3 agn Den Bosch**** 13 GEDOOGAANBOD PVDA Lodewijk Asscher is bereid Rutte-3 te gedogen als het volgend jaar zijn meerderheid verliest in de Eerste Kamer. Maar niet voor niets. „Negeer dit aanbod en je betaalt er een prijs voor." Zonder meerder heid in de senaat krijgen ze niets gedaan De man die een jaar geleden nog vicepremiervan Nederland was, zit zich te ver bijten. Op het ministerie van Sociale Zaken - waar hij vijfjaar lang de scepter zwaaide - ligt het plan op tafel om arbeidsgehandi capten onder het minimumloon te gaan betalen. Een omstreden plan, zelfs regeringspartij D66 heeft ge vraagd er nog eens kritisch naar te kijken. „Dit kan écht niet", zegt Asscher in zijn kantoor in het gebouw van de Tweede Kamer. Hij wil dat het plan, waarmee 500 miljoen euro is gemoeid, wordt geschrapt. Die wens koestert hij al langer, maar vandaag legt hij het tijdens zijn partijcongres voor het eerst als kei harde eis voor aan regeringspartij en VVD, CDA, D66 en Christen- Unie. Asscher wil een deal sluiten met het kabinet. Want over negen maanden gaat Nederland naar de stembus voor Provinciale Staten verkiezingen. De regionale verte genwoordigers kiezen de Eerste Kamer, waar de coalitiepartijen nu nog een krappe meerderheid van 38 zetels hebben. Als de peilingen van nu doorzetten, verliest het ka binet die meerderheid. „Ik ben be reid dit kabinet op onderdelen te steunen. Zonder meerderheid in de senaat krijgen ze niets gedaan. Maar die samenwerking heeft een prijs. Hoe langer Rutte wacht, hoe duurder het wordt." „Ik stel drie voorwaarden. Ten eer ste wil ik dat arbeidsgehandicap ten niet onder het minimumloon betaald gaan worden. Ik wil met het kabinet om tafel en een alter natief voor deze bezuiniging be denken. Ten tweede wil ik dat de bezuiniging van 138 miljoen euro op de huurtoeslag wordt terugge draaid. Op allerlei plekken in Ne derland explodeert de koopmarkt door de lage rente. Soms verdie nen huizen meer geld dan de in woners. In zo'n tijd moet je niet bezuinigen op de huurtoeslag. En tot slot stel ik als voorwaarde dat het eigen risico in de zorg omlaag gaat. Chronisch zieken moeten elk jaar 385 euro neertellen voor zorg. Dat is niet eerlijk." „Het kabinet heeft steeds gezegd dat de deur voor de oppositie op een kier staat, maar daar heb ik weinig van gemerkt. En de tijd tikt verder. CD A-leider Sybrand Buma zei op zijn congres: 'De PvdA voert oppositie waar je naar luistert'. Daarom zeg ik nu: Sybrand, luister goed. Als de coalitiepartijen straks de meerderheid in de senaat ver liezen, hebben jullie een pro bleem. Dit kabinet zit nu al in blessuretijd." ten. Je hoeft mijn aanbod niet te accepteren, maar ik stel geen onre delijke eisen. Alles wat ik verlang, daar wordt binnen CDA, D66 en Christenunie ook tegenaan ge hikt." „Ik verwacht niet dat Rutte op dat besluit zal terugkomen. Ik zal mij blijven verzetten tegen afschaffing van de dividendbelasting, maar Rutte heeft er zijn hele politieke kapitaal op gezet." „Het kabinet doet een aantal dingen goed, zoals het regelen van vaderschapsverlof. Maar er wordt te makkelijk gekozen voor de be langen van het grote bedrijfsleven en de aandeelhouders. Veel Ne derlanders snakken naar een steuntje in de rug." Afschaffen van het eigen risico kost 3,7 miljard euro. Het terug draaien van bezuinigingen op ar beidsgehandicapten en de huur toeslag kost 638 