Oudere is geen brokkenpiloot Wijk Essenvelt blijft in voorbereiding Slappe lach 2 380KV-LEIDING KRABBENDIJKE Zeven huishoudens in buurtschap Roelshoek bij Krabbendijke zijn het wachten op de plannen voor de 380kV-lijn meer dan zat. Ze hopen dat de Raad van State hen snel uit de 'gijzeling' verlost, zodat ze kunnen verhuizen. Commentaar Oudere automobilisten zijn een gevaar op de weg. Dit misverstand wil maar niet de wereld uit. Verkeersminis ter Cora van Nieuwenhuizen sprak vorig jaar nog van de vergrijzing als een oorzaak van de stijging van het aantal ver keersdoden. De jongste cijfers van het CBS bewijzen echter dat automobilisten van 75 jaar en ouder helemaal geen brok kenmakers zijn. Ze veroorzaken niet meer ongevallen dan jonge bestuurders. Ouderen zijn wel kwetsbaarder. Als zij be trokken zijn bij een auto-ongeluk is de kans relatief groot dat zij aan de gevolgen overlijden. Verzekeraars brommen nog wel dat oudere bestuurders meer schade veroorzaken, maar dit gaat vaak over blikschade bij parkeren. Het is prettig dat 75-plussers gewoon kunnen blijven auto rijden. Het geeft hun vrijheid en het is goed voor de sociale contacten. Dit telt zwaar, zeker in Zeeland waar lang niet overal goed openbaar vervoer is. Van Nieuwenhuizen zat er overigens niet helemaal naast toen zij aandacht vroeg voor de vergrijzing. Nu we voorzien dat er meer oudere automobilisten komen, wordt het wellicht tijd de regels en de wegen aan te passen. Verlaging van de maxi mumsnelheid ligt voor de hand. Dat geeft ouderen de kans rus tig te anticiperen. Het voorkomt dat zij impulsief of te laat rea geren. Ook haar idee van vergevingsgezinde bermen is het overwegen waard. Het mooie van dit soort maatregelen is, dat het voor alle weggebruikers prettiger en veiliger wordt. Speciale bermen en lagere snelheid maken verkeer voor iedereen veiliger en prettiger Het plan voor de wijk Essenvelt - tussen Middelburg en Oost-Sou burg - is al tien jaar oud. De ge meente Vlissingen is erop tegen omdat die zelf aan de Souburgse zijde een nieuwe wijk wil bouwen. Ook Middelburgers uit de wijk Reyershove zijn tegen. Zowel de gemeente Vlissingen als enkele Middelburgers zijn naar de Raad van State gestapt om de nieuwbouw tegen te houden. Het is ALMANAK nog niet bekend wanneer die zaken worden behandeld. Middelburg houdt er rekening mee dat dat pas eind dit jaar of begin volgend jaar zal zijn, staat in een brief aan om wonenden. „Er gaat nu nog geen spa de grond Vader zocht naar een alternatief woord maar kon er zo gauw geen bedenken om de solide klont in zijn ontbijtkommetje te omschrijven. „Hij is veel te stijf, en te koud." Puberzoon liep schaterend de kamer uit met Brinta waar je plakjes van kon snijden. Vader beende hem ach- We gaan door met onderzoeken die nodig zijn om de wijk te ontwikkelen in hoor", nuanceert wethouder Dekker. „Maar we gaan wel door met onderzoeken die nodig zijn om de wijk te ontwikkelen zodra dat mag. Want als we wachten tot de uitspraak er is, verliezen we weer enkele maanden." terna en riep nog van boven aan de trap. „Maak hem even war mer! En let op! Brinta wordt al tijd nog iets stijver als je even wacht." Even dacht vader nog aan hoe dom hij net was. Het was te laat. Beneden in de keu ken klonk het geluid van val lend vaatwerk. Behouden Vaart in Arsenaaltheater Feestavond op HZ voor Ambon Nieuw clubhuis tennisvereniging Dé specialist in kunststof kozijnen Nader onderzoek naar een on dergrondse aanleg van de nieuwe 38okV-lijn bij Krabben dijke? Actievoerders dromen er van, maar voor de mensen die bijna recht onder (of anders bo ven) de stroomdraden komen te wonen, is dat het zwartste sce nario. „Dan kunnen we wel met z'n allen naar de psychiater", ver zucht Ar jan Fierloos. „Wij zijn al heel lang voorbij het punt dat we de plannen tegen willen houden. Wij willen hier allemaal gewoon weg", vult buurvrouw Mirelle Minning aan. Gegijzeld en in de steek gela ten. Zo voelen de bewoners van zeven huizen aan de Noord schans en de Roelshoekweg zich. Negen jaar nadat een brief op hun deurmat belandde dat er mogelijk een nieuwe hoogspan ningslijn over hun huizen zou komen, zitten ze nog altijd in on zekerheid. Ze kunnen letterlijk en figuurlijk geen kant op. Ooit was het hun droomstek: dicht bij de Oosterschelde én het dorp, goede