Meer luxe meer voordeel leolux E 21 We moeten eerst aan de Amerikanen denken klaarde zich binationaal en haakte aan bij de Canadese buren - het vliegveld is nu 'Montréals Ameri kaanse luchthaven'. „We horen hier meer bij Canada dan bij de VS", zegt Douglas. „Canada is niet het probleem, maar de oplossing." Zelfbeschadiging Terwijl veel industriegebieden in de VS in verval zijn geraakt, groeit de maakindustrie in Pittsburg, mede dankzij Canada. Zo'n 15 pro cent van alle werknemers in Plattsburgh gaat 's ochtends naar een bedrijf dat zakendoet vanuit of met Canada, veelal in de trans- port- of luchtvaartsector. Platts burgh kent meer dan 100 filialen van bedrijven uit de Canadese provincie Quebec. Bombardier bouwt hier treinen, NovaBus, een Volvo-dochter, monteert hier bus sen Allemaal zijn ze afhankelijk van internationale bevoorrading. De Canadezen gebruiken bijvoor beeld Amerikaans staal en laten hun producten in de VS afbou wen. Douglas: „Dit is zelfbescha diging. We handelen niet met Canada - bij handel stuur je dozen heen en weer. Wij maken samen dingen. In Canadese producten zit gemiddeld een kwart aan Ameri kaanse onderdelen." vergaande gevolgen hebben. Het effect is nog moeilijk te overzien, maar alleen de dreiging van invoertarieven is al genoeg om investeringen mis te lopen. „Het werkt psychologisch," zegt Garry Douglas. Misschien blijkt het alle maal niet meer dan een over- agressieve onderhandelingstactiek van de president die een belofte nakomt aan kiezers in vervallen industriegebieden, hoopt Bill Owens. Canada en de VS onderhandelen met Mexico over de NAFTA, het Noord-Amerikaanse vrijhandels akkoord dat Trump grondig wil herzien omdat het Amerikaanse banen zou kosten. Het schiet niet op, want Canada en Mexico willen helemaal geen nieuw handelsver drag, maar Owens hoopt dat het proces leidt tot een situatie waarin de Canadezen en Amerikanen weer economische maatjes zijn. „We moeten vooral kalm blijven," vindt Garry Douglas. „De Ameri- kaans-Canadese relatie is te belangrijk om te laten instorten." Er zit voor Canada, de Verenigde Staten én Mexico niets anders op dan vrienden te blijven: deze week werd bekend dat ze in 2026 samen het WK voetbal organiseren. Even verderop, in Massena, staat direct aan de grens een alumi- niumfabriek van Alcoa. Aanvanke lijk jubelde de vakbond - Trumps protectionistische maatregelen zouden voor meer werk zorgen. Maar vakbond USW sprak van een 'diepe teleurstelling' toen ze ook voor Canada bleken te gelden. Alcoa Amerika werkt nauw samen met Canadese filialen. Het werk gaat door in de lood sen van Plattco, aan de rand van de Plattsburgh. Plattco, fabrikant van stalen ventielen voor industrieel gebruik, heeft vooralsnog vooral last van alle onzekerheid. Dat is in de werkplaats niet te zien, maar ga met het managementteam om de tafel en de sfeer blijkt zwaarmoe dig te zijn. Onderdirecteur Bob Bourgeious heeft in een decennium de prijs van staal niet zo zien fluc tueren. Plattco moet klanten con fronteren met plotselinge prijs stijgingen. En kan het straks de ven tielen nog wel naar de vaste Canadese spuiter sturen? Collega Danielle Howard-Ross, salesmanager, verwacht meer vraag van Amerikaanse staal fabrieken die herstart worden nu de president de markt laat beschermen, maar ze vreest dat Plattco uiteinde lijk toch slechter af is als internationale klanten weglopen. Misschien besluiten ook binnenlandse klanten toch goedkopere kopieën uit China te bestellen, in plaats van het zelf ontworpen model van Plattco, als de prijzen zo onvoorspelbaar blij ven. Ze maakt zich zorgen - het lukte het hoofd boven water te houden tijdens de crisis, maar kan Plattco zich straks nog wel 70 werknemers veroorloven? „Het was al bijna onmogelijk om te con curreren met China. Daar moeten we ons op richten, niet op ruzie tjes met elkaar." En dan is er nog het toerisme, een zorg van advocaat en oud politicus Bill Owens. Plattsburgh ligt prachtig ingenesteld tussen het Adirondackgebergte en het Champlainmeer, waar Canadezen hun boot aanme ren. Ze komen winkelen of gaan uit eten en nemen boodschappen mee naar huis. „Als Canadezen zich zorgen maken over extra heffin gen bij de douane en wegblijven, hebben onze win kels en restaurants daar direct last van. De hele economie gaat dat voelen." Ze waarschuwen hier: een op het oog simpele maatregel van Trump - extra belasting op ingevoerd staal - kan in een inter nationale markt 1 zaterdag 16 juni 2018 GO CANADA Montréal OTTAWA Massena Burlington VERENIGDE STATEN Plattsburgh Garry Douglas van de Kamer van Koophandel in Plattsburg, Amerika, foto karlijn van houwelingen - Donald Trump (VS) Ontdek nu de Leolux Zomeractie! Volop voordeel op de meest luxe leersoorten bij 7 Leolux-modellen. Ga voor de voorwaarden en uw dichtstbijzijnde dealer naar www.leolux.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21