iTi O DE WEEK VAN PHLIPPEN 20 HANDELSOORLOG PLATTSBURGH Amerika en Canada zijn verzeild geraakt in een hoogoplopend handelsconflict. Bewoners van de Amerikaanse grensplaats Plattsburgh zijn met stomheid geslagen. Wij zullen altijd opkomen voor Canadese werknemers __r |T Ineens is het er: de wereldorde. Of misschien moet ik zeggen: ineens wordt het zichtbaar voor de gewone mensch. Als een ge heimzinnige verloren stad die op doemt uit optrekkende mist, zo blijkt er al jaren een 'wereldorde' te bestaan waarvan voorheen vooral diplomaten en andere strategen weet hadden. Nu die wereldorde dreigt af te brokkelen, heeft ieder een het er ineens over. De wereldorde, dat gaat over de stille afspraak dat landen en vooral leiders zich houden aan regels bedoeld om de aarde veilig en wel varend te houden. Als iedereen zich daar min of meer aan houdt, zitten we in een op regels gebaseerd even wicht dat we wereldorde noemen. Het idee gaat tot meer dan 100 jaar terug, toen President Wilson een aantal principes bedacht waaraan landen zich zouden moeten com mitteren voor vrede en welvaart. totdat Trump op het toneel ver scheen hoorde je er buiten diplo- matenkringen eigenlijk nooit veel over. Vóór Trump werd er in de media vooral gekissebist over geld, macht, pragmatische problemen en dito oplossingen. Wij Nederlanders hebben het zo ook het liefst, ge tuige onze Mark - met visie moet je naar de oogarts - Rutte. Maar sinds de grote blonde man over de wereld raast, verlangt zelfs Rutte naar het grote woord 'wereldorde'. Afgelo pen woensdag hield hij een speech voor het Europees Parlement over 'de multilaterale wereldorde' die in gevaar is. Dat gevaar is volgens Rutte zo groot dat Nederland als klein bootje op de wereldzee een schuilplaats in Europa zoekt. Een schuilplaats voor gedeelde waar den, want die kunnen blijkbaar ook goed schuilen in de 'wereldorde'. Rutte is daar zelfs bereid om geld voor in de Europese pot te leggen. Buiten Nederland hoor je de angst voor een afbrokkelende wereldorde nog sterker. Terwijl ik dit schrijf, Nieuwsflits zet Trump zijn handtekening onder een tweede ronde importtarieven, dit keer om de handel van China naar de VS af te remmen. Tariefmu ren schaden welvaart doordat ze handel afremmen, maar luister eens naar bekende economen in de Amerikaanse zoals Summers, Krugman, Stiglitz en Soros. Tuurlijk hebben ze het ook over hoeveel geld het kost en hoeveel banen ver loren gaan, maar bovenal gaat het steeds over de op regels gebaseerde wereldorde. Als die eraan gaat, dan.ja dan wat? Waartegen be schermt die wereldorde ons pre cies? Armoede? Opwarming van de aarde? Oorlog? Trump gooit de scheidslijn tussen goed en kwaad volledig op de kop Dat laatste zou verklaren waarom de wereld doodzenuwachtig wordt van Trump zijn nieuwe vrienden uit wat wij in het Westen 'de as van het kwaad' zijn gaan noemen. Trump gooit die scheidslijn tussen goed en kwaad volledig op zijn kop door zijn arm te slaan om macht hebbers met militaire en nucleaire spierballen die getraind zijn in het slaan op mensenrechten. Als dat de brute wereld wordt zonder wereld orde, wil ik mij best achter die mys tieke orde scharen. Ik wil er zelfs meer belasting betalen voor die beschermende deken. Maar Rutte, toon je nieuwe visie ook eens aan ons. Leg uit waarom het behoud van die mystieke wereldorde in ons aller voordeel is? Post NL Heineken ABN AMRO Air France- KLM Het treinstation van Plattsburgh, een stadje ten noorden van New York, heet ook wel Gare du Plattsburgh. En als je huisdier ziek is, ga je naar de vé térinaire in Montréal. Kost een uur, inclusief grensovergang - veel minder dan een trip naar de dichtstbijzijnde grote stad in de VS, Albany. En zo is het hele leven in het Amerikaanse Plattsburgh verweven met dat van de Frans talige buren aan de noordkant van de grens. Zo nauw dat Plattsburgh, wel een voorstad van Montréal wordt genoemd. Kom je aan de Canadezen, dan kom je dus aan de 20.000 inwo ners van Plattsburgh. Ze zijn met stomheid geslagen over de nieuw ste stunt van president Donald Trump, een verbeten vete met de Canadese premier Justin Trudeau. Trudeau gaf na de G7-top een pers conferentie waarin hij tegenmaatregelen aankondigde voor Amerikaanse importheffingen op Canadees staal. Trump haalde daarop ongemeen hard uit naar Amerika's trouw ste bondgenoot. Trudeau was 'zwak' en 'oneerlijk' en zijn opmer kingen zouden hem 'heel veel geld' gaan kosten, schreef Trump in een tweet. Hij maakte zich kwaad om de sterk be schermde Canadese zui velsector. Adviseur Peter Navarro verklaarde op tv dat er 'een speciaal plekje in de hel' is voor Trudeau. De Canade zen reageerden uiterst beleefd, maar legden wel een pakket met tegenhefïïngen op aan de VS. Vanaf 1 juli zijn Amerikaanse pro ducten als staal, ijzer, ketchup, pizza, whiskey, barbecues, gras maaiers en opblaasboten duurder in Canada duurder dan voorheen. De noorderburen hebben groot gelijk, vindt Garry Douglas, voor zitter van de Kamer van Koophan del van Plattsburgh. Hij houdt een krantenknipsel omhoog, een car toon van Donald Trump die de hand van Kim Jong Un schudt. 'Dan zijn we het erover eens dat we niet langer kernraketten op elkaar richten', zegt Kim. Trump: 'Yes! In plaats daarvan richten we ze op Canada!' Het steekt Garry Douglas nog het meest dat de heffingen op Canadees staal zijn opgelegd onder het mom van nationale vei ligheid. „Hoeveel Canadezen zijn in Afghanistan wel niet aan de zijde van Amerika nen gestorven?" Ex-congreslid voor de Democraten en advocaat gespecia liseerd in Ameri- kaans-Canadese handel Bill Owens zegt het zo in zijn statige kantoor in het hart van Platts burgh: „Die bele digingen, dat pedante gedrag: het is gênant als Amerikaan." Plattsburgh was ooit de thuishaven van een lucht machtbasis die een flink deel van de bevolking aan werk help. Na de sluiting in de late jaren 90 moest de stad zichzelf op nieuw uitvin den. Platts burgh ver- @sandraphlippen Wereldorde Het klinkt vaag en idealistisch en •Sandra Phlippen is hoofd Nederland bij het economisch bureau van ABN AMRO en onder zoeker aan de Erasmus School of Economics. Amerika gaat vanaf 6 juli een importheffing hanteren van 25 procent voor meer dan duizend Chinese exportproducten. China slaan terug met eigen heffingen op Amerikaanse vliegtuigen, auto's en sojabonen. De Amerikaanse president Donald Trump heeft gisteren zijn goedkeuring gegeven aan de importheffing op Chinese goederen die een handels waarde van 50 miljard dollar vertegenwoordigen. De EU gaat op zijn beurt voor 2,8 miljard euro aan heffingen opleggen aan Amerikaanse producten. Dat is een reactie op de Amerikaanse hef fingen op staal en aluminium uit Europa. O zaterdag 16 juni 2018 Berichten over het mogelijk te rugdraaien van de postliberali- sering werkten positief. Volgens de rech ter is de goed keuring van de overname van de groothandelstak terecht. In de AEX ston den de financiële bedrijven onder druk na het be sluit van de ECB donderdag. De luchtvaart maatschappij verkeert in een crisis door een aanhoudend loonconflict. Meer beursnieuws? AD.nl/Economie o GO Wie begrijpt Trump nog o Karlijn van Houwelingen Plattsburgh -Justin Trudeau (Canada)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20