miljoen. Waar moet dat geld vandaan komen? „De plannen voor arbeidsgehandi capten kunnen met gesloten beurs worden veranderd. En verlaging van het eigen risico zou ook al veel voor mensen betekenen. Daarover wil ik serieus in gesprek met het kabinet. We leven in een tijd van overschotten. Het is niet raar dat geld te gebruiken om onze voor stellen te betalen. De PvdA is de enige oppositiepartij die ook heeft geregeerd. Ik weet als geen ander: waar een wil is, is een weg. Zeker in deze tijd." „Omdat we toen geen geld had den. En omdat ik de WD niet kon overtuigen dat het beter was om het eigen risico te verlagen." „Ten eerste is er nu financiële ruimte. Ten tweede zit ik nu in de positie om een aanbod te doen. Negeer dit aanbod en je betaalt er een prijs voor." „Ik wilde niet bij een rechts mo torblok aanschuiven. Wij zaten ook niet in de positie om dat te doen, na ons grote verlies. Ik wil ook nu niet tot het kabinet toetre den. Maar ik wil wel samenwer ken, om dingen te doen die goed zijn voor Nederland." „Mijn achterban is heel positief over linkse samenwerking. Jesse Klaver, Lilian Marijnissen en ik zoeken elkaar regelmatig op. Wij vertrouwen elkaar. Mijn ambitie is dat we alle drie groter worden. Als dat lukt, ben ik er helemaal voor te porren om samen te regeren. Maar PvdA, GroenLinks en SP hebben elk hun eigen identiteit, cultuur en achtergrond. Die verschillen blijven bestaan. De noodzaak om te fuseren, voel ik niet." www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cpg 5 dagen Essen (DE) 3 dagen Arnhem HP zaterdag 16 juni 2018 GO Hans van Soest en Peter Winterman PvdA-leider Lodewijk Asscher: „Als de coalitiepartijen straks de meerderheid in de senaat verliezen, hebben ze een probleem." fotomarcodeswart 'Dit kabinet zit in blessuretijd Wat zijn uw eisen? U heeft de laatste verkiezingen flink verloren. Waarom zou het kabinet met u in zee willen? - Lodewijk Asscher (leider PvdA) U heeft nu acht zetels in de se naat. Als de trend van de laatste verkiezingen zich bij de PvdA voortzet, bent u misschien niet genoeg voor een meerderheid. „Ik zou de PvdA niet onderschat Waarom vraagt u niet de ge wraakte afschaffing van de divi dendbelasting te schrappen? Dat wil de PvdA toch graag? In uw tijd als vicepremier steeg het eigen risico naar 385 euro. Waarom liet u dat gebeuren? Toen regeerde u zélf. Waarom zou het u nu wel lukken om de VVD te overtuigen, met slechts negen zetels in de Tweede Ka mer? Tijdens de formatie wilden VVD, CDA en D66 u er dolgraag bij hebben. Waarom deed u niet mee? Kritische leden stellen vandaag bij uw partijcongres voor om verregaand samen te werken met SP en GroenLinks, onder meer via een gezamenlijke lijst voor de Eerste Kamerverkiezin gen. Goed idee? Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Proef een echte Bossche Bol en bewonder de prachtige Sint-Janskathedraal! 2 nachten in 4* Mövenpick 's Hertogenbosch (8,3) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet Incl. welkomstdrankje, gebruik sauna en wifi Aankomsten t/m september. Betaal pas bij aankomst! 3* GHOTEL hotel living Essen (8,7) 3* Hotel Gieling, Duiven (7,8) 4 nachten incl. ontbijtbuffet 2 nachten incl. ontbijtbuffet Gratis gebruik van wifi qq 2x diner (hoofdgerecht) ,q Aankomsten t/m dec. Ö7«" Gratis parkeren en wifi O T» Voor maar:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13