i VOORDEEL! Hl Forse kritiek op betaalde vraagbaak over kanker 7 Geen Oranje? Dan juicht de Schilderswijk toch voor andere favorieten! Apple <64GB) iPhone 8 ■09:41 Oranje is er niet bij in Rusland, maar Marokko, Brazilië en Egypte wel. En daar juichen veel bewoners van de Haagse Schilderswijk óók voor. De jonge vloggers van Studio Schilderswijk filmen er vijf weken lang over. Wie wereldkam pioen gaat wor den? De menin gen zijn ver deeld: „Frank rijk", zegt Salim, „want die hebben gewoon het beste team." De Rode Duivels, denkt Joni. En anders Bra zilië. Karima is vrij zeker: „Ma rokko! Jij twijfelt? Ik niet." Een ding is, al een tijdje, zeker: op 15 juli staat niet Oranje-aan voerder Virgil van Dijk in Moskou met die beker in zijn handen. Wéér een eindtoernooi zonder Oranje. Maar in de Haagse Schil derswijk en in Amsterdam-Noord gaan twee groepen jongeren toch vloggen over het WK. Want ja, ze balen dat Nederland niet meedoet. Maar als er niet voor Oranje kan worden gejuicht, dan maar voor een van de vele andere nationali teiten in die wijken: Marokko, Egypte (met sterspeler Mo Salah!), Brazilië of Iran bijvoorbeeld. „We willen laten zien hoeveel voetbal voor mensen betekent en hoe het mensen bij elkaar brengt", zegt Joni (wiens roots in Angola liggen) uit de Schilderswijk. Die wijk, hun wijk, komt vooral in het nieuws als er problemen zijn: met jongeren, met radicalisering of met criminaliteit. „Er gebeuren hier ook veel andere dingen, tij dens het WK willen we die verha len vertellen. Je ziet de afgelopen jaren tijdens grote toernooien wel minder Oranje in de wijk, maar zo'n WK leeft echt wel." Mobieltjes De vlogs van Joni (18), Karima (33), Salim (20) en Soraya (19), gemaakt met hun mobieltjes, komen onder de naam 'Studio Schilderswijk' op YouTube, Instagram en Twitter. De vier Hagenezen hebben geen vlog-ervaring, maar houden wel van voetbal. Ze gaan de komende week de wijk in om de stemming te peilen. Karima, die veel zaal- voetbalde: „Er wonen hier best veel Brazilianen, dus als Brazilië speelt, gaan we in een Braziliaanse winkel filmen." Soraya, zelf ook voetbalster: „We willen met een bakfiets de voet balveldjes hier langs, met een voetbalquiz en om te kijken of het jongeren lukt om van een af standje een bal in die bak te plaat sen." Ondertussen interviewen ze bekende Hagenaars als burge meester Pauline Krikke en cabare tier Sjaak Bral en bekijken ze de wedstrijden van Marokko op een groot scherm in buurtcentrum Samson. Daar wordt op wedstrijd dagen van de 'Leeuwen van de At las' het theaterzaaltje gebruikt als tv-ruimte. Souraya: „Dan is het echt een gekkenhuis, geloof me." We willen laten zien hoe voetbal mensen bij elkaar brengt In Amsterdam-Noord doet onder anderen vlogster Iness Aznou mee. Die weet weinig van voetbal, maar maakt wel al dagelijks vi deo's voor 18.000 van haar eigen volgers op Instagram en YouTube. Patrick Wattimena, coördinator van de Amsterdamse vloggers: „We gaan naar de voetbalveldjes in de buurt. Kijken welke trucjes de jongens daar kunnen laten zien." Het vlogproject wordt in Den Haag en Amsterdam gesteund door lokale welzijnsorganisaties en stichting SSBIS. Voetbalbond KNVB draagt (financieel) bij. Itai Cohn van SBBIS, een Haagse stichting die de 'positieve beeld vorming over de internationale sa menleving wil bevorderen': „We vragen ook aan iedereen om hun WK-momenten met ons te delen. We hopen dat dit project gaat 'rol len'. Dat er toch een echte WK- sfeer ontstaat in Nederland." Ruim dertig (huis) artsen en medisch specialisten hebben zich aangesloten bij de Medical Navigators. Dit is een bedrijf van