14 ZE TEAM KUIPERS LAATSTE KUNSTJE Sander van Roekei uit Ede begint vandaag aan zijn tweede WK. De assistent-scheidsrechter rent met zijn vlag heen en weer langs de lijn. Met Team Kuipers moet hij Egypte-Uruguay in goede banen leiden. Collega's Van Roekei uit regio zv De enige Nederlandse in breng op het WK voet bal in Rusland heeft geen oranje tricot aan, heeft geen bal aan de voet en kan geen punten pakken. Maar wel een prijs, want Team Kui pers gaat voor de hoofdprijs, de finale in Moskou. Het beste wat Nederland te bieden heeft aan de voetbalwereld komt tegenwoordig uit Ede, Olden- zaal enDronrijp. Het is het laatste kunstje op een WK voor Björn Kuipers en zijn assis tenten Sander van Roekei uit Ede en de Fries Erwin Zeinstra. Ze worden deze zomer aangevuld met Danny Makkelie. Hij fungeert als Video As sistent Referee (VAR) in Rusland. Het debuut van de VAR in de mon diale voetbalwereld. Nederland is er niet onbekend mee. In de bekerfinale tussen Feyen- oord en AZ van afgelopen seizoen, waar Team Kuipers ook acteerde, maakte Nederland kennis met het nieuwe fenomeen. „En daar zat met een een perfect voorbeeld in van de voordelen van de VAR", zegt Van Roekei. „Robin van Persie kreeg de bal in buitenspelpositie aangespeeld, draaide en schoot op doel. Ik hield mijn vlag omlaag, omdat het spel ver der moest gaan, terwijl ik wel wist dat het buitenspel was." „Ik had mijn besluit al genomen, maar met de nieuwe regel moet ik wachten en de aanval door laten gaan. Via onderkant lat ging de bal er uit en het spel ging verder." „Stel je voor dat het toch geen bui tenspel bleek en ik had gevlagd. Dan was een eventueel doelpunt niet goedgekeurd. Nu kan dat wel. Na de inzet van Van Persie hebben we het spel stop gezet en bleek het buiten spel te zijn. Een vrije trap volgde." Het was even wennen voor het Ne derlandse publiek. „Ook de com mentator begreep niet waarom ik mijn vlag omlaag hield. Dan word je op tv afgemaakt, terwijl wij wel beter wisten." Het was voor Team Kuipers een voorproefje op het WK. Elf dagen voor de start van het toernooi vloog de Nederlandse afvaardiging naar Rusland. Het avontuur kan begin nen. „Wij moeten one eerste wed strijd Egypte-Uruguay goed doorko men. Geen discutabele momenten. Spelers kunnen een fout goedmaken. Wij worden naar huis gestuurd na een blunder. Wij moeten onzicht baar zijn. Dat is onze grote wens als team. Net als alle landen willen ook wij de groepsfase overleven." „Van scheidsrechtersbaas Massimo Busacca horen wij wie welke wed- strijden krijgt. Spannende momen ten. Dan komen we samen en maakt hij op een groot scherm bekend wie waar heen gaat. Of daar op eenzelfde manier wordt gereageerd als bij de groepsindeling van een WK? We feli citeren elkaar wel en, mochten we een mooie pot krijgen, dan levert dat wel een high-five op onderling", er kent Kuipers. In 2014 begon Team Kuipers met Engeland-Italië. Daarna Zwitserland- Frankrijk en in de achtste finale de Zuid-Amerikaanse clash tussen Uru guay en Colombia. Het grote doel? „Onzichtbaar zijn en de finale krijgen", merkt Van Roe kei op. „Daar komt iedere scheids rechter en assistent voor. Of onze loopbaan compleet is zonder WK-fi- nale? Ja. Als we later terugkijken, mo gen we trots zijn. We hebben twee keer de Europa League finale geleid (2013 en 2018) en de finale van de Champions League (2014). Dat we dit jaar weer de Europa League-finale kregen, hadden we niet zien aanko men. Het is niet gebruikelijk dat je dat voor een tweede keer doet.' De sleutel zit hem in teamwork. Kuipers: „Dat is zo ontzettend be langrijk in ons vak. We vullen elkaar goed aan en vertrouwen elkaar. We zijn niet meer nerveus voor een wed strijd. Noem het gezonde spanning. We weten wat er komt. Zeker nu Danny Makkelie als VAR mee gaat. Dat heeft alleen maar voordelen. Of de VAR klaar is voor het WK? Zeker. Er gaan dertien VAR's naar het WK. Dat betekent dus dat zij meer wed strijden krijgen dan wij." „Ik ben wel eens assistent-V AR ge weest tijdens een training en ik kan je vertellen, daar ga je van zweten", vult Van Roekei aan. „Je moet con tinu gefocust zijn. Het geeft ontzet tend veel druk, want je móét het goed doen. Het is niet zo dat zij ach terover met een zak chips in de hand naar een scherm kijken." Wij moeten onzichtbaar zijn. Dat is onze grootste wens als team vrijdag 15 juni 2018 Van Roekei hoopt op finale met beste Nederlandse trio Robert Westerink Zeist Erwin Zeinstra (links), Björn Kuipers (midden) en Sander van Roekei ogen ontspannen voor een wedstrijd, foto erwin spek/proshots Sander van Roekei is klaar voor het WK voetbal. FOTO MAARTEN HARTMAN Sander van Roekei is niet de enige (assistent-)scheidsrechter uit de omgeving. Zo fluit Rob Dieperink (30) uit Borculo vooral in de Jupiler League. Zijn profcarrière begon in maart 2012, toen hij de leiding had bij Telstar-Go Ahead Eagles. In no vember vorig jaar debuteerde Dieperink in de eredivisie tijdens Excelsior-Roda JC. Reinold Wiedemeijer (50) heeft meer ervaring. De arbiter uit Boxmeer floot in 2003 zijn eer ste eredivisieduel. Eind 2016 scheurde de leidsman zijn ham string. Na zijn rentree in decem ber 2017 stopte hij vier maanden later alsnog. Jannick van der Laan (23) uit Cuijk promoveerde onlangs naar de masterclass en mag vanaf komend seizoen duels in de eerste divisie fluiten. Veenendaler Charl Schaap han teert al jaren de vlag in het be taald voetbal, zowel nationaal als internationaal. De zoon van oud- scheidsrechter Wout Schaap begon zijn loopbaan in 2007. REFERFé

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42