m 4 ^3 L 3 22 Driejaar geleden trainde Hakim Ziyech nog bij Oranje, vandaag speelt hij met De Marokkaanse supporters adoreren Hakim Ziyech (25), de vormgever van hun nationale ploeg. Een openhartig gesprek, vlak voor zijn eerste WK-optreden, vanmiddag tegen Iran. „Ik houd gewoon niet van die poppenkast in de voetballerij." WK VOETBAL RUSLAND 2018 Ziyech: al 9 goals Wel Jong Oranje i/ Als Hakim Ziyech deze week was inge gaan op alle verzoe ken om zijn shirt weg te geven, dan had de materiaal man van de Marok kaanse nationale ploeg er een paar dui zend extra mee moeten nemen naar het Russische Voronezj. Ook op ruim vijf honderd kilometer van Moskou, waar de Franse bondscoach Hervé Renard zijn Leeuwen van de Atlas klaarstoomt voor hun openingswedstrijd in poule B in Sint-Petersburg tegen Iran, is de spe ler van Ajax de blikvanger. Geen gefluit of gemor, waarmee een deel van de aanhang in Amsterdam hem afgelopen seizoen begroette, maar on gekende bewondering. Vooral hij, King Hakim Ziyech, moet Marokko naar de knock-outfase loodsen, het volk rekent op hem. „Een wereld van verschil met Nederland hè", zegt Ziyech, ontspan nen lachend. „Marokkanen beleven het voetbal anders. In Nederland denken supporters: we gaan even lekker naar een potje voetbal kijken, als het niet goed gaat, fluiten we even iemand uit en dan gaan we weer snel naar huis. Als Marokko speelt, zit het stadion twee uur voor de wedstrijd al vol. Voetbal is enorm belangrijk voor de mensen." Oranje Dat Ziyech voor Marokko speelt en niet bij Oranje, daar is al heel veel over ge zegd en geschreven. Drie jaar geleden bereidde Oranje zich met de in Dronten geboren voetballer voor op een oefen duel met de VS en de EK-kwalificatie- wedstrijd tegen Letland. „Ik was dicht bij een debuut in Oranje", knikt Ziyech. „Maar ik liep een enkelblessure op. Als ik er wel bij was gebleven en Hiddink had mij speeltijd gegeven tegen Letland, had ik nooit meer voor Marokko kun nen spelen. Maar het is allemaal anders gelopen. En volgens mij niet verkeerd, want ik sta nu op het punt om tegen Iran te spelen op een WK." Na Hiddinks vertrek hoorde Ziyech niets meer van de KNVB. Marokko hapte razendsnel toe. Wat hadden ze in Zeist anders kunnen doen om de tech nisch begaafde linkspoot binnenboord te houden? „Laat ik vooropstellen dat het mijn eigen keuze is geweest", zegt Ziyech. „En die was voor een groot deel gebaseerd op trots. Ja, ze hadden mis schien nog een keertje kunnen aan kloppen, dat is na het vertrek van Guus Hiddink niet meer gebeurd. Maar zoals ik er nu naar kijk, was dat waarschijnlijk ook al niet meer genoeg geweest. Ik voelde steeds meer dat Marokko de juiste keuze zou zijn. Toen ik niet voor Oranje had gekozen, zijn ze er wel meer over na gaan denken, heb ik het idee. Ze belden opeens met Marco Asensio van Real Madrid (zoon van een Spaanse va der en een Nederlandse moeder, red.). Marco van Basten zag ik op tv nog wei- eens kwaad worden als het over deze kwestie ging. Hij noemde ons zelfs 'domme jongens' omdat we voor Ma rokko kozen. Nee, tussen Van Basten en mij is het nooit iets geworden. Maar kijk naar goede voetballers als Adam Maher en Anwar El Ghazi. Die kozen wel voor Oranje, worden nu niet meer opgeroe pen en kunnen nu niet meer terug." Eenzelfde scenario leek voor Ziyech realiteit te worden. Hij koos in de herfst van 2015 dus vol overgave voor Marokko, maar werd daar niet bepaald met open armen ontvangen door trainer Renard. Sterker nog, de twee raakten in record tempo