oud-medewerkers van KWF Kankerbestrijding, waar kanker patiënten een arts kunnen inhuren om zich voor te bereiden op hun ge sprek met de oncoloog. Een gesprek aan huis van 1,5 uur kost 335 euro, voor elk uur extra komt er 150 euro bij. Volgens oprichter Sandra Kloezen is er behoefte aan zo'n dienst, omdat het in de spreekkamer nu vaak aan tijd en aandacht ontbreekt. „Men sen met kanker worden overspoeld met informatie en adviezen. Het is moeilijk en stressvol om dan helder te krijgen wat wijsheid is om te doen. Onze 'navigators' (artsen, red.) geven geen second opinion, maar denken mee." De Nederlandse Federatie van Kan kerpatiëntenorganisaties (NFK) heeft grote bezwaren tegen dit initiatief. Ze vindt dat de navigators op de stoel van de behandeld arts gaan zitten en in spelen op de angst en onzekerheid van kankerpatiënten. Bovendien moeten vragen van de patiënt in eerste instan tie binnen het ziekenhuis worden be antwoord en dat zou niks moeten kos- Onze 'navigators' geven geen second opinion, maar denken mee ten. „Dat valt gewoon onder de ba sisverzekering. Straks krijgen we de situatie dat alleen de patiënt met een dikke portemonnee hulp van buitenaf kan inschakelen, terwijl zorg voor iedereen toegankelijk moet zijn", aldus een NFK-woord- voerder. De NFK pleit al jaren voor één aanspreekpunt per ziekenhuis waar patiënten met hun twijfels of vra gen terechtkunnen, bij voorkeur bij een gespecialiseerd verpleegkun dige. Uit eigen onderzoek blijkt echter dat dit bij een kwart van de ziekenhuizen nog niet goed is gere geld. „We zijn er dus nog niet hele maal. Maar om nu medisch specia listen te gaan betalen voor werk dat ze binnen hun eigen ziekenhuis moeten doen, is de omgekeerde wereld", aldus de NFK. Kloezen stelt dat de hulp niet duur is. De ingehuurde artsen zet ten de belangrijkste vragen van de kankerpatiënt op een rijtje en leg gen uit welke behandelmethoden er zijn. Bij meer specialistische vra gen raadplegen de navigators me disch specialisten. Volgens Kloezen krijgen die voor elke vraag die zij beantwoorden ongeveer 30 euro en laat twee derde van hen dit recht streeks storten in een researchpotje van hun afdeling. KWF reageert summier op het initiatief. „We kunnen nog niet be oordelen of het goed of fout is. We weten wel dat er behoefte onder pa tiënten is aan een vraagbaak." Maar die is er al, stelt KWF. „Namelijk, kanker.nl. Die kennis is gratis." 5 GB Data Onbeperkt min/sms Let op! Geld lenen kost geld donderdag 14 juni 2018 GO Jeugd volgt WK met vlogs Cyril Rosman Den Haag -Joni, vlogger V.l.n.r.: Salim, Soraya, Joni en Karima vloggen tijdens het WK voetbal in de Haagse Schil derswijk. FOTO GUUS SCHOONEWILLE Studio Schilderswijk lnstagram.com/jongerenpersbu- reau) en (@wk2018indewijk MEGA 9 Kankerpatiënten die zich willen voorbereiden op een gesprek met hun oncoloog kunnen daar andere artsen voor inschakelen. Die hulp kost honderden euro's. Dat initia tief stuit op weerstand. Hanneke van Houwelingen Tonny van der Mee Utrecht - Sandra Kloezen, oprichter Medical Navigators Een gesprek aan huis kost voor de eer ste 1,5 uur 335 euro. Voor elk uur extra komt er 150 euro bij. y 12 September 16,00 voor je abonnement 25,50 voor je toestel p/mnd* Krijg nu €2,50 korting met 2 abonnementen op 1 adres Totale toestelkosten Eenmalige bijbetaling Totaal kredietbedrag Termijn bedrag Duur overeenkomst Vaste debetrentevoet €612,00 €0,00 €612,00 25,50 24 maanden 0% 3 Bergen op Zoom Breda Dordrecht Etten-Leur Goes Middelburg Oosterhout Roosendaal Rotterdam Terneuzen Tilburg Vlissingen Waalwijk Barendrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7