17 Waarom zijn we die bevlogenheid kwijt? Door al die geschreven en ongeschreven regeltjes? Narcose Wassen Sinterklaas Voeten Mojito moodmakers. Dat zijn onder anderen verpleegkundigen die tijdens hun werk een praatje maken, een kopje koffie drinken of op een blauwe maandag een bingo organiseren voor de patiënt. Zij krijgen van hun manager iets meer tijd hiervoor. De gedachte is: laat je collega's zien waar je blij van wordt in dit vak." Vanhaecht: „Betrek al het perso neel. Ook het poetsteam. Daar wordt al snel op neergekeken. Maar ook zij kunnen zorgen voor dat beetje meer. In België was er een pa tiënt die rond de klok van half elf al wist dat hij zijn mangomoment van de dag ging meemaken. Dan kwam de poetsvrouw, die vertelde over de boekskes (roddelblaadjes, red.). Zij was de enige van het hele team die het niet over zijn ziekte had, maar gewoon over normale dingen." Langenbach: „Mangomomentjes, zoals dat Feyenoordshirtje, kosten vaak maar een paar tientjes. Wij hebben jaarlijks een potje van 40.000 euro voor dit soort ideeën." Van Halder: „De zorg moet ook minder 'top-down' geregeld wor den. Ik ben laatst langs de afdelin gen gegaan en heb medewerkers ge vraagd naar hun belemmeringen. Soms bleken die al in twee dagen op te lossen. Voor grotere innovatieve ideeën kunnen medewerkers hun idee bij een jury pitchen. Daar zet ten we jaarlijks twee miljoen euro voor opzij." Van Belle: „Wij zijn in de race! Wij willen dat onze patiënten, die maar 1,5 liter per dag mogen drin ken, voortaan zelf bepalen wanneer ze een glaasje water pakken en dat bijhouden in een app. Vanwege al lerlei protocollen bepalen wij - ver pleegkundigen - dat nu. Zo kan het gebeuren dat een patiënt om 17 uur te horen krijgt: u mag nog maar één glaasje vandaag." Van Halder: „Of dit idee wint? Sorry, daar kan ik niks over zeggen. Maar ik wil nog wel iets anders noe men: de enorme registratielast. Daar moeten we echt van af. Op de inten sive care is het bijvoorbeeld ver plicht om 130 tot 160 indicatoren te registreren. Ligtijd, pijn, doorlig- wonden; je kunt het zo gek niet be denken. De afdeling heeft dit terug gebracht naar zestien indicatoren. Zestien! Zo zijn er meer voorbeel den waarvan we weten: het mag misschien niet van de inspectie, maar we moeten het gewoon doen." Langenbach: „Er is een nieuwe beweging overgewaaid vanuit Ame rika, waarmee we in het Maasstad willen experimenteren: the breaking the rules week. Elke zorgmedewerker mag één regel ter discussie stellen. En als blijkt dat het negeren van zo'n regel geen enkel verve lend gevolg heeft, wordt die afgeschaft." Maran Wessels: „Ik heb straks een sollicitatiegesprek met nieuw personeel. Misschien moet ik vragen naar hun mango momentjes." Vanhaecht: „Doe dat! Ik geloof hier echt in. De zorg heeft nog meer bevlogen mensen nodig." medische taken uit. Bloeddruk me ten, medicatie uitdelen, enzovoort. Als ik aan het einde van de dag niet al mijn taakjes heb gedaan, durf ik bijna niet te zeggen dat ik een kwar tier bij een patiënt heb gezeten. Dan voel ik me bijna schuldig, alsof ik mijn tijd beter had kunnen benut ten. Ik ben laatst nog boos door een collega opgebeld. 'Waarom neem je de telefoon niet op?' zei ze. Terwijl ik eindelijk met een patiënt in ge sprek raakte waarom hij zijn medi catie niet trouw slikte. Voor dit soort gesprekjes ben ik juist ver pleegkundige geworden." Vanhaecht: „En letwel: jullie zijn niet eens gemiddeld. Hier zitten drie jonge, bevlogen verpleegkundi gen aan tafel. Veel van jullie col lega's verliezen - zoals wij Belgen zeggen - hun goesting. Vergeet niet de zeer hoge cijfers van de burn-out en het gebrek aan personeel. Onze sector heeft een heel groot pro bleem." „Maar waarom raken we die bevlo genheid kwijt? Heeft dat misschien te maken met de honderden ge schreven en ongeschreven regeltjes in de zorg? Als jonge dokters zijn we soms bang af te