Paradijselijke zonv J 3 Nederlandse Marokkanen die elkaar niet kennen, gaan samen naar Rusland achter tegen Brazilië. In de laatste minuten werd het t-i en vervol gens t-2 voor de Noren, die Ma rokko uitschakelden. Mounirs ogen worden op slag vochtig als hij aan die avond terugdenkt. Doffe glimlach: „Onze keeper was dat toernooi vreselijk." Mounir en Rachid zitten vanaf vandaag tien dagen en vele dui zenden kilometers met elkaar in de camper (Rachid: 'Puur voor het comfort tijdens het rijden. Slapen doen we in hotels, hoor, zo Hol lands dat we gaan kamperen, zijn we niet'), terwijl ze elkaar vrijwel nooit zagen, tot vanochtend vroeg. Ze 'kennen' elkaar uit een Whats- Appgroep met 150 Marokkaanse Nederlanders, die Rachid beheert. „Opgezet toen Marokko zich ein delijk weer plaatste voor een WK. De afgelopen WK's hebben we ook hard gejuicht voor Oranje, echt, maar nu Marokko er weer bij is, maakt dat van alles los bij ons. En de Marokkaanse voetbalbond regelt he-le-maal niets voor Ma rokkanen in de diaspora, dus we moeten alles zelf uitzoeken. Om die reden heb ik die appgroep op gezet. En het is fantastisch wat daar in gebeurde: iedereen hielp elkaar met kaartjes, visa, hotels, al les. Er zijn zo veel zo veel Neder landse Marokkanen die elkaar to taal niet kennen en nu samen naar Rusland rijden." Een flink aantal leden zat gister avond al in het stadion in Sint-Pe- tersburg, bij Marokko-Iran, en appte de afgelopen dagen over de voortgang van de reis. „Hier, ie mand waarschuwt voor een flitser op de snelweg bij Hannover. Of deze gast, die staat op de grens van Polen en Litouwen. Hij stuurde een filmpje." Te zien: een tanksta tion, van Shell. Rijen pompen zon der auto's. En dan een stem met een Marokkaans accent. „Hier is helemaal niets. Vanaf Warschau hebben we al geen kilometer snel weg meer gehad. Nu rijden we zo Litouwen binnen, hopelijk zijn ze daar wel weer." Rachid: „Litou wen! Mooi toch?" Blikjes bier Er zijn ook genoeg leden in de appgroep die naar de speelsteden vliegen, maar opvallend veel Ma rokkaanse Nederlanders pakken de auto. Of huren een camper. Mounir rijdt er lachend voor naar Drenthe, naar de firma Camper- DeLuxe in Meppel, net als veel an dere Marokkaanse Nederlanders. Deze verhuurder stelt geen maxi mum aan het aantal kilometers. En dat is nogal belangrijk; Moskou, waar Marokko woensdag tegen Portugal aantreedt, ligt een slor dige 2500 kilometer verderop. En de terugweg loopt via de Russi sche exclave Kaliningrad, voor de laatste poulewedstrijd van de Ma rokkanen, tegen Spanje. Mounir: „Daarna moeten we te rug naar Nederland, werken. Maar als Marokko doorgaat, rij ik als het kan weer terug naar Rusland. Stel dat het hierna weer twintig jaar duurt." Bovendien: een beetje Ne derlandse Marokkaan heeft geen moeite met een autoritje van 2000 kilometer. Mounir: „Vroeger reden we elke zomer met de Ford Transit naar Marokko, met m'n ouders en vier kinderen. Dan is dit al een stuk comfortabeler." De Drentse verhuurder leidt hem rond in de camper. Hier ko men twee werelden samen. „Kijk, de koelkast. Daar kan je heel wat blikjes bier in koelen." Stilte. Dan, Mounir: „Alcohol vrij, hè. Radier!" De verhuurder: „Ah ja, natuur lijk." KRAS Van kleinschalig en sfeervol, tot luxe Ultra All Inclusive Kras.nl of bel 088-0885 886 Een armada aan Marokkaanse Nederlanders stapt deze dagen ineen afgeladen auto of camper voor een rit van duizenden kilometers. Naar Rusland, om het Marokkaanse elftal te steunen. Kent u die mop van vijf Nederlandse Ma rokkanen die in een oude Fiatcamper naar het WK in Rusland gingen? Nee, wacht, ze gingen wel. Maar ze begonnen pas vanochtend in alle vroegte, uren na afloop van het eerste WK-duel van Marokko aan hun monster- tocht. Met een volle maag van het Suikerfeest en een kater na de hor rornederlaag van Marokko tegen Iran. Tikkeltje vreemd, duizenden ki lometers in een camper naar een heel andere wereld tuffen en dan de eerste WK-wedstrijd van Ma rokko in twintig jaar missen? Ra chid en Mounir, twee van de vijf passagiers, vinden van niet. Het was, zeggen ze, gewoonweg geen keuze. Door de ramadan en de af sluiting van de islamitische vas tenmaand werd als het ware voor hen bepaald dat ze de eerste wed strijd zouden missen. „Aan het einde van de ramadan voel je je niet op je best", vertelt Hagenaar Rachid (27), gekleed in een Ajaxshirt van de betreurde Marokkaans-Nederlandse voetbal- Ier Nouri. „Ik was die dagen op mijn werk niet echt productief. Maar belangrijker: het Suikerfeest willen we met onze families bele ven. Dat is voor ons het feest van het jaar, daar zien we familieleden die we de rest van het jaar niet treffen. Dat wil niemand missen." „Het geloof staat voor mij op nummer 1. Nog boven het Marok kaanse elftal", bezweert Mounir, een 35-jarige gehandicaptenver zorger uit Rotterdam. „Ik wilde ook tijdens het Suikerfeest bij mijn vrouw en dochtertjes zijn." Gisterochtend zat hij in de moskee in Overschie, daarna vierde hij het Suikerfeest met zijn familieleden en vervolgens zat hij voor de tele visie, voor Marokko-Iran. Een puber was hij, toen Ma rokko voor het laatst aan een WK deelnam. In de laatste groepswed strijd werd Schotland met 3-0 ver slagen en stond concurrent Noor wegen tot 7 minuten voor tijd 1-0 zaterdag 16 juni 2018 GO 'Als Marokko doorgaat, rijden we weer die kant op' Kijk op de site bij /video Mounir rijdt met een camper richting Rusland. Kos - Griekenland 6 dagen v.a. Goed verzorgd, gezellig complex Rustige ligging, dicht bij strand 1/ Proef de heerlijke Griekse keuken Kras.nl/76463 Ohrid - Macedonië Yucatan - Mexico Bonaire 8 dagen v.a 9 dagen v.a. Direct aan het Meer van Ohrid Incl. 2 excursies en 1 gratis diner Klantbeoordeling 8,2 Pnvestrand en een Beachclub Bezoek ook Chichén Itza Klantbeoordeling 8,2 Appartement bij de zee Duikschool op resort aanwezig Klantbeoordeling 8,9 Rhodos - Griekenland 8 dagen v.a Appartement dicht bij strand All Inclusive mogelijk Klantbeoordeling 8,1 Kras.nl/31591 Kras.nl/76288 Kras.nl/31426 Kras.nl/31398 ANVR yvVj/ Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds «gr 1264 km 1273 km 2380km - cit Jeroen Schmale Meppel/Den Haag Mounir heeft de camper opgehaald bij de verhuurder in Meppel en laadt de trommel in. fotocornésparidaens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3