Deltawacht waakt over Oosterschelde II Huurders gaan niets merken van tegenslagen Zeeuwland 7 Ouwerkerk heeft bloembak terug NATUURMONUMENTEN VRAAGT AANDACHT Twee Deltawachters bivakkeren tot half september permanent aan de voet van de Plompe Toren bij Burghsluis. Deze vrijwilligers van Natuurmonumenten vertellen passanten alles over de Oosterschelde. Ze worden wakker met misschien wel het mooiste uitzicht van het land, durft bos wachter Paul Begijn van Natuurmonumenten de stel ling aan. Jerker Spits en zijn vrien din Maria Bilbija hebben hun eer ste nacht als Deltawachters in de gepimpte caravan achter de rug. „Het was zó stil hier", vertelt de in Leiden woonachtige Jerker. „Je hoorde in de verte alleen een ture luur en een scholekster. Heel bij zonder." Een man en vrouw op de fiets naderen en twijfelen zichtbaar of ze zullen stoppen of niet. De be schilderde caravan op het parkeer- plaatsje bij de Plompe Toren is een blikvanger. Dan knijpen ze de remmen toch maar helemaal in. „Schenkt u ook koffie?", infor meert de vrouw. „We zitten in een chalet hier iets verderop, maar ons koffiezetapparaat is kapot." Jerker nodigt de passanten uit aan de picknicktafel en Maria duikt de ca ravan in om een vers bakje te zet ten. „Dan kunt u ondertussen naar de zeehonden kijken." Een telescoop-verrekijker staat gericht op de Schelpenbank, pal voor de caravan. „Recht boven de rode boei liggen ze", helpt Jerker de oudere dame. Ze knijpt één oog stevig toe en krijgt het lui zon- nende groepje zeehonden over het water in het vizier. „O ja! Oh wat leuk! Goh! Dat zie je anders niet met het blote oog." De Deltawach ter glimlacht. „Kijk, daar doen we dit nu voor." Jerker en Maria zijn de eerste van vele vrijwilligers die tot half september op die bijzondere plek bij toerbeurt fungeren als 'ambas sadeur van de Oosterschelde', legt Begijn uit. Passanten krijgen des gewenst een privélesje natuur van de in kakigroen uniform gestoken Deltawachters. „Jerker is de ex pert", zegt Maria eerlijk. „Hij is vo gelaar, ik ben gewoon een liefheb ber van de natuur, die veel van hem leert." Natuurmonumenten heeft bij hoge uitzondering toestemming gekregen voor overnachtingen op De soortenrijkdom en leefomgeving van de Oosterschelde staan onderdruk de dijk. Begijn: „We realiseren ons dat dit andere kampeerders zou kunnen aantrekken, maar als dat zo is, zullen die vriendelijk wor den verzocht weer te vertrekken. Het is de eerste keer dat Delta wachters worden ingezet om de aandacht te vestigen op de rijke onderwaterwereld van de Ooster schelde en de omliggende natuur. De methode werd eerder drie jaar met succes beproefd met een Waddenwachtwagen op Texel, vertelt de boswachter. Aan de bui tenkant van caravan is een moni tor bevestigd, waarop video's van het leven onder water zijn te zien. De caravan zeifis één grote kunst zinnige impressie van het leven onder en boven water, geschilderd door Marli Koeman uit Oost-Sou burg. „De Oosterschelde vormt een belangrijke 'stepping stone' voor veel planten- en dierensoor- ten. Maar die soortenrijkdom en leefomgeving staan onder druk", verklaart Begijn de reden achter de Deltawagen. „Visserij, landbouw, verstoring, vervuiling, zandhon- ger en klimaatverandering druk ken een zware stempel op het landschap. Daarmee is het tegelij kertijd ook een heel kwetsbaar ge bied." Natuurmonumenten werkt - in overleg met de visserij - aan een plan voor een onderwaterre servaat; een afgebakende zone in het zuidoostelijk deel van de Oos terschelde waar geen economische en andere verstorende activiteiten mogen plaatsvinden. Begijn: „Dat zou als kraamkamer kunnen die nen. Uiteindelijk heeft iedereen baat bij een gezonde Ooster schelde." Zeeuwland heeft zestig miljoen euro verlies geleden en door de stijgende WOZ-waardes moet ze elk jaar 2,5 miljoen extra belasting afdragen. Toch is de corporatie dik tevreden over de resultaten van 2017. Een jaar eerder was er nog winst van ruim zeventig miljoen. Dat was het jaar dat corporaties hun bezit voortaan op marktwaarde moesten waarderen. „Ineens was ons bezit 72 miljoen meer waard", legt Zeeland-directeur Marco van der Wel uit. „Maar vervolgens werden de re gels veranderd, waardoor we er 75 miljoen op achteruit gingen." Het is waarde op papier, dus de corporatie merkt er niets van. Dat is pas als er iets verandert aan de inkomsten of uitgaven. De bespa ring van een miljoen als gevolg van de fusie met Woonburg, bijvoor beeld. Of de verhoging van de ver huurdersheffing. Of de verhoging van de vennootschapsbelasting als resultaat van de stijgende WOZ- waardes. Die tegenslagen, van zo'n tweeën half miljoen per jaar, belooft de corporatiedirecteur echter niet door te rekenen aan zijn Schouwse en Walcherse huurders. „Zij gaan daar niets van merken. Het enige risico is dat we minder kunnen in vesteren in bestaande of nieuwe woningen. Ook onze ambitie om voor alle woningen een energiela- bel B te halen, staat niet ter discus sie. Alleen de wettelijke eis om voor 2050 alle woningen energie neutraal te hebben is wellicht niet haalbaar." Den Haag vraagt veel te veel, vindt Van der Wel. „Het idee leeft dat corporaties veel geld heb ben, maar ze kijken enkel naar ons vermogen. Je kunt wel een duur huis hebben, dat wil niet zeggen dat je er boodschappen van kunt doen." OUWERKERK Als compensatie voor alle overlast tijdens de onder grondse werkzaamheden in Ou werkerk, heeft het dorp van de ge meente Schouwen-Duiveland een grote bak vol bloeiende bloemen gekregen. Die staat midden op de Ring zodat iedereen ervan kan ge nieten. Voorheen kreeg het dorp die ook, maar de bak werd wegbezui- nigd. Maar nu heeft Ouwerkerk de bloemen dus toch weer terug. Gehoon fersoonfy* zaterdag 16 juni 2018 Marcel Modde Burghsluis officieel in gebruik genomen. Deltawachters Jerker Spits (tweede van links) en Maria Bilbija (tweede van de caravan achter de rug. foto dirk-jan gjeltema De Deltawagen is gistermiddag rechts) hebben de eerste nacht in -Paul Begijn, boswachter Jerker en Maria blijven tot zon dag. Dan gaat de caravan even terug in de stalling tot de 24ste en komen de volgende Delta wachters. De Deltawagen werd gistermid dag officieel in gebruik genomen. Bezoekers zijn dagelijks van 10 tot 17 uur welkom. Wendy Wagenmakers Zierikzee 1JOOSSE ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS Accountancy Bedrijfsadvies Belastingadvies Belastingaangiften JOOSSE PERSONEELSDIENSTEN Salarisverwerking Detachering Loonadvies Online diensten HR Diensten T 0110 612 774 T 0118 583 010 1AI1AMA# irkOCCCMI E middelburg9ijoosse.nl E oostkapelle9joosse.nl VV VV VV.JUUOj L. IN L

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 127