Adéliepinguïns zijn de kanaries in de kolenmijn 9 Nep-racers gepakt voor smokkel CANTERBURY Twee Nederlanders die zich voordeden als coureurs moe ten in Groot-Brittannië rond de tien jaar de cel in. Ze zijn vandaag in Canterbury ver oordeeld voor drugssmokkel. Een 50-jarige man kreeg tien jaar en tien maanden cel, zijn 35-jarige handlanger moet ne gen jaar achter de tralies. De beide Nederlanders wer den in augustus vorig jaar be trapt bij de Kanaaltunnel. Ze zeiden dat ze als coureurs op weg waren naar een race in Groot-Brittannië. Hun race auto zat achterin een vracht wagen. In eerste instantie werden ze gecontroleerd omdat een im migrant zich bij hun vracht auto had verstopt, zonder dat de twee het wisten. Toen de douane verder keek, bleek dat er zestig verborgen ruimtes in het dak van de vrachtwagen waren. Daarin was 250 kilo wiet en 40 kilo cocaïne verstopt, met een to tale waarde van zo'n 3 miljoen euro. Rechercheurs toonden aan dat de mannen zeker al twintig keer naar Groot-Brit tannië waren gereisd, maar dat zij al sinds 2016 niet meer hadden geracet. Ik ben volgens de onafhankelijke onderzoekers altijd integer geweest 'Chauffeur besmette vrouwen met hiv' De Italiaanse politie heeft een vrachtwagenchauffeur opge pakt die tal van vrouwen zou hebben besmet met hiv. De 36-jarige man uit Ancona ont kende volgens het Italiaanse persbureau ANSA dat hij leed aan het virus. De man zou mogelijk meer dan tweehon derd vrouwen hebben be smet, maar het is onduidelijk waar die schatting op is geba seerd. De trucker reed door heel Italië en ontmoette vrou wen via social media. Controle op speedboten -0^%, Hendrik Groen scoort Dodelijke selfie al ruim 7 millimeter doen stijgen. Waarvan 3 millimeter, ofwel 40 procent, in de afgelopen vijf jaar. Van den Broeke: ,Dat is niet niks. Door variaties in sneeuwval schommelt het ijsverlies per jaar, maar de grote lijn is heel duidelijk." Wat hem als meteoroloog erg verbaast: het is niet méér gaan sneeuwen. „Dat zou je wel ver wachten, door de opwarming van de aarde. De atmosfeer bevat daar door meer vocht." En meer sneeuw zou goed zijn om de van onderaf slinkende ijskap van bovenaf weer aan te vullen. „Maar dat gebeurt dus blijkbaar niet." Gletsjers Het goede nieuws: het allerkoudste deel van het bevroren continent, Oost-Antarctica, lijkt nog niet te smelten. Het grootste ijsverlies ma ten de onderzoekers op twee im mense gletsjers in het westen. De rotsbodem onder de Pine Island en Thwaites gletsjer ligt onder zeeni veau, verklaren ze, wat het smelten versnelt. In het ijskoude oosten, ver buiten het bereik van de toeristencruise schepen rond het westelijke schier eiland dat zich richting Zuid-Ame- rika uitstrekt, zijn de ijsdikte en sneeuwval afgelopen decennia constant gebleven. Maar vanwege de uitgestrektheid van die onher bergzame ijsmassa zijn de onzeker- heden groot, zegt de professor. „Als de Oost-Antarctische ijskap één procent slinkt, stijgt de wereld wijde zeespiegel al een halve meter. Het is dus heel belangrijk om dit gebied uitermate goed in de gaten te houden." Niet alleen vanuit de ruimte, met satellieten. Ter plaatse hebben de onderzoekers stevige meetsenso- ren geplaatst die bestand zijn tegen Antarctische winters. Voor nauwkeurigere metingen zijn expedities nodig met gevoeli gere apparatuur. De grootste gehei men liggen echter verborgen in het zeewater onder het onbekende continent. Hoe stroomt dat, hoe snel warmt het op, hoe snel veror bert het de ijsvoorraad die zorgt dat de wereld droge voeten houdt? Van den Broeke: „Daar weten we nog heel weinig van. Alleen onbe mande onderzeeërs kunnen metin gen doen in die immense donkere diepte." donderdag 14 juni 2018 GO Beatrix Ruf, oud-directeur van het Stedelijk Museum in Am sterdam, is geheel vrijgepleit van belangenverstrengeling. ANCONA Willem-Alexander toost met de echtgenote van de Estse president, Kersti Kaljulaid. De koning legt in een week tijd drie staatsbezoeken af, aan Letland, Estland en Litouwen. FOTO ANP TERHERNE Slimme camera's gaan de komende weken de schepen op het Prinses Margrietkanaal in Friesland controle ren. Het is een proef van Rijkswa terstaat. Die wil weten of de came ra's in staat zijn om bestuurders van speedboten te be trappen als zij har der varen dan de maximumsnelheid van 12,5 kilometer per uur. De proef begint morgen. HENDMKWffiN Leven en laten lev6n AMSTERDAM Leven en laten leven van Hendrik Groen is in de eer ste week dat de roman in de win kels lag, naar de eerste plaats van de Bestseller 60- lijst geknald. Een tweede druk is in de maak. ERICEIRA Twee toeristen zijn in Portugal om het leven gekomen, vermoedelijk toen zij een selfie pro beerden te maken bij zonsopgang. De 30-jarige vrouw en 40-jarige man vie len van een muur 30 meter lager op het strand en over leden ter plekke. Het incident ge beurde in Ericeira bij Lissabon. De politie vond op de muur een mobiele telefoon. spreekwoordelijke kanarie in de kolen mijn. In tegenstel ling tot de ijsbeer wordt de koddige zeevogel nog niet in zijn voortbestaan bedreigd. Maar het WNF houdt de ge volgen van het smeltende Zuid- poolijs angstvallig in de gaten. Polet: „Met soorten kan het snel bergaf waarts gaan als een kritisch om slagpunt is bereikt. Het lijkt goed te gaan en ineens ben je ze kwijt." De na tuurorganisatie maakt zich grote zorgen over de slin kende ijskap op Antarctica. „Het smeltende ijs maakt het zoute zeewater steeds zoeter. We weten niet wat dat met het ecosys- Plotseling waren ze verdwenen, tienduizenden adéliepinguïns in een baai in Oost- Antarctica. In plaats van 75.000 stelletjes telden Australische onder zoekers er twee jaar geleden nog maar 5.500. Hele maal opgelost is het mysterie nooit. „We denken dat de pinguïns het slacht offer zijn van een enorme ijsberg die afbrak. Daardoor zijn ze waarschijn lijk afgesloten ge raakt van de ijsvrije strandjes waar ze hun eieren leggen", zegt Gert Polet van het Wereld Natuur Fonds. Wat de ijs beer is voor de Noordpool, is de adéliepinguïn voor de Zuidpool: de teem doet." De conclusies van het Nature-onderzoek vindt het WNF schrikbarend. „Ze bevestigen onze vermoedens over wat er aan het ge beuren is op de polen. Klimaatver andering is geen veronderstelling; het is aan de gang in het hier en nu. Antarctica lijkt ver weg, maar het smeltende ijs daar doet onze zeespie gel nu al stijgen. We kunnen niet langer wachten met actie." Om klimaatveran dering te voorko men, moet de C02- uitstoot volgens het WNF snel worden teruggedrongen door over te scha kelen van fossiele op hernieuwbare energie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9