Toeristische sector tegen schrappen van afvaarten éjyFa'- Meer vrijwilligers bij Zeeuwse brandweer ontdek de 5 Zeeland vraagt metbidbookom steun en geld voor cultuur UITZICHT GEBLOKKEERD Zelfde zaag ter hand nemen zal ze nooit doen, maar Annette (77) uit Goes is de boom voor haar raam goed beu. De brandweer van de Veilig heidsregio Zeeland bestaat voor bijna 90 procent uit vrijwilligers. Zeeland behoort tot de veilig heidsregio's met het hoogste percentage vrijwilligers. Het Ne derlandse gemiddelde ligt zo'n 10 procent lager. Vooral in de grote steden bestaan de korpsen voor een veel groter deel uit be roepskrachten. Tussen 20ir en 2017 nam het aantal vrijwilligers in Zeeland jaarlijks af van 1.263 naar 1.109. Begin dit jaar waren 1.134 vrijwilligers inzetbaar bij de Zeeuwse brandweer. Ook het aantal beroepsbrandweermen sen bij de Veiligheidsregio Zee land groeide het afgelopen jaar: van 151 naar 165. In totaal beschikt de Veiligheids regio Zeeland, volgens de voor lopige cijfers van het CBS, over 1.299 brandweerlieden. In heel Nederland nam het aan tal vrijwillige brandweerlieden licht toe: van 18.919 in 2017 naar 19.106 dit jaar. Het aantal beroeps groeide van 5123 naar 5212. VLISSINGEN De vier Zeeuwse gemeenten, Goes, Middelburg, Terneuzen en Vlissingen, en de Provincie Zeeland hebben giste ren in Den Haag het Zeeuws Cultureel Bidbook 'Samen in Zee, cultuur als pijler van stede lijke aantrekkelijkheid' overhan digd aan minister Ingrid van En gelshoven van Cultuur. De gemeenten, ook wel be kend als de Z4, en de provincie vragen met het bidbook het Rijk om steun, expertise, mensen en middelen. Ook vragen de Zeeuwse overheden het Rijk om actief mee te denken over oplos singen voor de specifieke Zeeuwse schaal en situatie. Het bidbook is de opmaat naar een Zeeuws regioprofiel, dat eind 2018 aan het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Weten schap wordt aangeboden, en sig naleert kansen op het gebied van cultuur. Gedeputeerde Ben de Reu van cultuur: 'Het Bidbook is een goed voorbeeld van hoe we hier in Zeeland de krachten bunde len op het gebied van cultuur. Op 10 december brengt minister Ingrid van Engelshoven een werkbezoek aan Zeeland en dan praten we graag met haar verder over de cultuurplannen in Zee land'. Geen uitzicht en nauwelijks licht in huis. Annette de Jonge (77) uit Goes is het beu. Ze wil dat de grote boom die voor het enige raam van haar woonkamer staat, wordt weg gehaald. De Jonge woont al drieënhalf jaar in het complex Rubenshof in de schilderswijk in Goes-Zuid. „Ik ben er ingetrokken in oktober, dus toen stond de boom kaal", legt ze uit. „Pas toen de bladeren eraan kwamen, zag ik dat hij het hele uitzicht bederft." De Jonge en haar zus Annelies proberen al drie jaar om de boom - geen monumentaal exemplaar - weg te krijgen, maar vonden naar eigen zeggen geen gehoor bij wo ningcorporatie RWS, de eigenaar van het gebouw. Ze hadden het al een beetje opgegeven. Tot Guil- laume - de zoon van Annelies en dus de neef van Annette - onlangs een douchewandje kwam plaat sen. „Hij kwam hier normaal al leen als mijn zus jarig is", vertelt Annelies. „Dat is in oktober, als de boom kaal staat. Pas nu zag hij hoe erg het is." Guillaume heeft daarop weer ac tie ondernomen. „Ik vind dit echt De RWS staat open voor kap, maar wil ook rekening houden met andere bewoners