M Kibeo opent buitenschoolse opvang met sportactiviteiten 7 NIEUWE EXCURSIE ROBBENTOCHT Geen Robbentocht hetzelfde, omdat in de natuur niets te plannen valt. Dus laat de grijze diva zich dit keer niet zien. Maar talloze andere zeehonden wel Het is een dame met kuren. De oude grijze zeehond die zich graag uitstrekt op het rotsachtige eilandje, even achter Zeil- en Surfcentrum Brouwersdam. De diva laat zich woensdag, tijdens de Robbentocht op het Grevelingenmeer niet zien. Natuur valt niet in een schemaatje te proppen. De gewone zeehonden maken haar afwezigheid, zo blijkt later tijdens de excursie op het wa ter, ruimschoots goed. Toch is het even een spannend momentje. Gaan we haar zien of niet? Het vrouwtje ligt er vaak, weet medewerker Digna Mielard van Staatsbosbeheer. „Ze duldt al leen haar eigen nakomelingen. De rest jaagt ze weg. Maar nu is ze waarschijnlijk iets gaan eten en is de rest van de troep achter haar aan." Twee keer per week stuurt Mie lard sloep Cepphus vanaf de stei ger achter het surfcentrum het Grevelingenmeer op. Die sloep tufte tot voor kort door de Amster damse grachten, maar werd door Staatsbosbeheer naar de Grevelin- gen gehaald. Om robben mee te spotten, een nieuwe excursie op de lange lijst aan uitstapjes die de organisatie elke zomer optuigt. „Omdat veel mensen in het Infor- matiecentrum komen vragen waar ze zeehonden kunnen zien." Die mensen worden altijd keurig op alle mogelijkheden gewezen. Op de koppies die vaak tevoorschijn piepen bij de spuisluis, op de trips die met een rondvaartboot te ma ken zijn en op de safari's die Staatsbosbeheer naar de Grote Vijf, Nederlands grootste dieren, organiseert. De Robbentocht is weer net even anders: kleinschalig, niet te lang durend en - door de kielloze sloep - met de mogelijk heid om héél dicht bij de robben te komen. Als ze er tenminste zijn. Hoewel het soms lijkt of je met zeehondenverhalen wordt dood- Ik waarschuw kinderen wel hun handen binnenboord te houden gegooid, blijven de dieren best bij zonder. Van die grijze zeehond zijn er wereldwijd maar een stuk of 150.000 exemplaren. In Neder land zwemmen er zo'n 1000 grijze zeehonden rond, waarvan onge veer 200 in de Voordelta. „En mis schien een stuk of tien in het Gre velingenmeer." Van de gewone zeehond (die met dat hartvormige neusje) dobberen er wereldwijd nog zo'n 750.000 stuks rond. In Nederland gaat het naar schatting om tussen de 5500 en 7000 dieren. Bij de laatste telling, een paar jaar geleden, werden 110 gewone zee honden in de Grevelingen geturfd. En ja, echt, voor even lijkt het grootste deel van die troep zich speciaal voor de Robbentocht te hebben verzameld. In de zeehon denlagune, twee strekdammen naast het eiland Stampersplaat, liggen ze met hun ogenschijnlijk logge lijven massaal te zonnen. Net zo nieuwsgierig loerend naar de excursiegangers als die dat naar hen doen. De aantrekkingskracht van het dier? „Het is toch het grootste roofdier van het land. En die kun je hier gewoon in het wild zien. Ze zien er ook heel knuffel baar uit. Al waarschuw ik kinde ren wel hun handen binnenboord te houden. Het zijn wel roofdieren. Wij komen in hun territorium en straks zien ze je vingers voor iets eetbaars aan." De voorziening is bedoeld voor kinderen tussen de 9 en 12 jaar oud, die graag sporten en zelfstandig naar de locatie toe kunnen komen. De sport-bso wordt onderge bracht in de voormalige kantine van voetbalclub Mevo. „Daar kun nen we in principe zo in", zegt unitmanager Inge Hubregtse van Kibeo. „We gaan het vooral een beetje gezellig inrichten, zodat kin deren zich thuis voelen." Twintig aanmeldingen zijn al binnen. Met dertig kinderen zit de groep wel vol, geeft Hubregtse aan. De opvang concentreert zich voor alsnog op de maandag-, dinsdag-en donderdagmiddag van twee tot zes uur. „Maar komen er meer inschrij vingen voor woensdag of vrijdag, dan kijken we of we die dagen er ook bij kunnen pakken. En in de va kanties gaan we twee volle dagen open." Vaste medewerkers van de kin deropvangorganisatie worden bij gestaan door stagiairs van sportop- leidingen CIOS en het Albeda Col lege. De kinderen krijgen diverse sporten aangeboden. „We hebben heel positieve gesprekken gehad met MZC en mogen gebruikmaken van alle velden. Dus is er ook heel veel mogelijk." Kibeo probeert kinderen te sti muleren meer te bewegen en ge zond te eten, motiveert Hubregtse de gedachte achter de sport-bso. In Zeeland zijn inmiddels meerdere vestigingen die dit programma aan bieden. Kinderen die daar naar toe ko men, worden evenwel niet ver plicht zich de longen uit het lijf te lopen als ze daar net even geen zin in hebben, benadrukt de unitma nager. „Als ze een drukke dag heb ben gehad op school, willen som migen misschien juist even lekker neerploffen op de loungebanken en een boekje lezen of een spelletje spelen. Dat kan daar straks dus ook. Bovendien moet je ze binnen ook We hebben positieve gesprekken gehad met MZC en mogen gebruikmaken van alle velden een beetje bezighouden als het bui ten giet van de regen." Kibeo zoekt met de sport-bso op het terrein van MZC'u tevens de samenwerking met de naburige hockeyvereniging HSD, de sport hallen en het zwembad van buur man Laco. Binnen die samenwer king zouden er wellicht meerdere groepen kinderen van deze op- vangfaciliteit gebruik kunnen ma ken, denkt Hubregtse hardop. Ze realiseert zich dat de opening van een sport-bso mogelijk kinde ren van reguliere opvanglocaties in Zierikzee zal wegtrekken. Maar dat biedt dan eventueel weer ruimte voor kinderen die liever wat knut selen of gewoon buiten spelen. De kosten voor de sport-bso zijn het zelfde als voor de standaard bui tenschoolse opvang, aldus de unit manager. donderdag 14 juni 2018 Op zoek naar zonnende roofdieren Esme Soesman Brouwersdam Christine Leeuwenstein en Claus Schulz spotten zeehonden op de Grevelingen. foto dirk jan gjeltema -Digna Mielard Staatsbosbeheer De Robbentocht wordt elke woensdag (14.00 uur) en zater dag (10.00 uur) gehouden. Info en aanmelden bij Informatiecentrum Grevelingen op de Brouwersdam. Kinderopvangorganisatie Kibeo opent aan het einde van de zomer een buitenschoolse op vang (bso) op het terrein van voetbalvereniging MZC'11 in Zie- rikzee. Marcel Modde Zierikzee - Inge Hubregtse, unitmanager Kibeo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 79