Plannen genoeg in Vlissingen, maar centen te weinig Huurder merkt niets van tegenslag u m koozie IL - 6 Analyse Toeristenkerk viert 60-jarig jubileum 2Ï4^| 1 Sterker nog, Vlissingen weet pas dit najaar hoe veel de gemeente te be steden krijgt als het eindrapport van de artikel 12-in- spectie komt. Daarin staat ook hoeveel Vlissingen de komende tien jaar moet gaan aflossen van de enorme schuld van circa 130 miljoen euro die de stad nog mee zeult, en hoeveel het Rijk daaraan wil meebetalen. Dat maakt som mige plannen onzeker, geeft de coalitie toe in het akkoord. Op zich wil de coalitie het graag eenvoudig houden: het akkoord is geschreven in begrijpelijke taal en de begroting heeft voortaan niet elf hoofdstukken maar vier pro gramma's: Leefbaarheid, Aantrek kelijke stad, Sociale samenhang en Bestuur. In die programma's staan plannen die geld kosten. Bij een paar plannen staat een be drag: in totaal voor 2,4 miljoen euro in vier jaar tijd. Alleen bij de extra boa's en de nieuwe afdeling die de Marinierskazernezaken moet aanpakken staat wie dat gaat betalen. In het eerste geval zijn dat de inwoners, via nog een extra driekwart procent woonbelasting bovenop de verhoging die de fi nanciële toezichthouders al op leggen. In het tweede geval moet er 500.000 euro komen uit leges, geld dat de gemeente vraagt voor vergunningen, documenten en procedures. Maar of Defensie die leges opgelegd krijgt of dat de le ges voor iedereen duurder wor den, staat er niet. Daarna wordt het hele akkoord raadselachtig. Bij veruit de meeste plannen staat bij de kosten en dekking: pm, pro memorie. Dat komt later nog, betekent dat. Dat staat er bijvoorbeeld bij 'popmu ziek'. Maar het vaakst staat er IBP: interbestuurlijk programma. Het college wil meedoen met een nieuwe bestuursvorm waarin alle overheden samen een plan maken voor problemen die de lokale overheid te boven gaan. Dat zijn er nogal wat: zoals de zorg, duur zaam wonen en klimaat, de om gang met migranten, werkgele genheid en armoedebeleid. Dat lijkt zinnig. Maar hoe dit college Vlissingen laat wel heel veel vragen open over wie wat moet betalen het verkeer wil regelen op de Vlis- singsestraat en de boulevards, in 2019 met de burgers wil praten over het Nollebos, een gat in de wal van de Karolingenburcht graaft voor beter zicht vanaf het Oranjeplein of het MuZEEum op zondag gratis maakt, zoals het ak koord wil, het is allemaal IBP. Vlissingen laat wel heel veel vra gen open over wie wat moet beta len. De titel van het coalitieakkoord, 'Als we samen Vlissingen zijn', roept in dat verband de vraag op wie met het woordje 'we' wordt bedoeld. Zeeuwland heeft zestig miljoen euro verlies geleden en door de stij gende WOZ-waardes moet ze elk jaar 2,5 miljoen extra belasting af dragen. Tóch is de woningbouw corporatie dik tevreden over de re sultaten van 2017. Een jaar eerder was er nog winst van ruim zeventig miljoen. Dat was het jaar dat corporaties hun be zit voortaan op marktwaarde moesten waarderen. „Ineens was ons bezit 72 miljoen meer waard", legt Zeeuwland-directeur Marco van der Wel uit. „Maar vervolgens werden de regels veranderd, waar door we er 75 miljoen op achteruit gingen." Verhuurdersheffing Het is waarde op papier, dus de cor poratie merkt er niets van. Dat is pas als er iets verandert aan de in komsten of uitgaven. En dat laatste gaat gebeuren, want door de stij gende WOZ-waardes moet Zeeuwland meer vennootschaps belasting betalen. Ook wordt de verhuurdersheffing verhoogd. „Al les bij elkaar kost ons dat tweeën half miljoen per jaar extra", vertelt Van der Wel. „Dat merken we ze ker wel." Belofte De corporatiedirecteur belooft die tegenslag echter niet door te reke nen aan zijn Schouwse en Wal- cherse huurders. „Zij gaan daar niets van merken. Het enige risico is dat we minder kunnen investe ren in bestaande of nieuwe wonin gen. Ook onze ambitie om voor alle woningen een energielabel B te ha len, staat niet ter discussie. Alleen de wettelijke eis om voor 2050 alle woningen energieneutraal te heb ben is wellicht niet haalbaar." www.koozie.nl VROUWENPOLDER De Toeris tenkerk van Vrouwenpolder be leeft dit jaar zijn zestigste sei zoen. Om dat te vieren is er op zon