niet kunnen", vertelt hij. „Ze moet pal tegen het raam gaan staan om iets van buiten te kunnen zien. Ik vind het gewoon zielig dat je zo je laatste jaren moet doorbrengen." De RWS laat in een reactie we ten open te staan voor het kappen van de boom, maar zegt dat er in het complex ook mensen wonen die hem willen behouden. „Dat maakt het een lastige situatie voor ons", aldus een woordvoerder. Hij stelt voor dat de bewonerscom missie een keer een bijeenkomst houdt om te peilen of er draagvlak is voor kap. „Desnoods organise ren wij zo'n bijeenkomst. Mocht dat draagvlak er zijn, dan zullen we een kapvergunning aanvragen. En anders kunnen we het mis schien wat beter maken voor me vrouw door de boom te snoeien." Wat Annelies betreft is een bij eenkomst niet meer nodig. „Ik ben woensdagavond langs de deuren gegaan. Bewoners van 22 van de 36 appartementen hebben al gete kend voor het weghalen van de Ik vind het gewoon zielig datje zo je laatste jaren moet doorbrengen boom. En dan ben ik nog niet eens overal geweest. Dat is dus een ruime meerderheid." Guillaume laat weten met de handtekeningen naar de woningcorporatie te gaan. Annette zegt weer goede hoop te hebben dat ze binnenkort ein delijk permanent van het uitzicht kan genieten. Ze stelt voor dat de corporatie een boom terugplant die niet haar hele kamer donker maakt. „Je ziet ook wel eens van die langwerpige bomen. Die wor den niet zo breed." Zelf de zaag in de boom laten zetten, zoals sommige mensen wel eens suggereren, zal ze zeker niet doen. „Nee, hoor, dat is niet de manier om dit op te lossen." De Toeristische Ondernemers Zeeland (TOZ) willen dat de pro vincie besluiten over het schrap pen van afvaarten van de Wester- schelde Ferry en het verhogen van het tarief voor losse kaartjes uit stelt. In een brief aan de Staten schrijft voorzitter Jacques Suur- mond dat 'het idee om de tarieven te verhogen evenals het terug brengen van de afvaartfrequentie niet zullen bijdragen aan het imago van de Ferry' en waar schijnlijk ook niet aan een betere exploitatie. Begin deze week maakte de Westerschelde Ferry bekend dat de afvaarten van 7.18 uur uit Vlis singen en van 7.48 uur uit Bres- kens met ingang van 1 juli verval len. Vandaag praat de Statencom missie economie over een advies van Royal Haskoning om het losse kaartje voor het fietsvoetveer 1,50 euro duurder te maken. Het zijn maatregelen om te voorkomen dat de provincie tot 2024 elk jaar drie ton tekort komt op de veerdienst. De toeristische ondernemersor ganisaties vragen in ieder geval te wachten op een tweede onder zoek van Royal Haskoning, over de situatie na 2024. Dat moet na de zomer klaar zijn. BIJ BOMONT.' scotch&soda Süpërdry vingino riverdale bloomings Shop online voor f\et hele gezin op vrijdag 15 juni 2018 PC Het aantal brandweervrijwilli- gers is voor het eerst in jaren toegenomen in Zeeland. Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statis tiek. Theo Giele Middelburg 'Weg met die boom!' Rob Paardekam Goes MMiÉIUMMMMMMMMMH Mttuktutiwkl Annette de Jonge kan niet genieten van haar uitzicht, foto mechteld jansen -Guillaume de Punder, neef Ernst Jan Rozendaal Middelburg ?al e Cft?Mare O'Polo BE AUMONT. Rivièra Maison 1/MCUARD BGMGNT.NL DOMBURG I GOES RENESSE MIDDELBURG TERNEUZEN ZOUTELANDE ETTEN-LEUR KAMPERLAND SLUIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33