buren en tegelijk het vrije gevoel van 'buiten' wonen. Van dat woongenot is weinig over: de zorgen overheersen alles. „Het beheerst je hele leven. Dag en nacht denk je er aan", zegt Jacobien van den Dorpel. Blijven is voor geen van de bewoners op de zeven adres sen in de risicozone van vijftig meter rond de toekomstige dra den een optie. „Tbssen de scha devergoeding en het uitkoopbe drag zat twee ton. En als we ble ven, moesten we een verklaring tekenen dat we TenneT nooit aansprakelijk zouden stellen", legt Minning uit. „Voor ons was de keus toen snel gemaakt." Waardedaling Aanvankelijk leek de periode dat ze moesten wachten mee te val len. Vos: „Inclusief uitloop zou het uiterlijk 2016 worden. Later was geen optie, dan zou TenneT héél hoge boetes krijgen. Ik her inner me nog zo goed dat ze dat zeiden..." Alvast een andere wo ning kopen of bouwen is een groot risico. De bank neemt im mers geen genoegen met een briefje dat TenneT misschien ooit je oude woning koopt. Je huis alvast verkopen, is vrijwel onmogelijk. Los van de enorme waarded; ling, doet TenneT geen met eventuele kopers. Die ku nen dus fluiten naar schadever goeding of uitkoopregeling. Lange tijd hielden ze zich gi deisd. Als we gewoon meewe ken, pakt dat vast het be ste uit, dachten ze. „Maar we zijn te goed gelovig geweest", con stateren ze nu. Een paar weken geleden knapte er wat. „Elke dag keken we op de site van de Raad van State of er al een uitspraak Het beheerst je hele leven. Dag en nacht denkjeeraan was, maar niks. Tot ik bij de chi nees op 't dorp hoorde dat er 18 juni een extra zitting zou komen over Krabbendijke en het nog al lemaal langer zou gaan duren. Wij wisten daar dus helemaal niets van. De gemeente, TenneT, niemand vertelt ons iets", zegt Janneke Vos. Op de extra zitting moet blij ken of het écht niet mogelijk is om de nieuwe lijn meteen onder de grond te leggen in plaats van de bestaande draden over pak weg tien jaar ondergronds te brengen. Deze toezegging kreeg Reimerswaal van toenmalig mi nister Kamp die daarmee tege moet kwam aan het protest in Krabbendijke. De bezwaarma kers nemen daar geen genoegen mee en willen de nieuwe lijn on dergronds. De bewoners die weg willen, kunnen daar best begrip voor opbrengen. Fierloos: „Veel bezwaarmakers vallen net bui ten de zone en worden niet uit gekocht, maar ze kijken wel te gen die lelijke palen aan." Vos: „Ik weet het, ze hebben alle recht om bezwaar te maken, maar toen ik hoorde van de extra zitting was ik echt even ongelofelijk woest." Voor Fierloos was de druppel dat hij uit de krant moest verne men dat TenneT alvast begint met de aanleg van een werkei- land in de Oosterschelde. „Als het hün uitkomt, kunnen ze dus vrijdag 15 juni 2018 n Het mag dan misschien nog wel een jaar onduidelijk blijven of Middelburg de wijk Essenvelt mag bouwen, de voorbereidin gen gaan gewoon door. „De on derzoeken naar flora, fauna, ge luid en munitie in de bodem zijn toch nuttig", benadrukt wethou der Chris Dekker. Maurits Sep Middelburg -Chris Dekker, wethouder Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN De tweede klas van de afdeling Vrije School van CSW Bestevaer in Vlis singen speelt en zingt donderdag in het Arse naaltheater in Vlissingen Behouden Vaart. Het stuk is speciaal voor de leerlingen geschreven en wordt om 11.00 en 19.30 uur uitgevoerd. Kaarten kosten 3 euro 50. VLISSINGEN Ambon manise, mooi Ambon heet de benefiet avond die woensdag 4 juli wordt gehouden bij de HZ aan de Edisonweg in Vlissingen. De op brengst van de avond is bestemd voor medische operaties op Ambon die de stichting Vlissingen- Ambon organiseert. Er is dans van Amboina Tradi tional Dance en muziek van Ambonese artiesten. Aanvang is 19.30 uur. MIDDELBURG Tennisvereniging Dau- wendaele in Middelburg krijgt een nieuw clubhuis. Dat gaat wel ten koste van één van de vijf ten nisbanen. De vereniging heeft zelf voor deze op lossing gekozen omdat dan ook de kosten voor onderhoud dalen. Boven dien zijn er dan minder toegangen tot het com plex en verbetert het toe zicht op wat er gebeurt. Klanten Vertellen www.kroonkozijn.nl Gijzeling Joeri Wisse Van Cittersweg 2a Arnemuiden T 0118 75 02 07 KROON KOZIJN, DE NUMMER 1 VAN NEDERLAND Krabbendijke -Jacobien van den Dorpel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30