gebrouilleerd. „Ik zat eigenlijk meteen op de tribune", zegt Ziyech. „Dat kon ik de bondscoach moeilijk ver geven. Daarna raakte ik geblesseerd bij Ajax, vlak voor de belangrijke interland tegen Ivoorkust. Ik heb me keurig afge meld, ook nog persoonlijk bij de bonds coach. De Marokkaanse bond had alleen nooit een verplicht medisch rapport Keuze voor Marokko is mijn eigen keuze geweest en die was voor een groot deel gebaseerd op trots van Ajax gekregen. Maar dat wist ik he lemaal niet en Renard dacht 'die Ziyech verzint gewoon een blessure'. Vanaf dat moment ging het nog slechter tussen ons. Ik mocht in januari 2017 niet mee naar de Afrika Cup. Dat nam ik Renard heel erg kwalijk en dat heb ik hem ook verteld. Daarna werd ik toch weer opge roepen, maar toen heb ik bedankt." Een gesprek, geïnitieerd door de bondsvoorzitter, haalde de kou uitein- delijk in anderhalf uur uit de lucht. Ziyech: „Ik had gedacht dat ik niet meer voor Marokko zou spelen zolang Renard daar als bondscoach zat. Maar we heb ben die middag alles uitgepraat. Ik zou bij de volgende interland terugkeren en na dat gesprek zette ik op Instagram een foto van mezelf met de Marokkaanse vlag en de tekst 'Guess who's back'. „We waren het niet met elkaar eens, maar we hebben allebei ons hart kun nen luchten en dan geef je elkaar een hand. Ik heb heel veel respect voor het feit dat hij toch het gesprek weer is aan gegaan. Als je bij mij maar eerlijk bent." Na het WK zal Ziyech bepalen waar zijn sportieve toekomst ligt. Onder meer AS Roma hengelt naar zijn dien sten. „Ja, als het WK tegenvalt, kan dat in mijn nadeel werken. Maar ik bekijk het liever andersom. Ik heb het in eigen hand, ik zal me bewijzen op het aller hoogste podium. Iran, Portugal en Spanje Iran zijn tegenstanders waarte gen ik kan laten zien waar ik sta. Het hoogste niveau. Openhartig Ziyech is zo kort voor de start van zijn WK opvallend monter, uiterst vriende lijk en zelfs openhartig. Het strookt niet met zijn imago: de Ajacied wordt vaak neergezet als nors, soms zelfs vijandig. „Ik houd gewoon niet van die poppen kast in de voetballerij", zegt hij. „Van mensen voor de gek houden. Ik zeg meteen hoe het zit, dan is het maar meteen duidelijk toch? Het ging in Ne derland op een gegeven moment alleen nog maar over Hakim Ziyech. Als er ie mand vrij stond, had Ziyech zijn man netje weer eens laten lopen. Maar kijk naar de echte cijfers, naar hoeveel bal veroveringen ik had. Ja, de meeste in de eredivisie. Dat verzin ik niet hè. „Bij Ajax kreeg ik wekelijks de statis tieken over hoeveel arbeid ik leverde. Sprints vooruit en sprints achteruit, al les was in orde. Net als bij Marokko nu. Maar ik hoorde in Nederland overal maar dat Ziyech niet kon omschakelen, dat hij zoveel balverlies leed. Dan denk ik: jullie zijn gewoon op zoek naar din gen. Dan ben ik er ook meteen klaar mee. Dat mag toch?" vrijdag 15 juni 2018 GO Zonder ruzie met de bondscoach had het nog hoger kunnen liggen, maar Hakim Ziyech heeft in amper drie jaar tijd een keurig cv opge bouwd: 18 interlands, 9 doelpunten. Hakim Ziyech speelde nooit voor het Nederlands elftal, maar wel vier interlands voor Jong Oranje. In die duels maakte de toenmalige speler van Heerenveen twee goals. 'Van Basten noemde ons dom - en kijk nu' Mikos Gouka Voronezj - Hakim Ziyech (25) Ziyech gaat in aanloop naar het WK- duel met Iran op de foto met Marokkaanse supporters. Luisterend naar het volks lied voor een van zijn 18 interlands.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22