WIM HOFMAN Maak een boekenkast (1) Mm 11 Verzwakte zeehondenpups spoelen aan op stranden en zeedijken Gelukkig schuift de pensioenge rechtigde leeftijd schoksgewijs steeds verder op en vallen der halve steeds minder mensen in het bodemloze zwarte gat van zinloosheid en frustratie dat zich na het werkend be staan als vanzelf opent. Toch zijn er nog steeds tallozen die als de dag van afscheid naderbij komt, 's nachts wakker liggen en naar het plafond staren, waar zich in het ge heel niets aftekent. Er zijn echter, naast de vanzelfsprekende honden om tegen te pra ten en de geraniums om achter te zitten, voldoende dingen te verzinnen waarmee men het lege pensioenbestaan ruimschoots kan vullen. Hier volgen enkele tips. Ga op reis. Maak aan de hand van een at- lasregister een lijst van te bezoeken plekken of steden. Hoe verder deze weg liggen hoe beter. Bezoek met deze lijst een paar maal uw arts en haal bij hem of haar de nodige of liefst onnodige injecties. Maak lijstjes van wat u mee wil nemen en oefen in het inpak ken van koffers en het uitpakken van kof fers. Borduur uw initialen in kleding en zakdoeken. Zorg voor een geldig paspoort. Het kan zijn dat u na uw drukke werk zame leven toch nog een partner hebt. Voer er, voordat u op reis gaat, een gesprek mee. Laat een licht schijnen op uw diepste ver langens. Mocht u geen man of vrouw of iets dergelijks meer hebben: er zijn relatiebu reaus, al vragen die nogal wat. Kies een part ner die op uw vroegere baas lijkt. Het kan eenvoudiger. Leer koken. Er zijn goede kookboeken (kookboeken zijn geen boeken die men kookt, maar van waaruit men kookt). Neem het grote kruidenkook boek van Wina Born. Op bladzijde zoveel lezen wij: tomaten/groentesoep. Neem 1 blik tomatensoep en 1 blik rijk gevulde groentesoep. Gooi de inhoud ervan in een pan en breng die al roerende tegen de kook aan. Voeg eventueel nog wat extra suiker en zout of een handje laurierblaadjes toe. Hoe simpel kan het zijn? Zo simpel kan het zijn! Knutselen kan ook een zinvolle bezig heid worden. Maak bijvoorbeeld eerst van een stuk gaatjesboord een ophangsysteem voor uw gereedschap. Leg uw stukken gereedschap op de plaat en teken met een potlood voorzichtig de omtrek van hamer en nijptang en figuur zaag, fretboortje, drilboortjeenzovoort. Vul daarna met een heldere acrylverf op wa terbasis de vormen in. Bevestig de plaat ste vig tegen een wand en hang daarna pas de stukken gereedschap op met haakjes of klemmetjes op de daarvoor aangegeven plekken. We gaan ervan uit dat u allicht wel wat gereedschap hebt, een schaar, een schroe vendraaier, een flesopener, een staartzaag enz. De volgende maal maken wij echt een boekenkast (wordt dus vervolgd). de problemen, omdat ze hun moeder kwijt zijn. Dijkstra: „Het gaat om hele kleine die ren, die één of twee dagen oud zijn. Ze zijn uitgeput en afhan kelijk van moedermelk. Als we ze niet helpen, dan redden ze het niet." De dieren raken ver weesd door allerlei oorzaken, legt Van der Hiele uit. „Dat kan komen door golfslag, maar ook doordat ze schrikken van bij voorbeeld mensen, boten of vliegtuigen." Toenemende wind De hulpverleners verwachten dat ze de komende dagen nog meer aangespoelde zeehonden moeten redden, omdat de wind toeneemt. „Met harde wind is er meer risico dat zee honden hun moeder kwijtra ken", legt Van der Hiele uit. Met harde wind is er meer risico dat zeehonden hun moeder kwijtraken Het geboorteseizoen duurt nog enkele weken. Wie een pup vindt, kan het best afstand houden, adviseert Dijkstra. „Verstoor de natuur niet! Pak het dier beslist niet op. Het is lang niet altijd nodig om de zeehond te redden. Vaak is het gewoon een gezond dier. De populatie zeehonden is de af gelopen twintig jaar zo ge groeid in Zeeland, dat het steeds normaler is dat je een zeehond aantreft." De hulpver leners bekijken eerst wat de conditie van de pups is. „We beginnen met observeren, want misschien is de moeder wel in de buurt." Kort verblijf Als het dier niet zelfstandig verder kan, wordt het naar een opvangcentrum gebracht: A Seal in Stellendam, Ecomare op Texel en zeehondencentrum Pieterburen. Daar krijgt het voeding en medicatie. „We proberen ze zo kort mogelijk in zo'n centrum te houden, want zeehonden zijn het best af in de wilde natuur." Wie een zeehond vindt, kan 24 uur per dag bellen met A Seal in Stellendam: 088- 2747795. Geboorteseizoen De hausse aan gestrande zee hondenpups heeft te maken met het begin van het geboor teseizoen. De huilers komen in Een wandelaarster trof gistermorgen een zeehondenpup aan op de zeedijk bij Borssele. Het dier, dat amper zes kilo woog, was achter een rij basalt blokken terechtgekomen, ver telt Albert Dijkstra van Eerste Hulp bij Zeezoogdieren (EHBZ). „Het kon onmogelijk zelfstandig terugkeren naar zee." Dinsdag trof een Duitse toeriste ook al een huiler aan op het strand bij Breskens. Ook Jaap van der Hiele van het Reddingsteam Zeedie ren heeft de afgelopen dagen enkele zeehondenpups gered bij Breskens en 's Gravenpol der. vrijdag 15 juni 2018 WA De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator 'We verwachten er nog meer' - Jaap van der Hiele, reddingsteam Zeedieren Hulpverleners hebben hun handen vol aan zeehonden pups die aanspoelen op Zeeuwse stranden en zee dijken. De jonge weesdieren zijn verzwakt en uitgeput. Cornelleke Blok Borsele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39