen mijn mensen staan. Delegeren vind ik heel lastig De een is uitgeraasd op zijn 23ste en ik pas tegen mijn 40ste Het liefst is hij zelf aan het werk. Staat hij bijvoorbeeld aan de poort van een groot festival. Re gisseert zijn men sen, taxeert de be zoekers, scant de omgeving. Niets ontgaat hem. Aimabel als het kan, on verbiddelijk als het moet. De ultieme gastheer voor feestvierend Zeeland. Het gebeurt minder dan vroeger. „Ik kies tegenwoordig mijn momen ten", zegt Bert Graaff. Dat kan ook niet anders, als directeur van beveili gingsbedrijf DeltaSafe Security, dat sinds de oprichting in 2001 gestaag groeit. „Het liefst zou ik tussen mijn mensen staan. Delegeren vind ik heel lastig. Dat heb ik echt moeten leren." „Nee, want ik had in mijn jeugd geen enkele ambitie om carrière te maken. Ik deed weinig op school. Ik heb de mavo niet eens afgemaakt. Mijn twee lingbroer en ik trokken altijd ons ei gen plan. We komen uit een warm, gelovig gezin, maar we lieten ons niets vertellen. Tot ons achttiende moesten we naar de kerk, maar daarna maakten we onze eigen keu zes. En als die keuze was om zondag niet naar de kerk te gaan, dan gingen we ook niet. En als die keuze was om 's nachts om vier uur thuis te komen, dan deden we dat." „Dat heeft wel tot botsingen geleid met onze ouders. Maar we waren al leen maar bezig met plezier maken. Mijn vader zei: 'als je je diploma niet haalt, ga je werken'. Ik wilde naar de middelbare landbouwschool, maar had dus geen diploma. Daarom ben ik op 16-jarige leeftijd naar de bedrijfs- school van de Schelde gegaan. Daar raakte ik geïnteresseerd in techniek en heb mijn papieren gehaald als elektricien en loodgieter." „Ik ben terechtgekomen bij de techni sche dienst van het ziekenhuis. Dat was een fantastische tijd. Overdag je werk doen, maar ook tijd voor plezier. Het was echt rock-'n-roll, het ene feestje na het andere. Vanaf 1990 werkte ik ook als portier in de Mid delburgse horeca. Dat vond ik ontzet tend leuk en ik had er blijkbaar talent voor. Ik heb het vak geleerd bij de ho recaondernemers Cees Rijn en Con- nie de Lange, die hun mensen al heel vroeg cursussen conflicthantering ga ven. Zo ontstond een groep portiers die het niet per se van hun fysiek moesten hebben maar van hun ver bale kwaliteiten. We waren vooral gastheer en geen uitsmijter. Dat bleek heel goed te werken." „Rond 2000 veranderde er veel bij het ziekenhuis. Er kwamen meer regeltjes en er waren al fusieplannen met Goes. Toen heb ik van de ene op de andere dag besloten weg te gaan en mijn be veiligingsvergunning aan te vragen. Ik had goede contacten. De bioscoop en het zwembad hadden wat problema tiek met bezoekers en vroegen: 'kun je dat oplossen?' Dat kon ik, maar dan had ik wel personeel nodig." „Ik denk dat als je enthousiast over wat je doet bent en dat ook uitstraalt, dat je dan ver kunt komen. De gun- factor is heel belangrijk, maar ook ge luk. Ik heb zelden keuzes gemaakt waarvan ik achteraf spijt had. En de eerste tien jaar zijn we ontzettend zuinig geweest. In het begin stond ik zelf de V'tjes uit een plaat aluminium te zagen en haalde onze overhemden bij de Wibra. Alles wat we verdien den, ging terug de zaak in." „Hoe complexer, hoe leuker. Zoals Koninginnedag, een jaar na 'Apel doorn'. Daar zat een hoop spanning op. Of het Bevrijdingsfestival in Vlis- singen. Daar kan ook van alles gebeu ren. Dat zijn de mooiste dingen om te doen. Maar ik geniet ook van de klei nere zaken, zoals het omgaan met ar tiesten en beroemde mensen. Ik heb drie dagen met Brian May opgetrok ken. Dan denk ik: 'dat ik dat mag doen, als boerenlul!' Als het Konink lijk Huis naar Zeeland komt en we zijn erbij betrokken, dan ben ik daar ook trots op." „Er zijn maar weinig onaardige be roemde mensen. Vaak zijn ze juist ontzettend vriendelijk, maar wel ge- PASPOORT focust. Ik ben ook niet altijd aardig op mijn werk. De dagen voor een groot evenement ben ik slecht aanspreek baar voor mijn omgeving. Dan ben ik alleen maar bezig met scenario's. Wat kan er gebeuren? Is er een plan B? Een plan C? Dat spookt dan alle maal door mijn hoofd." Horeca en evenementen vormen nog maar een klein deel van het werk. Graaff is zich veel meer gaan toeleggen op het reguliere werk: het beveiligen van bedrijven en over heidsdiensten, van kerncentrale tot museum en van scheepswerf tot ge meenten. „Wij hebben die switch op tijd gemaakt. Zeker de crisistijd is voor ons heel goed geweest. We