Romeinse schat in Kapelle Toch nog geld voor De Haan 10 ZE 'Eén van de oudste vindplaatsen van Zeeland' „Dit is echt een heel bijzondere vondst, zeker voor Zeeland", vertelt Juke Dijkstra van ADC Archeon- Projecten uit Amersfoort. „Het is één van de oudste vindplaatsen van de provincie. In zo'n boerderij woonde meestal een gezin, vaak met opa en oma. Het betrof dan vaak een woongedeelte met een stal. Dat lijkt hier, ge zien de tussenwand, ook het geval. In totaal is de boerderij 7 bij 16 meter groot." Zes archeologen werken sinds 22 mei aan de Romeinse vondst. Soms gaat dat vrij grof met een schep of zelfs een graafma chine. Maar vaak ook heel voorzich tig. Dan zitten de medewerkers heel devoot op hun knieën met klein gereedschap de grond rond een voorwerp weg te werken. Urbanus Zo hebben zij de afgelopen weken al van alles blootgelegd. „Die hou ten balken zijn wanddelen van de boerderij", aldus Dijkstra. Daar is best veel van aangetroffen. „En een klein blauw kraaltje en natuurlijk aardewerk. Dit is bijvoorbeeld terra sigillata", zegt ze, terwijl ze een scherf roodbruin aardewerk laat zien. „Daar staat de naam Urbanus op. Dat was een bekende uit Trier, die tussen 190 en 240 na Christus aardewerk vervaardigde." Naast het hout en aardewerk moeten de archeologen het vooral hebben van kleurverschillen in de grond. Want menselijke of dierlijke resten worden niet of nauwelijks gevonden. En metaal al helemaal niet. „Terwijl dat er wel moet zijn geweest. Denk maar aan mantel spelden of munten. Maar de grond is daar veel te zuur voor. Dat metaal is helemaal weggeteerd. Dit was vroeger een moerasachtig gebied van veen met allemaal geultjes en kreekjes. Op kopjes in het veen bouwden ze dan een huis." Overigens was het geen volledige verrassing dat er op het stuk grond wat is gevonden. „In 2006 zijn hier al proefputjes gegraven van 5 bij 5 In zo'n boerderij woonde meestal een gezin, vaak met opa en oma meter", vertelt Peter Vogel van de gemeente Kapelle. „Toen is er al een houten constructie aangetroffen. Dus 1800 jaar geleden leefden hier al mensen." De gemeente besloot indertijd om te wachten met afgraven tot de grond daadwerkelijk gebruikt ging worden. Dat is nu het geval. Top Taste wil uitbreiden. „We wisten natuurlijk dat dit dan moest gebeu ren", aldus wethouder Jon Hersel- man. „Maar het kost ons toch mooi een ton." Eind van de week is er trouwens al niks meer te zien van de Ro meinse opgraving. Vogel: „Ik ver wacht dat het voor het weekend al is dichtgegooid. De kennis is dan veiliggesteld, alles is dan digitaal ingemeten en er zijn diverse on derdelen bewaard. Dus grond er over!" Geweldig, vindt John Deeben. Vanwege de prominente plek van de molen op de Brouwse vestingwal nabij de Grevelin- gen, maar ook omdat De Haan is uitge rust met Nederlands oudste geklonken wiek, uit 1890. Een zak meel zal er nooit meer geproduceerd worden. Het bouw werk is omgebouwd tot recreatiewoning. „Maar de molen wordt zo wel in ere her steld en zal weer af en toe draaien." Ver der staat onder meer de aanpak van voeg werk en vochtige muren op de to-do-list. „Er moet nog heel veel gebeuren, maar de komende vijfentwintig jaar is De Haan uit de zorgen." Eerder deze week stelde minister Van Engelshoven van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen 3,5 miljoen euro extra beschikbaar voor molenbehoud. Via het Molenfonds van De Hollandsche Molen komt een deel van dat bedrag naar Brou wershaven. De Deebens moeten de rest via fondsenwerving bij elkaar zien te krijgen. De restauratie kost twee ton. Het Brabantse stel is sinds ruim een jaar eige naar. Na twee jaar geleden een nachtje in de molen te hebben geslapen, waren ze op slag verliefd. „Je koopt natuurlijk een absurd ding. Eén van de eerste industri- Er moet nog veel gebeuren, maar de komende 25 jaar is De Haan uit de zorgen ële gebouwen, waar je vervolgens in gaat slapen." Maar de liefde voor de Brouwse molen zit diep. „Je kunt er in Brouwers haven niet om heen, het is de kers op de taart." PZC ONLINE Collega's die zelf met de tranen in de ogen mentorleerlin- §en bellen met de lijde boodschap. De mentorleerlin gen welke ook dik wijls huilen van geluk! #eindexamen #uit- slag #onderwijs #trots #geslaagd #spanning donderdag 14 juni 2018 SD Op bedrijventerrein Smokkel- hoek in Kapelle zijn resten ge vonden van een Romeinse boer derij. De hoeve stamt uit de tweede eeuw na Christus. Willem Adriaansens Kapelle Op de vindplaats leggen archeologen de houten balken van de boerderij bloot. Inzet: een scherf terra sigillata. foto's marcelledavidse -Juke Dijkstra, ADC ArcheonProjecten Nog dit jaar wordt begonnen met de restauratie van molen de Haan in Brou wershaven. Tot groot geluk van eigena ren John en Nicole Deeben, die eerder dit jaar net buiten de subsidieboot voor de restauratie van rijksmonumenten vielen. Na jarenlang te hebben stilge staan, zullen de wieken van de in 1724 gebouwde molen straks weer draaien. Esme Soesman Brouwershaven -John Deeben, eigenaar Nicole en John Deeben voor De Haan waarvan de wieken nu nog ver lamd zijn, maar die eindelijk gerestau reerd kunnen worden, fotoprivécollectie DOWNLOAD ONZE APP Voor het laatste nieuws kunt u natuurlijk op elk uur van de dag terecht bij de PZC online. Op de desktop, laptop, tablet of smart- phone, altijd het actuele nieuws tot uw beschikking; 24 uur per dag, 7 dagen per week. Wilt u het nog gemakkelij ker, installeer dan de PZC- nieuwsapp op uw telefoon. Met slechts één klik opent u de app en ziet u wat er op dit moment speelt in uw buurt, de rest van Zeeland en de wereld. Ook in de app heeft elke regio zijn eigen pagina. Bovendien kunt u via de knop 'Net bin nen' altijd het laatste nieuws op een rij zien. TWITTER Pieter Loeffen (docent) @ploeffen Duizenden Zeeuwse mid delbare scholieren hoorden gisteren of ze geslaagd zijn. In heel Zeeland han gen vlaggen en tassen aan de gevels na het verlos sende bericht. ONLINE TOP 5 1. Ernstige storing in Zeeuws glasvezelnetwerk 2. Kluis met videobanden gevonden in water 3. Danser Kevin uit Goes hoopt op internationaal succes na winst in Time to Dance 4. The Jane van Sergio Herman en Nick Bril zakt op lijst World's Best Res taurants 5. Getuige schoot direct te hulp na ongeluk in Ruc- phen Kijk op www.pzc.nl of O @pzcredactie fj facebook.com/depzc ië) @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 80