II 'TenneT en gemeente vertragen 380kV-lijn' 5 Willem van Oranje had een eigen boekenkast. Eén van zijn boekon is nu teruggevonden en opnieuw gedrukt. Sensationeel: we bladeren mee met de Vader des Vaderlands. nog twintig boeken, die van Wil lem van Oranje zijn geweest. Vijf tien bevinden zich in Berlijn, vijf in Nederland. De Droom van Poli- phile is volgens Laming het best bewaarde exemplaar. Hij noemt het een typisch Renaissanceboek, geschreven in 1450 in Italië. In 1546 werd het in het Frans ver taald, met 181 houtsnedes. Willem van Oranje kocht een exemplaar in 1569, toen hij 26 jaar was. Filosofie, architectuur, wetenschap: het zit allemaal vervat in het verhaal over de gedroomde zoektocht van Poli- phile. Het boek had veel invloed, erin opgenomen gebouwen en plattegronden werden nagemaakt. Wie het geloven wil: het waterla byrint bij Hoedekenskerke zou overgenomen zijn uit het boek van Willem van Oranje. productie van het boek voor het eerst publiek vertoond. Dat ge beurt om 17.30 uur in boekhandel De Drvkkery in Middelburg. De organisatie van de bijeenkomst is in handen van het Vlaams-Neder landse genootschap 'De Orde van den Prince', afdeling Zeeland. Sterkedrank De verantwoordelijke voor dit boekenverhaal moeten we zoeken in Breda. Bay van der Bunt heeft daar op de landerijen aan de rand van de stad een landgoed. Naam plaatjes vermelden de bedrijfs naam 'Old liquors'. Van der Bunt is de grootste verzamelaar van oude sterke drank ter wereld: cog nac, port, whisky. Om een indruk te geven: een fles cognac uit 1747 kan zomaar 80.000 euro doen. Zijn vader Sjoerd zorgde hij in de drank verzeild raakte. Bay van der Bunt, net 70 jaar geworden, vertelt: „Ik handelde in antiek en woonde in Amerika. Mijn vader belde eind ja ren zeventig of ik zijn kelder wilde leeg maken. Nee, zei hij, niet een van mijn - destijds - acht broers of drie zussen, die drinken alles op. Ik moest het doen, ik dronk geen alcohol. Zo begon mijn verzame ling. In 1999 werd Old Liquors ge sticht." Behalve in drank handelde Van der Bunt tot een jaar of tien gele den ook in oude atlassen. Een anti quair belde in 2006 dat hij een bij zonder boek kon kopen, maar daarvoor financiële ondersteuning nodig had. Het ging om een werk dat in het bezit was geweest van Guillaume le Taciturne, Willem de Zwijger. De veiling was in Pa rijs. Een Amerikaanse verzamelaar bood mee tot 375.000 euro. „Toen wilde hij een hold-up om met zijn opdrachtgever te overleggen", her innert Van der Bunt zich. „Daar gingen we niet mee akkoord en dus was het boek van ons. We hadden tot 750.000 euro willen gaan. Later belde de Amerikaan ons en bood hij een miljoen. In middels wisten we na onderzoek door de Koninklijke Bibliotheek Niemand heeft er wat aan als het in mijn boekenkast staat dat het boek echt uit de biblio theek van Willem van Oranje kwam. Dat deed wat met me. Ik wilde het voor Nederland behou den en, sterker nog, onder de mensen brengen. Niemand heeft er wat aan als het in mijn boeken kast staat. Daarom is het vertaald en maken we een tournee. Mid delburg is de eerste locatie." Lezing Bart Laming is managing director van Old Liquors. Hij heeft zich verdiept in de geschiedenis van het boek en geeft dinsdag een le zing. In totaal zijn er wereldwijd Van Doorn reageert op het inter view in de PZC met vier bewoners van Roelshoek die al negen jaar wachten tot ze worden uitgekocht en de Raad van State oproepen om snel de knoop door te hakken. „De houding van de vier geïnterviewde