Een aaibare kater met veel geluid 9 Op de eerste verdieping van zijn Tilburgse woning heeft Jan Verhoeven (74) zijn mancave, of zeg maar 'huismuseum' met spullen van Nederlandse rederijen ingericht. Even krijgt Jan Verhoeven het te kwaad, als hij terugdenkt aan wat zijn vijfjaar geleden overleden vrouw Jenny hem vlak voor haar overlijden zei. „Kom 'ns ef- kes zitten Jantje, zei ze. Morgen ben ik er niet meer. Dan kunde gij weer lekker gaan varen, zo lang en zo ver als ge wilt." De Tilburger nam haar woorden ter harte en geniet weer volop van de golven waar hij als jon gen al zo van hield. Hij maakt cruises naar Marokko en de Baltische Zee, vorig jaar was hij nog in Zuid-Ame rika. „Dan sta ik 's morgens om half vijf aan dek. Fantastisch zo'n reis." De liefde voor het varen pikte Ver hoeven in zijn jeugd op. „Tijdens een schoolreisje naar de Rotterdamse ha ven. Op mijn 16de ben ik begonnen. Van thuis mocht het eigenlijk niet, maar een oom die voer heeft mijn ouders overgehaald. Toen ik in Rot terdam aanmonsterde en vertelde dat ik uit Tilburg kwam, begonnen ze al lemaal te lachen." Tot zijn 23ste was de Tilburger voornamelijk op zee, tot hij verkering kreeg met Jenny. „Ik dacht: als Jantje weer acht maanden weggaat, dan is zij ook weg." De herinneringen aan die tijd, aan gevuld met vele gekregen spullen, heeft Verhoeven verzameld in zijn 'huismuseum', waarin de meest uit eenlopende spullen van Nederlandse rederijen staan. „Holland Amerika Lijn, KNSM, Hollandsche Lloyd, Rot- terdamsche Lloyd, Van Nievelt. Ga zo maar door", somt Verhoeven op. Het ligt uitgestald in twee kamers. Kajuit, staat er op het metalen deurplaatje en daarachter knopen, borden, uni formen en zelfs scheepsbellen in alle soorten en maten. Liefdesbrieven „Als ik hier zit, zet ik een cd'tje van shantykoor De IJsselmannen op en dan ga ik met een zilverdoek zitten poetsen." Of hij kijkt boeken vol Als zeelieden met zeelieden praten, zitten ze uren te ouwehoeren knipsels na. Daarin staan alle sche pen waarop hij voer en brieven die hij schreef aan zijn Jenny, 'mijn aller liefste schat'. Een oproep die hij in de pensioen krant van de koopvaardij deed, le verde veel voor zijn collectie op. „De telefoon bleef maar rinkelen, ik heb wel vijftig reacties gehad. De oude generatie heeft thuis nog spullen lig gen, maar de kinderen en kleinkin deren moeten het niet." Verhoeven vertelt volop over zijn zeemanstijd. „Daar horen zo veel ver halen bij. Als zeelieden met zeelie den gaan praten, zitten ze uren te ou wehoeren. Wanneer hier iemand komt, blijft die altijd langer hangen." Dan gaat het over Buenos Aires, New York of Djedda in Saoedi-Arabië, waar hij vijf keer was. „Dan zeiden we dat we aan wal tandpasta gingen kopen", blikt Verhoeven terug op een leugentje om bestwil, terwijl hij te gelijkertijd met zijn rechterarm uit beeldt hoe hij een glas achterover slaat. „Het was een fantastische tijd." MARLEEN &SIMBA vrijdag 15 juni 2018 Knopen in de kajuit Stan Schrijen —Jan Verhoeven Jan Verhoe ven heeft fan tastische her inneringen aan zijn tijd op zee. FOTO JAN VAN EIJND- HOVEN/BEELD WERKT Na de geboorte van hun zoon Joas vonden Mar leen en Jacco de Jager uit Goes het de hoogste tijd om het gezin uit te breiden met een kater. „Jacco en ik zijn allebei opgegroeid met huisdie ren. Dit hebben we als fijn ervaren, dus het leek ons een goed idee om voor onze kinderen ook een huisdier te kopen. Eigen lijk wilden we een hond, maar drie keer per dag uitlaten is met ons jonge gezin toch wel erg inten sief. Onze kat is negen maan den en vonden we via Marktplaats. Zelf had ik de naam Fudge bedacht, vanwege zijn vachtkleur. Van mijn oudste dochter Anne (5) kreeg ik te horen dat ze hem toch echt Simba ging noemen. Ik mocht gerust Fudge zeggen, maar ik heb me toch maar geschikt. Simba komt van het leeuwtje uit The Lion King." Dochter Imme (3) begon al snel met een strenge opvoeding, maar inmid dels laat ze hem redelijk vrij. Het is een ontzettend aaibaar diertje met veel geduld. Gelukkig maar, want onze zoon Joas (1) wil nog wel eens aan hem plukken en trekken. De laatste tijd is Simba 's nachts vooral op pad, waardoor hij overdag veel slaapt. Toch komt hij regelmatig even buurten. Zeker met mooi weer komt hij vaak naar buiten als de kinderen aan het spelen zijn. Ook zoeken ze hem op om getroost te worden als ze verdrietig zijn." —Bas Dingenouts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57