Bizarre voorbereiding Spanje op topwedstrijd 24 WK VOETBAL RUSLAND 2018 Hf Egypte rekent op Mo Salah Cahill wil in het spoor van Pelé De kleine, grote baas Vladimir Poe tin ging staan, trok zijn jasje recht en klapte in zijn handen. Het Rus sische elftal opende gisteren het WK in eigen land met een 5-0 over winning tegen het onthutsend zwakke Saoedi-Arabië en dat stemde de president van Rusland zichtbaar tevreden. Een vroege kopgoal van Yoeri Ga- zinskij en voor rust ook nog eens rake uithaal van Denis Tsjerysjev bezorgden de Russen de eerste helft waar vooraf van werd ge droomd. De ploeg die op 7 oktober 2017 voor het laatst een wedstrijd won en vervolgens zeven inter lands op een rij niet meer juichend het veld afstapte, trok met de sim pele overwinning de Russische be volking in één klap het WK in. In het uitverkochte Loezjniki Sta dion (78.011 toeschouwers) en op de vele fanpleinen in Moskou en alle andere speelsteden klonk gisteren gejuich. En dat was waar Poetin zo vurig op hoopte. Rusland op het ei gen feestje op sportief gebied een speelbal van de rest van de wereld, alleen van het idee moet de presi dent al hebben gegruweld. Natuur lijk had bondscoach Stanislav Tsjertsjesov snel gezien dat Saoedi- Arabië wel erg naïef speelde. Maar datzelfde Saoedi-Arabië verloor RECORD vlak voor het toernooi in de Allianz Arena ook maar nipt (2-1) van we reldkampioen Duitsland. En voor de Russen is de groeps- fase overleven al een overwinning op zich. Het zou de eerste kwalifi catie voor de knock-outfase van een WK zijn sinds de Sovjet-Unie in 1986. Het waren de jaren van Igor Belanov, Alexander Zavarov en Vasili Rats. Het huidige Russische elftal is veel minder getalenteerd. Dat in valler Denis Tsjerysjev in Moskou een hoofdrol mocht opeisen had te maken met de enige tegenvaller voor de Russen. Alan Dzagojev viel al snel uit met een hamstringbles sure, die waarschijnlijk al meteen einde zal maken aan zijn WK. Tsje rysjev, die al sinds zijn negende jaar in Spanje speelt en inmiddels bij Villarreal onder contract staat, greep meteen zijn kans al invaller. Dat deed hij vooral met een magni fiek doelpunt in blessuretijd waar hij met buitenkantje links de bo venhoek zocht en vond. Van Marwijk En Saoedie-Arabië? Daar zullen de beleidsbepalers binnen de voetbal bond zich achter hun oren krabben. Bert van Marwijk loodste de ploeg naar het WK, maar werd na die prestatie meteen vervangen door Edgardo Bauza. De Argentijn moest snel op zijn beurt plaatsmaken voor Juan Antonio Pizzi. Beter is het er niet van geworden. KARAKTERISTIEK Om direct maar het surrealistische van de situatie te schetsen: terwijl interim-bondscoach Fernando Hierro (foto) in Sotsji gisteravond vooruitblikte op Portugal-Spanje, stond de ontslagen Julen Lopetegui 4300 kilometer verderop achter een koninklijk wit spreekgestoelte in Madrid. Real schakelde na de rel in het Spaanse kamp direct door en presenteerde de nieuwe trainer. De overstap die het Spaanse voet bal op de kop zette. De boze bonds voorzitter kukelde succes- coach Lopetegui (alle 20 wedstrijden als bonds coach ongeslagen) er een dag voor de start van het WK uit. De coach onderhandelde in het geniep met zijn nieuwe club Real Madrid terwijl hij net zijn woord voor de toekomst had gegeven aan de bond. „Na de dood van mijn moeder was de dag van mijn ontslag de meest trieste uit mijn leven", zo