'IEDEREEN STOND ACHTER MIJ. DAT VOND IK ZO BIJZONDER' verhaal raakt haar en ze geeft zich ook op. Een jaar later zoekt ze op Google naar Gevangenenzorg Nederland, een christe lijke vrijwilligersorganisatie, en maakt een afspraak. De jaren daarop leidt ze groepsgesprekken tussen gedetineerden. Het is 2012 als ze een telefoontje krijgt van de dominee van jeugdgevangenis Het Poortje in Veenhuizen. Hij vertelt dat hij haar aan de directie wil voorstellen als geestelijk verzorger. Haar baan bij de Rabobank heeft ze inmiddels opgegeven. „Gedetineerden zijn mensen die vaak gekwetst zijn en met pijn door het leven gaan", zegt ze. „Gewone jongens, vaak uit gebroken gezinnen en met verkeerde vrienden. Ik wilde met dit werk aan hen laten zien dat ze belangrijk zijn." In die zelfde periode begint ze aan een studie theologie. Twee jaar later, in 2014, komt een droom uit. Ineke loopt als gevangenis pastor stage in de gevangenis Esserheem. Een verplicht onderdeel van haar voor gangersopleiding, die ze volgt na haar studie theologie. „Spreken in het open baar vond ik altijd spannend. Maar hier, in de gevangenissen, lukte het. Ik ont dekte dat ik het fijn vond om ook aan een grotere groep mensen over God te vertel len." Als Baron voor haar studie een preek van zichzelf moet opnemen, trekt ze de stoute schoenen aan. Ze stapt naar haar eigen GKv-kerkenraad in Haulerwijk, een kerk waar ze al bijna haar halve leven komt. De raad staat er open voor, maar haar aanvraag zorgt toch voor opschud ding. „Zelfs vrienden waarschuwden mij. Onze kerk zou nog niet klaar zijn voor een vrouw op de kansel. Ik moest vooral de rust bewaren. Het zorgde voor ver warring." Op de haar kenmerkende opgewekte toon gaat ze verder: „Maar de kerkenraad bleef achter mij staan. Dat vond ik zo bijzonder." Toch blijven sommige mensen tijdens die eerste kerkdienst, waar ze haar stage- preek houdt, uit protest weg. „Gelukkig waren er ook mensen die vooraf bij me langskwamen om mij te steunen. Of ze zeiden dat ze het jammer vonden dat ze er die zondag niet bij konden zijn." Er loopt nu een aanvraag voor een lan delijke preekbevoegdheid via haar eigen kerk in Haulerwijk. Die vergt meer tijd dan een plaatselijke bevoegdheid. Het is dus afwachten. De juiste papieren be haalde ze via haar theologische studies al. „Ik heb gedaan wat ik hoorde te doen en nu ligt het bij hen hoe het verder gaat", zegt ze. Gezwicht Klaas Wezeman is een van de tegenstan ders uit GKv-kring. Hij heeft een website opgezet, met daarop een toelichting bij de Bijbelteksten over de rol van de vrouw. „Dit onderwerp verdient een beter be sluit", zegt hij. De GKv-leiding zou vol gens hem zijn gezwicht voor de tijdgeest. En die tijdgeest is er een 'van goddeloze gelijkheidscultuur, waarin de gelijkheid tussen man en vrouw hoogtij viert'. Vol gens Wezeman moet juist worden ge zocht 'naar een interpretatie, die voor elke tijd geldt'. Hij voegt daaraan toe: „Dit zegt niets over sympathie of antipathie voor de vrouw." In Drogeham zijn ze enthousiast over Baron. Kerkgangers lopen na de dienst naar haar toe en bedanken haar voor de 'warme en blijmoedige dienst'. Een vrouw die anoniem wil blijven, juist vanwege de man-vrouwstrijd die eerder binnen haar kerkgemeenschap werd ge voerd, zegt: „Dit is een streng dorp. Ook hier was niet iedereen enthousiast toen een vrouw bij ons in het ambt mocht. Maar ik heb er geen moeite mee. Door Inekes dienst heb ik nieuwe dingen ge leerd. Ik kijk anders tegen gevangenen aan, ik heb meer begrip voor hen. Dat komt door haar." Een paar dagen na de kerkdienst in Drogeham, is Baron weer achter een katheder te vinden. In haar eigen kerk in Haulerwijk, die ze wekelijks met haar man bezoekt. Hoewel ze de dienst niet mag leiden, mogen zij en andere vrou wen wel uit de Bijbel voorlezen. Een tien tal kerkgangers luistert aandachtig. Een enkeling tikt onrustig met zijn voet tegen de stoel. Na de dienst, buiten op het pleintje van de kerk, zegt Ineke: „Ik voel me voorganger voor alle kerken. Ik geloof dat ik van God gaven heb gekregen en daarom ook door Hem geroepen ben voor dit werk." 41 Positief In Drogeham zijn de kerkgangers te spreken over de warme en blij moedige dienst van Baron. 341 zaterdag 16 juni 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 102