bewoners is niet erg solidair met de buurtgenoten die niet worden uit gekocht of geen schadevergoeding krijgen. Hun landschap en gezond heid worden net zo goed aangetast en hun huizen zijn inmiddels ook onverkoopbaar." Hij benadrukt op te treden na mens de ruim duizend Krabbendij- kenaren die een bezwaarschrift in dienden en helemaal geen nieuwe masten langs hun dorp en strandje willen. Van Doorn betoogt dat als TenneT vanaf het begin in overleg was getreden met burgers, er met een een ondergrondse variant had Door inspraak pas op het laatste moment te organiseren, hebben zij zichzelf in tijdnood gebracht kunnen worden onderzocht. „Ten neT heeft nog steeds niet duidelijk gemaakt waarom men in Krabben dijke nu niets onder de grond aan legt en vijftien kilometer verderop bij landgoed Mattemburgh in Noord-Brabant de draden wel on der de grond aanlegt." De Raad van State houdt maan dagmiddag een extra zitting die voor een belangrijk deel in het te ken staat van de vraag of de kabels bij Krabbendijke écht niet meteen onder de grond kunnen. beschikbaar in een facsimile-uit voering. Dat wil zeggen: in het Ne derlands vertaald, gepresenteerd in een uitvoering die vrijwel iden tiek is aan het exemplaar waarin Willem van Oranje heeft gebla derd. Folioformaat (335 x 222 mm), gebonden in een band die er het zelfde uitziet als de kalfsleren om slag uit de 16e eeuw. Het wapen van de prins staat voor en achter op de kaft. Hetzelfde lettertype, dezelfde pagina-indeling, alle illu straties zijn overgenomen. En, heel bijzonder, binnenin zijn de oorspronkelijk met de hand gete kende margelijnen ook gereprodu ceerd. Waarschijnlijk heeft Wil lem zelf de kaderlijnen laten aan brengen, omdat die destijds nog gebruikelijk waren in handge schreven documenten. Dinsdag 19 juni wordt de re- Onze Vader des Vader lands, onze Willem de Zwijger heeft het boek in handen gehad. Zo'n 450 jaar geleden kocht hij het in Parijs, las erin, zette het in zijn boekenkast. Discours du Songe de Poliphile, Uiteenzetting over de droom van Poliphile: het was des tijds één van de populairste titels in lezend Europa. Na eeuwenlange omzwervingen in allerlei collec ties van vermogende verzamelaars is het boek van Willem van Oranje nu terug in Nederland. En hoe! Het werk verkeert in uitste kende staat, de originele band zit er nog omheen. Binnenkort wordt het aan de goede zorgen van een museum toever trouwd. Maar het komt nu ook publiek zaterdag 16 juni 2018 Lees mee met de Vader des Vaderlands Bay van der Bunt met de originele uitgave van het boek van Willem van Oranje, fotosstichtingboekvanoranje Willem van Oranje. Presentatie en lezing boek Wil lem van Oranje: dinsdag 19 juni om 17.30 uur in De Drvkkery in Middelburg. Het boek wordt uit gegeven door Stichting Boek van Oranje en kost 99,- euro. -Bay van der Bunt, eigenaar De actiegroep die ijvert voor de ondergrondse aanleg van de nieuwe 380kV-lijn voelt zich niet verantwoordelijk voor de vertra ging van het project. Woordvoerder Henk-Jan van Doorn legt de bal bij netbeheerder TenneT en de gemeente Reimerswaal „Door niet eerder de bewoners bij dit project te betrekken en de inspraak pas op het laatste moment te organiseren, hebben zij zichzelf in tijd nood gebracht en is er vertraging opgetreden." Joeri Wisse Krabbendijke -Henk-Jan van Doorn Wanneer uitspraak volgt, is on duidelijk. Jan van Damme Middelburg Bladzijden uit het boek Uiteenzetting over de droom van Poliphile.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41