groeiden toen elk jaar met wel twin tig procent." „Ik was creatiefin het vergaren van werk. Ik las de krant, volgde het nieuws. Als er een probleem was waarvoor ik wel een oplossing wist, dan belde ik gewoon op. Dan zei ik: laat het me veertien dagen gratis pro beren. Zo zijn we bijvoorbeeld 's nachts toezicht gaan houden op de stranden. Dat actieve beleid was een succes. Als ze aan je gewend zijn, wil len ze niet meer zonder je." „Vroeger was dat vooral het goed af handelen van een evenement, nu vind ik voldoening in het zakendoen. Als je inzet op een deal en die komt rond, geeft dat een euforisch gevoel. Maar na een paar weken is dat weg en moet er weer een nieuwe uitdaging komen. Het mag niet saai worden." „Ik heb altijd de wil gehad om te winnen. Dat had ik in de sport, maar ook in het bedrijf. Ik wil er in elk ge val toe doen. Voor mij is het een wed strijd. Die ga ik aan en die wil ik ook winnen. Ik wilde het grootste Zeeuwse beveiligingsbedrijf worden en dat is gelukt. Maar er is nog ge noeg te winnen. Ik merk gaandeweg dat de lat elke keer hoger komt te lig gen. Dat is ook goed. Dat houdt je wakker en hongerig." „Ik mag heel graag verbouwen. Ik heb wat pandjes die ik verbouw in mijn vrije tijd. Daarnaast fitness ik van tijd tot tijd en golf ik graag." „Het 'lang leve de lol' gecombineerd met hard werken heb ik tot latere leeftijd volgehouden. Als je een eigen bedrijf hebt, word je wel serieuzer. Ik heb nu ook een hartstikke leuke part ner en een zoontje van zeven. Daar ben ik laat mee, maar het had ook niet eerder gekund. De een is uitge raasd op zijn 23ste en ik pas tegen mijn 40ste. Maar ik ben blij dat ik dat heb meegemaakt. Over mijn tijd in de horeca en bij het ziekenhuis zou ik een boek kunnen schrijven. En mis schien wel twee." „Ik ben nu 54. Ik heb altijd geroepen: 'op mijn 55ste stop ik ermee'. Maar ik vind het nog zo leuk, dat dat niet gaat gebeuren. De manier waarop het nu gaat, kan ik nog lang volhouden." Graaff veert op. Een bericht van Concert at Sea, waar hij voor het eerst sinds jaren niet aanwezig zal zijn als beveiliger. „Twee kaartjes! Dan ga ik er privé heen." „Ik vind dat wel lastig. Het is moeilijk voor mij om te ontspannen bij open bare gelegenheden. Je kijkt toch an ders dan anderen. Het gebeurt met enige regelmaat dat ik privé een win keldief aanhoud, omdat ik het zie ge beuren en vind dat ik daarvan iets moet zeggen. Of dat verstandig is, weet ik niet." „Tot nu toe is het altijd goed afgelo pen, maar het is dansen op het slappe koord. We hebben geen machtsmid del. Onze rechten en plichten zijn dezelfde als die van iedere andere burger. Je mag gepast geweld gebrui ken, maar wat gepast is, wordt pas achteraf getoetst. Als een officier van justitie vindt dat het onrechtmatig was, ben je je vergunning kwijt. Je loopt dus altijd een risico." „Dan handel ik intuïtief. En mijn in tuïtie zal zeggen dat ik daarop af moet stappen, maar ook de beveili ging moet waarschuwen. Ik laat het in elk geval niet zomaar gebeuren. Dat doe ik in het dagelijks leven ook niet. Zo zit ik niet in elkaar." zaterdag 16 juni 2018 GO Ik heb altijd de wil gehad om te winnen' Rolf Bosboom Zat het er al vroeg in dat je onderne mer zou worden? Werd dat geaccepteerd? Wat heb je daarmee gedaan? Wat deed je besluiten een eigen be drijf op te richten? Je hebt nu een bloeiende onderne ming. Hoe verklaar je dat succes? Wat vind je de mooiste opdrachten? Zijn al die mensen ook aardig? Bert Graaff werd op 7 mei 1964 ge boren in Sassen- heim. Met zijn ou ders verhuisde hij zeven jaar later naar Middelburg, vanwege het werk van zijn vader, die betrok ken was bij de bouw van fregat ten bij de Schelde. Na jarenlang bij de technische dienst van het Walcherse zie kenhuis en als horecaportier in Middelburg te hebben gewerkt, richtte hij in 2001 DeltaSafe Secu rity op. Het be drijf beveiligt evenementen, bedrijven en openbare gebou wen en beschikt over een eigen pand aan de Hertzweg in Mid delburg. Graaff woont met zijn partner Aster in Nieuw- en Sint Joosland. Hij heeft een zoon (7). Hoe krijg je dat voor elkaar? Waar haal je voldoening uit? Is dat ook wat jou drijft? Hoe ontspan je je? Die jongen zonder diploma is toch nog aardig terechtgekomen. Waar sta je over tien jaar? Kun je dat? Is het wel eens onverstandig geble ken? Stel dat je over twee weken op Concert at Sea iets ziet gebeuren. Wat doe je dan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50