vertelde Lopetegui in stadion Ber- nabeu. Om vervolgens, omringd door zijn gezin, met Real-shirt te poseren voor de camera's. Hij zit vanavond niet op de bank in het Fisht Stadion van Sotsji, maar op die in zijn eigen woonkamer. En dus staat Hierro, een Real-icoon en in het dagelijks leven de technische baas van de Spaanse bond, plots voor die groep met sterren. Hij was wel geteld één seizoen hoofd coach, van Real Oviedo in de Spaanse eerste divisie nog wel. Twee trainingen had Hierro om zijn ploeg klaar te stomen. Al zal veruit het meeste werk zit ten in het boetseren naast het veld na zoveel onrust rond het elftal. Bo vendien zal hij hoe dan ook ergens dit toernooi keuzes moeten maken. Elke beslissing onder een vergroot glas. Zeker in een land waar een strubbelingen tussen de machts blokken Real en Barcelona altijd op de loer liggen. Wereldtitel Zeifis Hierro strijdbaar. „We heb ben geen tijd om aan iets anders te denken dan de wedstrijd. Wat mij betreft laten we het verleden rusten en kijken we positief vooruit. Ver geet niet dat onze internationals profs zijn. Ze zijn eraan gewend dat trainers komen en gaan. Ons doel is mooi en spannend: we gaan vech ten voor de wereldtitel." vrijdag 15 juni 2018 Vliegende start Poetin en Rusland De Russen genoten van de WK- start in eigen land. Met de klin kende 5-0 winst tegen het zeer naïeve Saoedi-Arabië als droomscenario. Rusland Saoedi-Arabië Egypte rekent vandaag tegen Uruguay op Moha- med Salah. De topschutter van Liverpool start volgens bondscoach Héctor Cüper zo goed als zeker in de basis. „Het gaat prima met Mo." Salah raakte recent geblesseerd aan zijn schouder in de finale van de Champions League. Mikos Gouka Moskou ▲T Invaller Artem Dzjoeba heeft de 3-0 gemaakt. Onder: de Saoedische kroonprins Mohammad Bin Salman (I), FIFA-baas Gianni Infantino en de Russische president Vladi mir Poetin. foto's getty.afp Tim Cahill is vastbesloten om ook op zijn vierde mon diale eindronde te scoren. De Australiër zou dan in een exclusief rijtje met Pelé, Miroslav Klose en Uwe Seeler komen. „Dat zou heel veel voor mij be tekenen", vertelt de 38-ja- rige aanvaller. Australië be reidt zich in Kazan voor op het duel van morgen met het sterke Frankrijk. Keeper Essam El Ha- dary van Egypte kan van daag met 45 jaar en 151 dagen de oudste speler worden ooit op een WK. Nu is dat nog Faryd Mon- dragon (Colombia, 43 jaar en 3 dagen in 2014). Portugal-Spanje, vanavond om 20.00 uur in Sotsji, is een Iberi sche kraker met een absurd voorspel. De topper staat vooral in het teken van de veelbespro ken coachwissel bij Spanje. Daniël Dwarswaard Rotterdam/Sotsji Poule A, Moskou: Rusland - Saoedi Arabië 5-0 17. Gazinsky 1 -0,43. Tsjerysjev 2-0, 71Dzjoeba 3-0, 90+1 .Tsjerysjev 4-0, 90+4. Golovin 5-0 Toeschouwers: 78.011 Geel: Golovin (Rusland), Al Jassim (SA) Rusland: Akinfejev, Fernandes, Koete- pov, Ignasjevitsj, Zjirkov, Samedov (64. Kuzyaev), Gazinski, Dzagojev (24. Tsjerysjev), Zobnin, Golovin, Smolov (70. Dzjoeba), Saoedie-Arabië: Al-Mayouf, Al-Breik, Os. Hawsawi, Om. Hawsawi, Al-Shah- rani, Al-Jassim, Otayf (64. Al Muwal- lad), Al-Faraj, Al- Shehri (73. Bahebri), Al-Sahlawi (84. Assiri), Al-Dossari. Programma vandaag Poule A Egypte - Uryguay (14.00 uur) Poule B Marokko - Iran (17.00 uur) Poule B Portugal - Spanje (20.00 uur)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24