i Moment van de waarheid nadert Kazerne kost tot nu toe al bijna 40 miljoen 9 0 De manier van lobbyen in de Europese cirkel is misleidend M O O O SCIENCE kwamen onderzoekers van het Vlaamse ILVO in samenwerking met de Universiteit Gent met voor de pulsvisserij gunstige berichten. „Wetenschap op bestelling", scham perde Bloom. „Dit keer hebben ze de stromannen opgesteld (weten schappers in dit geval) om ervoor te zorgen dat er belastende weten schappelijke taal beschikbaar is voor een politieke 'coup': om de EU-on- derhandelingen over elektrische vis serij af te ronden zonder dat deze de structieve visserijmethode verbo den wordt." Bloom noemt de vergelijking tus sen de traditionele boomkorvisserij, dat kettingen gebruik om de vissen op te schrikken, en de pulstechniek onzinnig. Alsof je cholera met kan- ker vergelijkt en dan zegt dat het een minder erg is dan het andere. Je moet het allebei niet willen. Hoe gevreesd de Franse activisten zijn bleek vorige week. De Neder landse Europarlementariërs Peter van Dalen (Christenunie) en Annie Schreijer-Pierik (CDA) vroegen de voorzitter om Bloom de toegang tot het parlement te ontzeggen. „Hun manier van lobbyen in de Europese cirkel is misleidend en gebaseerd op valse en ongegronde beschuldigin gen en dit moet stoppen." De over tuigingskracht van Blooms cam pagne jaagt de Nederlanders in de gordijnen. Macron Bloom blijft de druk opvoeren. Via hun website kan iedere Europese burger zijn eigen regering oproepen zich achter het besluit van het Euro pees Parlement te scharen. Franse politici, president Macron incluis, worden keer op keer opgeroepen pal te staan voor de Franse vissers. Het laatste publicitaire wapenfeit is het verzoek aan het Europese antifrau- debureau de Nederlandse pulsvisse rij te onderzoeken. Gisteren boekte Bloom opnieuw succes. Een voorstel vanuit de Europese Commissie om in een deel van de Belgische kust zone elektrisch vissen toe te staan werd door een ruime meerderheid in het Europees Parlement verwor pen. Logisch gezien het totaalverbod waarvoor het EP in januari stemde. De Europese Commissie stelde deze week zes miljard beschikbaar voor het verduurzamen van de kleine vissers in Europa. Wisselgeld voor de pulsvisserij? De komende week zal het leren. - Het ministerie van Defensie bekijkt waarom in de eerste helft van dit jaar mariniers voortijdig de dienst hebben verlaten. Dat schrijft staats secretaris Barbara Visser (Defensie, VVD) in antwoord op vragen van het GroenLinks-Kamerlid Isabelle Diks over de mogelijkheden om het besluit om een nieuwe kazerne voor de mariniers in Vlissingen te rug te draaien. Of de uitkomst van die analyse van Defensie kan leiden tot afzien van de bouw van de Michiel Adri- aanszoon de Ruyterkazerne wordt in het antwoord niet duidelijk. Maar, schrijft Visser: „De realiteit is dat er in 2012 een besluit is geno men dat niet zonder consequenties kan worden teruggedraaid." Ze doelt daarbij onder meer op de al gemaakte kosten voor het project. 2022 De planning is dat de kazerne in 2022 in gebruik wordt genomen. Aan de voorbereiding van de bouw van de kazerne is tot nu toe 36,8 miljoen euro uitgege ven. Zeeland heeft tot nu toe 13,8 miljoen betaald, het Rijk 23 miljoen euro. Drie bouwcombinaties zijn momenteel bezig met het maken van een offerte voor de uitvoering van het project. Visser houdt er re kening mee dat bij het annuleren van de bouw aan deze bouwcon- sortia een vergoeding voor de ge maakte kosten moet worden be taald. Oefenlocaties Binnen het Korps Mariniers be staan grote bezwaren tegen de ver huizing naar Vlissingen. Het korps heeft nu zijn thuisbasis in het Utrechtse Doorn. De sociale gevol gen wegen hierbij het zwaarst, maar er wordt ook getwijfeld aan de oefenmogelijkheden in Zeeland. Visser geeft toe dat een aantal oe fenlocaties voor de mariniers, zoals Texel en de Harskamp, vanuit Doorn gemakkelijker bereikbaar zijn dan vanuit Vlissingen. Met