IÉ 12 TURKIJE VERKIEZINGEN De Turkse Nederlanders die deze week naar de stembus gaan, kunnen ook op een Nederlander stemmen: Azru Özalp (34), een mbo-docente uit Venlo. Kabinet ontstemd over oproep economie hapert en veel Turken zijn boos over de tienduizenden arresta ties na de mislukte coup. Bovendien heeft de Turkse oppositie, jarenlang hopeloos verdeeld, zich eindelijk we ten te verenigen in een gezamenlijk front tegen Erdogan. Het referendum over de nieuwe grondwet, nu een jaar geleden, won hij nog maar ternau wernood: 51 tegen 49 procent. Maar in Nederland liggen de ver houdingen anders. Hier koos vorig jaar 70 procent van de stemmers vóór Erdogan. „Hij is een soort superheld voor ze, ik zie zelfs jongens met Erdo- gan-sjaaltjes lopen", zegt Özalp. „Ik vraag het me af: hoe kun je zo aan ie mand hangen die de democratie af breekt? Ken je zijn standpunten wel? Maar daar gaat het niet om. Erdogan is het symbool geworden voor Tur ken die zich hier weggezet voelen. Hij geeft ze nieuw zelfvertrouwen. En hoe harder politici in Nederland het tegen Turkije opnemen, hoe ster ker dat gevoel wordt." Samenleving En er is nog iets: veel Nederlandse Turken die kritisch zijn op Erdogan, gaan niet naar de stembus. Bij het re ferendum was de opkomst onder Turkse Nederlanders 50 procent (te gen 86 procent in Turkije). Özalp: „Ze willen niet aan Turkse verkiezingen meedoen, omdat ze onderdeel zijn van de Nederlandse samenleving, niet de Turkse. Ik respecteer dat standpunt, maar mede daardoor haalt Erdogan hier relatief gezien zo veel stemmen binnen." En dan is er nog de macht van Er- dogans AK-partij, die ook in Neder- Wij strijden niet tegen een man, we strijden tegen een compleet systeem land een afdeling met veel middelen heeft. Honderden bussen rijden ook dit weekend weer door Nederland om Erdogan-stemmers vanuit het hele land naar de drie stemlocaties in Den Haag, Amsterdam en Deventer te brengen. De AKP zegt dat die bus sen worden betaald door welvarende vrijwilligers. Özalp: „Feit is dat wij zoiets niet kunnen betalen: ik betaal zelfs mijn eigen reiskosten. En dat is oneerlijk. Als wij zulk vervoer ook konden or ganiseren, zouden de verhoudingen echt anders liggen. We strijden niet tegen een man, we strijden tegen een compleet systeem." Het is een frustrerende campagne voor Özalp - zo komen de leden van haar CHP ook de moskeeën niet in, omdat die in veel gevallen gelieerd zijn aan Diyanet, de Turkse dienst voor Godsdienstzaken, en dus aan de regering van Erdogan. Maar ze is blij dat ze er aan begonnen is, ook al staat ze op de tweede helft van de kieslijst, en is de kans erg klein dat ze het Turkse parlement zal halen. „Later zal mijn dochter vragen: mama, wat heb je gedaan toen het verkeerd ging? Dan kan ik zeggen: ik heb het gepro beerd, schatje. Ik heb mijn best ge daan." Azru Özalp voert cam pagne tegen president Erdogan - maar dat valt ook in Nederland niet mee. „We komen de moskee niet eens in." Wie het tegen president Erdogan opneemt, heeft het niet makkelijk. Dat wist Azru Özalp uit Venlo al toen ze zich op de kandidatenlijst van oppositiepartij CHP liet zetten, maar in de afgelopen campagnewe- ken merkte ze pas echt hoe ongelijk de strijd is, zegt ze. „Er waren wat Turkstalige media die onze bijeen komsten wilden verslaan. Maar vlak voordat het zover was, meldden ze zich af. Adverteerders hadden ge dreigd zich terug te trekken als ze aandacht aan onze campagne zou den besteden. Toen dacht ik wel even: wauw, wat gaat dit ver. Zo diep zit het dus, zelfs in Neder land." Vanaf vandaag mogen de 250.000 Nederlanders met een Turks pas- Er groeit een complete generatie op zonder hoop, zonder democratie POST UIT ANKARA poort naar de stembus. Samen met nog 55 miljoen Turkse stemgerech tigden bepalen ze of president Er dogan, al zestien jaar leider van Turkije, nog een termijn krijgt. En op de kieslijst voor de parlementsverkiezingen staat dit keer ook een Nederlandse: de 34-jarige Özalp, sinds vijf jaar actief voor de centrum linkse oppositiepartij CHP. Özalp, getrouwd en moeder van een dochter van 6, kwam op haar 16de naar Ne derland, werd actief voor de PvdA en is dat ook nog voor de Partij voor de Dieren. Gevangenissen Waarom een perfect geïnte greerde vrouw zich in de Turkse politiek stort? „Mijn vrienden vragen het me ook", zegt Özalp. „Ze zeggen: we wonen hier, laat het los! Maar ik kan niet langs de kant blijven staan, terwijl het zo misgaat in Turkije. Er groeit een complete generatie op zonder hoop, zonder demo cratie. De gevangenissen zitten vol met journalisten, rechters, burgemeesters... Alleen omdat ze de rivaal van Erdogan aanhan gen. Dat kan ik niet laten gebeu ren. Ook al moet ik mijn leven er voor omgooien." De lang oppermachtige Turkse president heeft het moeilijk: de zaterdag 16 juni 2018 GO Deze mbo-docent uit Venlo neemt het op tegen Erdogan Peter Groenendijk Venlo DEN HAAG Het kabi net is ontstemd dat Turkse Nederlanders een brief hebben gehad van de Turkse president Erdogan waarin zij worden op geroepen om te gaan stemmen. Premier Rutte noemt dat 'on gewenst en ongepast'. Kamerleden willen weten hoe de Turkse overheid aan alle adressen komt. Bij verkiezingen eind 2015 gebeurde dat ook al. Volgens minis ter Koolmees (Sociale Zaken) bleek dat men sen zich toen zelf als stemgerechtigd had den aangemeld bij de Turkse overheid. „Er was op een legale ma nier aan die adressen gekomen." Ook vorig jaar stuurde Erdogan een brief naar Turkse Nederlanders om hen tot stemmen te bewe gen. Dat was bij het referendum, dat be doeld was om de Turkse president meer macht te geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12