M 'Concert at Sea is een topmerk in de Nederlandse festival- en evenementensector' 7 VOGELAKKER EUROPEES PROJECT Het gaat niet goed met de akkervogel. Intensivering van do landbouw en kraaiachtigen maken het vogels als patrijzen moeilijk. Boeren uit vijf landen willen het tij keren. Inwoners Burgh laten plannen voor dorp zien Bi r iologisch boer Willem Smallegange uit Burghsluis windt er Igeen doekjes om. Een paradijsje creëren voor akkervogels op landbouwgrond is een enorm 'gepuzzel'. Toch doet hij, met zeven collegaboeren uit de buurt, mee aan het Europese Par- tridgeproject. Om vogels als de pa trijs en veldleeuwerik de ruimte te geven. „En dan niet in een Ot en Sien-landschap, maar in regulier agrarisch gebied", zegt Alex Wie- land van Stichting Landschapsbe heer Zeeland. De eerste vogelakker van Zee land ligt aan de Stolpweg bij Burghsluis. Zie het als een soort grote lappendeken, waar per blok iets anders groeit: zomertarwe, klaver en een bloemenkruiden- rand. Waarbij de ene strook net is ingezaaid en de ander er al een jaartje of zelfs twee jaar staat. „Een biotoop waar de patrijs het hele jaar door kan leven." Al is het voor de boer even puzzelen. „In het be gin reed ik hier op de trekker met een plattegrond rond." Het patrijzenproject is eigenlijk één groot experiment, maar dan wel met kennisinbreng van heel veel partijen uit verschillende lan- den. Naast Nederland doen Schot land, Engeland, België en Duits land mee aan het project Partridge (Engels voor patrijs). Op tien plek ken (van zo'n 500 hectare) worden maatregelen genomen die het le ven voor de akkervogel moeten veraangenamen. Het streven is met 7 procent aan maatregelen een toename van 30 procent aan biodi versiteit te bewerkstelligen, vertelt Wieland. Dus worden er akker randen ingezaaid, keverbanken aangelegd en blijven her en der stoppelvelden -een prima verstop- plek in de winter- staan. Dat gebeurt in Nederland op twee verschillende plekken: in Een biotoop waar de patrijs het hele jaar door kan leven West-Brabant (Land van Heusden en Altena) en op Schouwen-Dui- veland (omgeving Burghsluis). In de buurt van deze 'demonstratie- plekken' zijn vergelijkbare stuk ken akker als referentiegebied aan gewezen. Zo kunnen aantallen vo gels, maar ook hazen en regenwor men worden geteld. Nu is het niet zo dat direct na het nemen van maatregelen de patrijzen en veld leeuweriken in colonne komen aangemarcheerd. „Maar ik denk dat we met dit project op de goede weg zijn", zegt Wieland. De terri toria van de veldleeuwerik, die het al best goed naar zijn zin had op het veld van boer Smallegange, zijn uitgebreid in westelijke rich ting. Er zijn er al dertig geteld. En de patrijs begon met vier stekken, terwijl er nu sprake is van tien ter ritoria. Maar het is even afwachten hoe dat uitpakt, houdt Wieland een slag om de arm. De jonkies, die nu zo'n beetje uit het ei ko men, gedijen de eerste weken van hun leven het best bij droog weer. Bij het patrijzenproject zijn veel partijen betrokken. Naast de boe ren, het Zeeuwse Landschap en de Stichting Landschapsbeheer den ken onder meer jagers mee. Ook lanet Rijk, boerin uit Wolphaarts- dijk, loopt met grote interesse over de akkers bij Burghsluis. „Het is een uitdaging om dit in de regu liere landbouw te integreren. En dan is dit wel heel belangrijk. Ik zie het als een kennislab." Excursie op 3 juli en 14 augustus. Aanmelden: info@hetzeeuwse- landschap.nl of 0113-569110. Wat levert Concert at Sea nou eigen lijk op, wilde de de festivalorganisatie weten. Veel, zegt merkenexpert Hen drik Beerda. Hij heeft de impact van het festival onderzocht. De maatschappelijke waarde, dus de impact op de maatschappij in geld uit gedrukt, van Concert at Sea voor de provincie Zeeland was in 2012 nog 67 miljoen euro. Dat bedrag was in 2017 ruimschoots verdubbeld naar 134 mil joen, rekende het bureau uit. Dat komt volgens de Amsterdamse merkenexpert omdat Concert at Sea niet langer een regiomerk is, maar 'een topmerk in de Nederlandse festi val- en evenementensector'. Het neemt bij volwassenen de achtste plek in van alle festivals, bij jongeren zelfs de zevende. In Zeeland staat het dik op nummer 1. Bovendien, blijkt uit hetzelfde on derzoek, zijn bezoekers dik tevreden. Ze ervaren de muziek niet als vernieu wend, maar geven Concert at Sea toch een 8,5 - terwijl het gemiddelde festiva het met een 8 moet doen. Een half festival terrein op donderdag avond was sowieso de bedoeling Ook Schouwse raadsleden, die de resultaten gisteravond kregen voorge schoteld, hadden weinig kritische kanttekeningen. Alleen Marcel Wil- lemsen van LSD wilde weten of de donderdagavond nou echt zo slecht loopt. Nee hoor, zei festivaldirecteur Lesley Grieten. „Een half festivalter rein was sowieso de bedoeling." Vanuit het publiek merkte Rob Ra- meau, eigenaar van strandpaviljoen Our Seaside in Renesse, op dat horeca weinig voordeel geniet van Concert at Sea. Hendrik Beerda kreeg juist de omgekeerde indruk tijdens zijn on derzoek. „Vijfjaar geleden zeiden ze: tijdens het festival is mijn zaak leeg. Nu waren ze juist heel tevreden." BURGH-HAAMSTEDE De dorps visie van Burgh-Haamstede komt eraan. Eind dit jaar laten de steden bouwkundigen van bureau Kuiper- Compagnons zien wat ze voor het dorp voor ogen hebben. Voor het zover is, laat de ge meente Schouwen-Duiveland zien wat de inwoners zelf voor hun dorp hadden bedacht. Die resultaten worden gepresenteerd tijdens drie inloopavonden: op maandag 25 juni in Grand Hotel Ter Duin, op dins dag 26 juni in restaurant De Toren hoeve en op woensdag 27 juni in dorpshuis De Schutse. Belangstellenden zijn welkom vanaf 19.30 uur. vrijdag 15 juni 2018 Een walhalla voor akkervogels Esme Soesman Burghsluis S Willem Smallegange (midden) en Alex Wieland (uiterst rechts) leiden mensen over een akker. In rode jas Janet Rijk. foto dirk jan gjeltema - Willem Smallegange Concert at Sea valt goed in Zee land: de opbrengsten stijgen, de aandeelhouders zijn tevreden en de bezoekers zijn laaiend enthou siast. Wendy Wagenmakers Zierikzee -Lesley Grieten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 87