de medezeggenschapscommissie van Defensie is de staatssecretaris in ge sprek over wat er in Vlissingen aan faciliteiten nodig is. Verder onder handelt Defensie met eigenaren van terreinen, gemeenten en de provincie Zeeland over medege bruik. Voor een aantal terreinen zijn al contracten afgesloten. Het broed- en strandseizoen le vert volgens staatssecretaris Visser geen beperkingen op voor de trai- nings- en oefenmogelijkheden op het 70 hectare grote kazerneterrein zelf. De Tweede Kamer houdt ko mende donderdag een debat over de marinierskazerne. PZC ONLINE Tijdens mijn Ie wk als verslag gever werd Ne derland 2e, tij dens mijn 2e WK werd Oranje 3e. Nu sta ik in de file op deA4. #heim- wee vrijdag 15 juni 2018 PC O o 1 Spotprent van Jim Toorney in het persbericht van Bloom waarin ze vraagt om een onderzoek naar fraude rond de pulsvisserij. „Het is allemaal in de naam van de wetenschap", zegt een Nederlandse we tenschapper. ILLUSTRATIE BLOOM ASSOCIATION Annie Schreijer-Pierik (CDA) De pulstechniek wordt toegepast door Neder landse kotters bij de vangst van platvis, zoals tong en schol, en in min dere mate voor de garna- lenvangst. De vis wordt door middel van elektri sche stroomstoten (pul sen) opgeschrikt van de zeebodem waardoor ze in de netten terechtkomen. Elektrisch vissen mag vol gens de Europese regels niet, maar Nederland kreeg tien jaar geleden bij wijze van uitzondering toestemming voor 22 schepen. Eind 2010 gaf de Europese Commissie voor nog eens 20 sche pen toestemming in het kader van 'wetenschap pelijk onderzoek'. In 2013 kwam Europa met de aanlandingsplicht van bij vangst. De regel riep veel weerstand op, maar het gaf de pulsvisserij een nieuwe kans. De EU be paalde dat landen 'proef projecten kunnen uitvoe ren om alle haalbare me thoden ter voorkoming, beperking en uitbanning van ongewenste vang sten in de visserij volledig te onderzoeken'. Dat leidde tot nog eens 40 nieuwe vergunningen. In Zeeland gaat het om tien kotters uit Arnemuiden, drie uit Vlissingen, drie uit Tholen en één uit Bres- kens. In 2019 moet een nieuwe verordening van kracht worden voor Eu ropa. De Europese Com missie wil de pulsvisserij onder voorwaarden toe staan. Het Europees Par lement stemde in januari dit jaar voor een totaal verbod. Maandag presen teert de Nederlandse re gering het jongste rap port van de Internationale Raad voor Onderzoek van de Zee aan de Europese Raad (de vergadering van ministers). De Europese instituties proberen de komende weken tot over eenstemming te komen. Theo Giele Den Haag FACEBOOK 'Bekijk het positief; je hebt zo geen inkijk!', schrijft Wil- fred van Beneden op Face- book. Hij reageert daarmee op het verhaal van de 77- jarige Annette de Jonge uit Goes die vanuit haar ap partement tegen een grote boom kijkt. Ze wil die weg hebben. Ook Elly Oppe- neer-Koppejan kan zich niet in De Jonge vinden: 'Die boom staat er al ruim 25 jaar. Alle eerdere bewo ners hebben er nooit over geklaagd', reageert Buurvrouw Myra Joosse heeft een andere mening. Zij woont schuin onder De Jonge. 'Heb een prachtig uitzicht. Dit gun ik Annette ook.' TWITTER @johanvanboven Johan van Boven Geen oranje versierde stra ten, geen oranje geverfde gevels. Het Nederlands elf tal doet niet mee aan het WK Voetbal, dat gisteren is begonnen, en daarom leeft het mondiale voetbaltoer nooi veel minder dan vier jaar geleden. ONLINE TOP 5 Meest gelezen op pzc.nl: 1. Man (64) komt om het leven bij zware aanrijding bij Rilland 2. Grote boom verpest al bijna vier jaar het uitzicht van Annette (77) uit Goes 3. Verkeersruzie bij Zierik- zee mondt uit in wilde ach tervolging door Ouwerkerk 4. 9 Zeeuwse tips om mug gen te bestrijden (en nog natuurlijk ook) 5. Roos (26) uit Tholen kan door MS niet eens naar de speeltuin met haar doch tertje Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie prj facebook.com/depzc is) @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37