8 De allerkoudste plek op aarde verliest veel sneller ijs dan tot nu toe gedacht. Antarctica herbergt 90 procent van de wereldwijde ijsvoorraad. Kleine veranderingen kunnen een grote stijging veroorzaken van de zeespiegel. Oeroud Zuid pool ijs in Utrechtse vriezer ONDERZOEK IJSDIKTE De meest uitgebreide studie naar het ijs op Antarctica ooit is gisteren is gepubliceerd in wetenschapsblad Nature. In de afgelopen tien jaar is het ijs verlies er verdrievoudigd: van 75 naar 219 miljard ton per jaar. Dat is verrassend en verontrustend, zegt Michiel van den Broeke, hoogleraar Polaire Metereologie aan de Uni versiteit Utrecht en een van de hoofdonderzoekers van het onder- REISINDETIJD zoek. „Smelten van het Zuidpoolijs kan zorgen voor een enorme zee spiegelstijging." De ijskap van Ant arctica is gemiddeld 2200 meter dik, op het dikste punt zelfs bijna 5 ki lometer. Als die helemaal zou ver dwijnen, zou de zeespiegel wereld wijd met maar liefst 58 meter om hoog gaan. Over die onvoorstelbaar grote berg ijs wisten we tot nu toe be trekkelijk weinig. Wanneer het over smeltende ijskappen gaat, be treft het bijna altijd de Noordpool. Over de slinkende gletsjers op Spitsbergen, over de ijsbeer die jachtterrein verliest door af brokkelende ijsschotsen, over Groenland dat steeds groener wordt. Op de Zuidpool, waar het zelfs in de zomer doorgaans 20 graden vriest, leek het helemaal niet zo slecht te gaan. Maar eigenlijk was daar niet zoveel over bekend, zegt Van den Broeke, die zelf vier onder- zoeksexpedities naar het continent ondernam. „Antarctica is zo im mens groot, guur en ontoegankelijk dat het enorm lastig is om daar goede metingen te doen." 44 instellingen Nu blijkt ook Antarctica dus veel sneller te smelten dan gedacht. De onderzoekers ontdekten dat door gegevens te combineren die afgelo pen 25 jaar zijn verzameld door 44 verschillende instellingen. Zo kon den ze uit satellietgegevens van de Nasa en de Europese Ruimtevaart organisatie (ESA) aflezen dat de ijs- Een kolonie massa daadwerkelijk slinkt, adéliepin- Hoe kan het ijs smelten op een guïns. Weten- plek waar de temperatuur nooit bo- schappers vol- ven het vriespunt komt? Door het gen nauwge- opwarmende zeewater, verklaart zet de ontwik- Van den Broeke. „Van onderaf keling van de smelt het ijs door de oceaan." De leefomgeving ijskap die het land van Antarctica van de vogels. bijna volledig bedekt, strekt zich fotoafp namelijk uit tot ver en diep in de zee. Die gigantische massa is voort durend in beweging. Vergelijk het met stroop uit een knijpfles die je op een hoopje spuit, zegt Van den Smeltend ijs Antarctica Broeke. „Dat bergje zakt langzaam uit naar de randen van het bord. Zo stroomt ook het poolijs met een snelheid van enkele honderden meters per jaar naar de zee. Tot op honderden meters diepte staan de ijsplaten in contact met het zeewa ter. Met een temperatuur van 3 of 4 graden bevat dat genoeg energie om het ijs te laten smelten. Dat ge beurt niet alleen in de zomer, maar gaat het hele jaar door." Het smeltende Zuidpoolijs heeft de zeespiegel afgelopen 25 jaar donderdag 14 juni 2018 GO ALARM! Ook de Zuidpool smelt snel Annemieke van Dongen Utrecht Op 3200 meter diepte hebben wetenschap pers in Antarctica ijs opgehoord van bijna een miljoen jaar oud. Een stuk van dat oer oude ijs ligt op de na- tuurkundefaculteit van de Universiteit Utrecht in de vriezer. Het le verde wetenschappers een schat aan informa tie op over het veran derende klimaat. Via het ijs konden zij een reis maken tot 860.000 jaar terug in de tijd. Net zoals een boomstam elk jaar een nieuwe ring vormt, wordt het Zuidpoolijs jaarlijks aangevuld met een nieuw laagje sneeuw, verklaart hoogleraar Van den Broeke. „Aan luchtbel letjes in het ijs kunnen we bijvoorbeeld zien hoeveel C02 toen in de lucht zat. Zo weten we dat de concentratie van het broeikasgas nooit eerder zo hoog is geweest als nu." Uitgedrukt in stijging zeespiegel, in mm's 8mm 1995 2000 2005 2010 2015 Pine Island- gletjser draagt het meest bij aan het ijsverlies van Antarctica. Kijk op de site bij /video Het ijs op Antarctica smelt sneller dan de Noordpool. O Het opwarmende zeewater... PINEISLAND- GLETSJER ,'sme/f ijs weg aan de onderkant van de gletsjer. Grondgesteente

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8