4 Religie Een jcicir geleden besloot de Gereformeerde Kei ken urijgemaakt (GKu) dat vrouwen een dienst mogen leiden. Ineke Baron (60) hoopt de kansel op te kunnen. „Er is al zoveel tijd verloren." ls Ineke Baron zich achter haar katheder omdraait naar de muziektekst, staat het kerkpubliek in Drogeham geoefend op en zingt: 'Dit is de dag die de Heer ons geeft.' Baron, die haar handpalmen naar boven heeft gedraaid, jubelt: „En zo voelt het ook!" Achter haar valt de tekst te lezen op een powerpointpresentatie, door haarzelf opgefleurd met paarse bloemen. Ineke Baron is vrolijk. Levenslustig. Vandaag mag ze de dienst leiden in de plaatselijke kerk in het Friese Drogeham. En dat is wat ze het liefste doet. Ze wil mensen vertellen dat ze er mogen zijn. Dat God van hen houdt. In haar eigen kerk, van de streng Gere formeerde Kerk vrijgemaakt (GKv) in Haulerwijk, mag ze dat niet. Nog niet. Al mogen vrouwen sinds een jaar een func tie aanvaarden als diaken, voorganger en ouderling in de GKv-kerken. De discussie daarover heeft ruim tien jaar gewoed. Nu is het aan de aangesloten kerken zelf om te bepalen of ze een vrouw op de kansel willen. Twaalf van de 267 kerken hebben er gehoor aan gegeven. De reacties op Twitter stromen binnen na het historische besluit van 16 juni 2017. 'We nemen met pijn in ons hart afscheid van de GKv', zo luidt een tweet die daarna is verwijderd. 'Gelukkig dat Jezus zelf dit niet hoeft mee te maken', schrijft een ander. Maar ook: 'Ik durfde het bijna niet te dromen' en 'Wat een ontlading...mijn roeping wordt erkend! Zooo blij en dankbaar'. De discussie binnen de aangesloten kerken duurt voort en dus spreekt Ineke Baron alleen in de gebedshuizen die haar uitnodigen. Dat zijn in de regel de kerken waar vrouwen al sinds langere tijd de diensten mogen leiden, zoals bij de Pro testantse Kerk in Drogeham. Ontstemd De ontstemde tegenstanders menen dat de leiding van de Gereformeerde Kerk vrijgemaakt zichzelf met dit besluit boven het woord van God stelt. De sy node zou het niet zo nauw nemen met de teksten uit de Bijbel. En dat schuurt enorm in een strenge kerk als die van de GKv, die erom bekendstaat Bijbelteksten zo letterlijk mogelijk te nemen en hier naar te leven. Wat stelt het dan nog voor om lid te zijn, vragen drie GKv-theologen zich dan ook af, twee weken na bekend making van het besluit in het Reformatorisch Dagblad. Een dag voor het historische besluit twittert Ineke Baron nog: 'Alsjeblieft laat deze strijd niet langer duren. Er is al zoveel tijd verloren. Niet mogen stude ren, niet mogen stemmen, niet mogen preken.' Baron is nooit van plan geweest zich in de discussie te mengen. Ze noemt het een zure appel waar de kerk door heen moet bijten. Het loopt anders dan gedacht. Gepest De kiem van haar ambities wordt geplant in 2005. De toentertijd 47-jarige Bakke- veense volgt een weekend met lezingen, gesprekken en workshops over macht en misbruik in de kerk en de maatschappij. Tijdens dat weekend vertelt een vrouw dat ze zichzelf wel zestien uur per dag op sekssites aanbiedt. „Daar voelde ze zich tenminste nog iemand", zegt Baron. Dat negatieve zelfbeeld herkent ze. Als ne gende kind uit een gezin van elf, is ze vroeger gepest door een van haar broers. En dat heeft zijn sporen nagelaten. Er wordt dat weekend veel gehuild, maar belangrijker, ze kan ballast uit het verleden loslaten. Ze voelt zich een kind van God, iemand die er mag zijn. Een maal thuis bij haar man en zeven kinde ren wil ze iedereen vertellen wat ze heeft meegemaakt. Ze voelt aan alles dat ze haar geloofsverhaal moet delen. En dan krijgt ze die kans. Tijdens een werkuitje naar Ameland raakt ze in de haven van Holwerd in gesprek met een collega. Baron werkt dan nog als admini stratief medewerker bij de Rabobank. Hij vertelt over zijn vrijwilligerswerk bij kerkdiensten in gevangenissen. Zijn wg magazine 33 reKe^ eae^ de stroom Tekst NIENKE TOREN Foto's CORNÉ SPARIDAENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 101