De 'Maestro' van Uruguay 23 Marokko wél op het WK, tegen Iran MAARTEN WIJFFELS El Kaabi loopt 11 op 10 Voorspelling van de dag Vandaag begint het WK voor Uruguay en de vraag is: komt hij het veld op met een kruk? In een rolstoel? Of heeft-ie een goede dag en lukt het zonder hulpstuk? Nu Oranje ont breekt, ligt mijn persoonlijke sympathie dit WK bij het team van bondscoach Óscar Tabarez. Een beetje omdat Luis Suarez en Edinson Cavani daar de voorhoede vormen. Maar vooral door de trainer zelf en zijn verhaal. De 71-jarige Tabarez leidt aan het Guillain-Barré syndroom. Dat is een zeldzame spierziekte met een volstrekt onvoorspelbaar verloop. Iedereen dacht dat-ie na de ontdekking van zijn ziekte in 2016 zou stoppen, maar Tabarez zegt: „Op som mige dagen kan ik zelfstandig bewegen. Op andere dagen ben ik tijdelijk verlamd. Maar het verandert niks aan mijn werk of de relatie met mijn spelers." Sinds 2006 zit hij op de bank bij Uruguay. En eer der al eens bij het WK van 1990. Geen mens leidde zo veel duels van één nationale ploeg als hij: 180. Persoonlijk maakte ik hem even mee rond de halve finale van het WK in 2010. In Kaapstad won Oranje met 3-2 van Uruguay en alle Nederlandse goals (poeier Van Bronck- horst, rollertje Sneijder, kopbal Robben) gingen die avond binnenkant paal in het doel. Het was om gek van te worden als tegen stander, zoveel (mis-)for- tuin! En dan breekt voor alsnog op elk WK ook de pleuris uit rond Suarez. Rood voor een bal uit het doel slaan in 2oro tegen Ghana, dat was nog in het landsbelang. Die schouder- beet bij de Italiaan Chiellini in 2014 natuurlijk niet. In zijn biografie vertelt Suarez dat hij Tabarez na die vampierbeet niet onder ogen durfde te komen. 'El Maestro', de leermeester, zo noemt Suarez hem respectvol. En zo noemen alle spelers Tabarez, de oud-basisschoolleraar. 'Mijn ziekte verandert niks aan mijn werk of de relatie met mijn spelers' Column Optelsom Cavani en Suarez, aanvoerder Godin, keeper Muslera; ze hebben intussen allemaal roo inter lands of daaromtrent achter hun namen en ze speelden dus (vrijwel) nooit onder een andere bondscoach. 'El Maestro' vormde de mentaliteit van een hele generatie en won met hen de Copa América. „Uruguay heeft maar 3,4 miljoen inwo ners en dus weinig voetballers. Maar we hebben wel één van de belangrijkste voetbalculturen wereldwijd. Het na tionale team is bij ons écht deel van de nationale identiteit", legde Tabarez destijds in 2010 uit. Ook dit WK liggen alle scholen in Uruguay weer verplicht stil als 'La Celeste' speelt. Net als Messi en Ronaldo gaan Suarez en Ca vani voor hun laatste kans op wereldgoud. Al blijft Uruguay hooguit een outsider. Tabarez stopt straks normaliter zonder ultieme kroon op zijn levenswerk. vrijdag 15 juni 2018 Ayoub El Kaabi is de enige speler op dit WK met een gemiddelde van meer dan één doel punt per interland. De Marokkaan, in eigen land onder contract bij de club Renaissance Sportif de Berkane, scoorde elf keer in tien interlands. Zowel Marokko als Iran heeft een paar zeer doelgerichte types. Ziyech en spits Ayoub El Kaabi (zie rechts) redden een punt voor hun ploeg, nadat Iran eerst nog lijkt te gaan stunten via de beide 'Hollandse' Reza's. Ghoochannejhad, Jahanbakhsh, Ziyech, El Ahmadi en Sofyan Amrabat scoorden dit eredivisieseizoen 41x.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23