baldErman.nl De goedkoopste met vertrekgaranties! boldErman.nl EUWS 11 Het overlijden van Inés heeft ons erg aangegrepen V ij miste zijn maatje, zei hij gistermiddag in een ge sprek met de Nederlandse media in het Litouwse Kaunas. De koning vindt het gezelliger om samen met zijn vrouw op stap te zijn, liet hij weten. Hij heeft wel telefonisch contact met haar en de kinderen. Het verschil kan niet groter zijn. Koningin Beatrix is de avond van 1 december 2004 bij de uitreiking van de Prins Clausprijzen. Er sluipt een militaire adjudant naar voren, die in haar oor fluistert dat haar vader prins Bernhard zojuist is gestorven. Beatrix blijft zitten en geeft geen krimp. Even later wordt zij ten dans ge vraagd door een prijswinnende Bra ziliaanse zanger Carlinhos Brown. De koningin danst met de winnaar die getooid is met zwierige dread locks. Zij verlaat aan het eind van de feestelijkheden de bijeenkomst, nie mand zal iets merken tot het officiële communiqué van de RVD er is. Het is haar ijzeren taakop vatting: controle houden en geen emoties tonen. Het onvoorziene is het ergste dat kan gebeuren aan de vooravond van drie staatsbezoeken aan de Baltische lan den. Alles is maan den tot in de puntjes voorbereid en dan rolt er een kegelbal door het Theater van Staat. Stukken vallen om, er is lichte paniek achter de scher men. Het voortijdig levenseinde van Inés Zorreguieta, de zus van konin gin Maxima, is zo'n kegelbal. Donderdagochtend 7 juni wordt vroeg in de ochtend door de Rijks voorlichtingsdienst een bericht be vestigd dat Ines vermoedelijk door zelfdoding om het leven is gekomen. De tweede stap is later op de ochtend een persbericht, waarin wordt aange geven dat de drie voorgenomen staatsbezoeken aan Letland, Estland en Litouwen doorgaan, maar dat ko ningin Maxima thuis blijft. Willem- Alexander gaat alleen op pad. Maar hoe voorkomen de adviseurs van de koning dat het drama de hele week boven het staatsbezoek hangt? Geëmotioneerd Er wordt besloten tot een verklaring van de koning vóór het staatsbezoek aan Letland, als hij aankomt in het hotel Kempinski in Riga. Als hij net is geland, zondagavond 10 juni om kwart over tien. Dit wordt aan de meegereisde pers verteld, die aan het einde van de zondagmiddag een bor rel heeft in de residentie van de Ne derlandse ambassadeur in het oude vissershuis aan de haven. Sirenes naderen vanuit de verte terwijl het zachte avondlicht over Riga valt. De stofzuiger gaat nog even over de rode loper voor het hotel, journalisten staan op scherp. De koning stapt uit de auto met de kleine oranje vlag, de standaard. Maar juist nu is hij even geen koning. Wil lem-Alexander is het hoofd van de fa milie en bovenal de man van de vrouw wier zus zelfmoord heeft gepleegd. En vader van drie kinderen die iets heftigs meemaken. Zichtbaar geëmotioneerd legt hij zijn verklaring af. De spanning straalt van zijn ge zicht af, hij worstelt met zijn emo ties. In een dode betonnen hoek met slechte akoestiek doet hij zijn verhaal in iets langer dan een minuut. Dui delijk, geen misverstand over moge lijk: „Het overlijden van Inés is een grote schok voor ons geweest en heeft ons erg aangegrepen. Inés was uniek en ons erg dierbaar." Ook be dankt hij voor de vele blijken van medeleven in Nederland. In het begin van zijn verklaring heeft hij het drie keer moeilijk. Dan zit hij in zijn rol. Bij zijn slotwoorden wordt hij weer even geraakt als hij re fereert aan Maxima: dat ze deze week aan elkaar zullen denken. Hier staat een man van vijftig jaar, die ervoor kiest zijn gevoelens te laten zien voor de natie. Het maakt hem tot een van de zeventien miljoen Nederlanders, die ook worden geraakt door per soonlijke verliezen. Door er openlijk over te praten, be last hij de staatsbezoeken niet. Hij kan het daardoor loslaten en het pro- gramma afwerken. Drie staatsban ketten in een week is ongekend. Het drama is niet te merken als hij op de eerste dag in Riga zijn programma doet. Dat hij het kan loslaten signa leert de meegereisde Pier Eringa, de president-directeur van ProRail. „De koning is heel relaxed. Je merkt niets aan hem. Hij is een professional. De mensen hier hebben niets aan een rouwende koning." Ook Dainis Krüze, grondlegger van dronetechnieken voor de transport sector, had wel gehoord van de fami liekwestie. Hij mocht de koning uit leggen hoe zijn uitvinding werkte „Ik kon niet merken dat er iets speelde. Maar ik vond hem zeer geïn teresseerd. Hij stelde veel vragen. Hij vertelde ook dat hij thuis kleine dro- nes heeft, ik denkforfun." Menselijk Dat beeld van het staatshoofd dat zijn plicht vervult, blijft overeind staan in zowel Letland, Estland en Litouwen. Willem-Alexander is in staat te kiezen voor een mediamo- ment over die dramatische gebeurte nis. Dat maakt hem menselijk en een communicator. Aan dat vermogen ontbrak het Be atrix. Emotie overkwam haar, zoals bij de Bijlmerramp. Toen haar zoon Johan Friso in coma lag, ging het ge plande staatsbezoek van 20 maart 2ot2 aan Luxemburg door. Niemand merkte iets aan haar, maar het drama hing er loodzwaar boven. De con frontatie van een persgesprek ging ze voor het eerst uit de weg. Het ijzeren harnas van de plichtsbetrachting heeft het zicht op de menselijke Be atrix in de weg gestaan. Willem-Alexander heeft een paar keer gezegd dat hij in stijl niet op zijn moeder, maar op zijn grootmoeder wil lijken. Door zijn optreden rond de dood van zijn schoonzuster Inés Zorreguieta geeft hij profiel aan dat voornemen. De emotie overkomt hem niet, hij dealt ermee. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! w www.bolderman.nl 8 dagen stedenreis Berlijn, Dresden, Leipzig en Potsdam 8 dagen Het Noorden van Wales 8 dagen Bohemen en Praag 10 dagen De mooiste eilanden van Istrië en Kroatië 10 dagen Tossa de Mar, all-inclusive 12 dagen Hoogtepunten van Toscane zaterdag 16 juni 2018 PC Willem-Alexande 'Ik heb mijn maatje gemist' Jan Hoedeman Vilnius Koning Willem-Alexander Beatrix liet in niets blijken dat ze aange daan was door het overlijden van haar vader prins Bernhard, terwijl koning Willem- Alexander bij zijn ver klaring zichtbaar geëmotioneerd raakte. Koning Willem- Alexander met presi dent Dalia Gribaus- kaité bij het staats banket in Litouwen. v.a. slechts v.a. slechts Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (0318)58 09 58 hnol/imrün* boekingen: Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds Et reserveringskosten Vertrekdata: 14 juli 4, 25 aug/15, 29 sept Vertrekdata: 21 juli/ 4,18 aug 1,15, 29 sept. Vertrekdata: 9, 23 juli 6, 20 aug 3,17 sept 1,15 okt. Vertrekdata: 9 juli27 aug 10, 24 sept 78,22 okt Vertrekdata: 9 juli 6 aug 3 sept/l, 15, 29 okt. Vertrekdata: 16 juli 13 aug 10, 24 sept 8 okt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11