wijken van de heer sende cultuur. Zo krijgen collega's regelmatig standjes omdat ze geen nette schoenen zouden dragen." Langenbach: „Te veel regeltjes inderdaad. Maar ook te veel ma- nagementlagen. Neem nou dit ver haal van een verpleegkundige op de afdeling urologie: het viel haar op dat vrouwen in zo'n klein potje moeten plassen. Best lastig mikken. Een breder potje bleek duurder en moest via de teamleider worden aangeschaft. En die teamleider moest weer met een andere mana ger overleggen, en zo verder. Het duurde maanden voordat het potje er kwam." Hoe wordt een mangomomentje normaal? Vanhaecht: „Maak er geen protocol van. Zo van: om 5 over 10 moet er een mangomomentje plaatsvin den. Deel je mangoverha- len, wees een voorbeeld. Ik ken een chirurg, een beer van een kerel, die elke dag probeert om tenminste één patiënt te helpen die de weg kwijt is in de lange ziekenhuisgangen. Sinds hij dit heeft verteld, doe ik het ook. Het kost weinig tijd en waarom deed ik dit voorheen niet?" Diebeis: „We zullen minder be scheiden moeten zijn. Verpleegkun digen hebben al snel het gevoel: zie mij eens pronken met wat ik voor mijn patiënt heb gedaan. En we moeten dat kwartiertje extra aan het bed van de patiënt weer zien als onderdeel van ons werk." Van Belle: „Die tijd win je ook wel weer terug. Als je weet waarom die patiënt niet goed slaapt, is hij opeens niet meer die 'lastige man die 's nachts heel onrustig is'." Driessen: „In het Zuyderlandzie- kenhuis hebben we inmiddels 200 zaterdag 16 juni 2018 GO Berichten van lezers die ook een mangomoment hebben meegemaakt, blijven binnen stromen bij deze krant. Een kleine selectie. „Na een problematische zwangerschap kreeg ik te maken met een spoedkeizer- snee. Ik verloor al mijn bloed, kreeg aan één stuk door bloed transfusies. De operatie nam vele uren in beslag en mijn zoon kwam veel te vroeg ter wereld. Een arts nam de moeite me even uit de narcose te halen en me over mijn mooie, gezonde zoon te vertel len: hoogst ongebruikelijk. Het gaf mij de kracht voor mijn leven te vechten!" - Elsa Foreman „Jaren geleden belandde ik op de intensive care. Een ver pleegster zei: zal ik je haar eens wassen? Wat was dat lek ker!" - Til Proper „Toen ik 14 jaar was, belandde ik na een auto-ongeluk in het Radboud. Het spel Stratego, dat ik met Sinterklaas had ge kregen, kon ik daar met nie mand spelen. Tot ik erover begon bij de avondbroeder. Die kwam na zijn avonddienst terug. Geen idee wie er die nacht gewonnen heeft, maar ik vergeet dit mangomoment nooit." - Mariëtte Janssen „Als 18-jarige kreeg ik een blin dedarmoperatie, maar lag met mijn 1.87 meter helemaal niet lekker in mijn bed. Mijn voeten zaten continu tegen het bord aan het uiteinde. De zusters vonden dat het niet anders kon, maar de avondverpleger zei: 'Ik haal dat bord weg'. Wat sliep ik die nacht heerlijk!" - Ine van Schljndel-Boel „Twee jaar geleden lag er een terminale patiënt op onze af deling in het Jeroen Bosch. Hij mocht eigenlijk niks meer eten of drinken. Toch vroegen we hem: 'Wat zou u nog willen?' 'Een mojito', zei hij. Een collega dus op de fiets naar een café. Ze kwam terug met een inge pakt glas, dat ze gratis mee kreeg. Het gezicht van die man! Om zo'n moment ben ik ver pleegkundige gewor den." - Nicole Das Inzendingen: mango@ad.nl Y Annelies Driessen, beleidsadviseur kwaliteit en veilig heid Zuyderland Medisch Centrum L in Sittard Merel Diebeis, verpleegkundige Radboudumc in Nijmegen i Peter Langenbach, bestuurder Maasstad Ziekenhuis in Rotterdam Mia Wessels, arts in opleiding, verbonden aan UMC Utrecht Mia Wessels (arts in opleiding): - Mia Wessels (arts in opleiding) Niet op de foto: Leon van Halder, bestuur der Radboudumc in Nijmegen Samen in het Radboudumc in Nijmegen, én eensgezind: de zorgexperts willen meer mango momentjes. FOTO KOEN VERHEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17