dag 1 juli vanaf 10.00 uur een ju bileumviering, waarbij de bis schop van Breda - monseigneur Liesen - voorgaat. Koor 1'Esprit begeleidt de dienst. Er is een tentoonstelling over de geschiedenis van de kerk, een speciaal voor deze gelegen heid gemaakt schilderij van Onze Lieve Vrouwe van de Pol der wordt onthuld en er is een feestelijke nazit. IN DE REGIO Dag van de Landbouw Fietsexcursie van IVN Zomerzang- avond MIJN DORP, MIJN STAD Zaterdag Zondag zaterdag 16 juni 2018 WA Vlissingen moet mooier, beter, duurzamer, rijker, beter opgeleid en vooral trot ser worden op zichzelf. Het nieuwe dagelijks bestuur wil dat de Vlissingers daaraan meehelpen. In het kersverse coalitieakkoord staan plan nen. Maar hoe die betaald moeten worden, staat er amper in. Claudia Sondervan Vlissingen Wendy Wagenmakers Zierikzee Alles onder één dak Aparte baby-, dreumes-, peutergroep Vertrouwde gezichten Uk Puk Peuterschool Peuterspeelgroep Warme overdracht met basisscholen Zelfredzaamheid bevorderen 4 - i j J <1 t I Voorschoolse opvang ontbijt fl Naschoolse opvang Vakantie-/studiedagopvang v Allerlei activiteiten de Fabriek T k MELISKERKE In Meliskerke wordt vandaag de Dag van de Landbouw gehouden. Vijf agrarische bedrij ven openen hun deuren voor pu bliek. De eigenaren van de bedrijven geven rondleidin gen. Er zijn op veel bedrijven stands aanwezig van leve ranciers, branche organisaties en an dere betrokkenen bij de agrarische sector. Belangstellenden zijn van 11.00 tot 16.00 uur welkom bij 't Hof Meliskerke, pluimveehouderij Wouters, maat schap Treur, ijs- boerderij De Koe hoorn en bij kaas boerderij Marie- kerke. MIDDELBURG In Middelburg wordt vandaag een IVN- fietstocht gehou den over duurzame ontwikkelingen. De tocht zal circa twee uur in beslag nemen. De excursie voert langs een aantal lo caties in en rond Middelburg. De start staat om 10.00 gepland vanaf de voorzijde van het NS-station. Fiets- huur is op het sta tion aanwezig. Aan melden is niet nodig. IVN-leden betalen 2 euro, niet-leden 5 euro. Koffie en thee zijn bij de prijs inbegre pen, de fietshuur niet. MIDDELBURG In de Koorkerk in Middelburg wordt vandaag een zo- merzangavond ge houden. Deze be gint om 19.30 uur. De toegang is gra tis en er is een col lecte bij de uitgang. MIDDELBURG Het heeft maar twee dagen mogen duren: om de overlast voor het verkeer te beperken bij de aanleg van de rotonde voor de nieuwe Middelburgse wijk Ritten- burg had de aannemer een zogeheten bypass van gravel, zand en stenen gemaakt. Toen het verkeer daar donderdag over reed, veroorzaakte dat zoveel stof, dat omwonenden klaagden. „De stofwolken kwamen wel tot vijf hoog", zegt een van hen. Daarom ging gisteren aan het eind van de mid dag de weg helemaal dicht tussen de Koudekerkseweg en de afslag naar de Stromenwijk. Vanaf maandag 2 juli is er weer verkeer over de Stromenweg mogelijk, foto lex de meester DOMBURG Strand Paviljoen Strand 90,11.00- 17.00 uur: Vlieger festival GRIJPSKERKE Loodhol 17,10.00- 17.00 uur: Open Tuinweekend MIDDELBURG Het Palet, 10.00 uur: Opening multi culturele dag met wijkfeest; Markt, overdag: Beachga- mes; Vismarkt, 13.30-17.00 uur: Jazzfestival; De Spot, 23.00 uur: Optreden Stuff OOSTKAPELLE Duinvlietweg 6, 13.00,14.00 en 15.00 uur: Rondlei dingen Terra Maris; InfoKnoopPunt 't Wachtertje, 13.30 uur: Gidswandeling RITTHEM Bunker aan de Lou- werse Wegeling, 10.00-16.00 uur: Be- zichting bunker; Dorpsstraat, 12.30- 17.30 uur: Sjeesrij den in Zeeuwse kle derdracht SEROOSKERKE Oude Brandspuit huis, 13.00-17.00 uur: 'Pioniers van Serooskerke' VEERE Museum Veere, 16.00 uur: Zomer- concert Consort of Voices VLISSINGEN Bosweg 8, 09.OO IZOO uur: Open dag manege Paardoes; Arsenaal Theater, 15.00 uur: Eindvoor- stelling dansschool E-Star WESTKAPELLE De Golfbreker, 08.30-11.00 uur: Stenen keren tij dens exotenweek; Polderhuis, 11.00- 17.00 uur: Markt en spelletjes; Kasteel van Batavia: Oldti- merrit DISHOEK Emmauskerk 10.00 uur: Toeristenkerk MIDDELBURG Markt, overdag: Beachgames RITTHEM Rammekensweg 6 en diverse andere locaties, 10.00- 17.00 uur: Open Tuinweekend VLISSINGEN Sint Jacobskerk, 19.00: Taizéviering

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42