TERNEUZEN EN VLISSINGEN SLAAN INEE DE ZEEUWSEHAUENDAGEN2018 De meeste mensen kennen de Zeeuwse Havens alleen van een afstandje, maar tij dens de Zeeuwse Havenda gen krijgt iedereen de kans om de havenbedrijven van dichtbij te zien en beleven. Dit jaar zijn de Havendagen anders van opzet dan we in het verleden gewend waren. DE v' ZEEUWSE HAVENDAGEN "Het is nu alleen nog hopen op mooi weer" "Het is belangrijk om mensen te laten zien wat die havens betekenen voor de Zeeuwse economie en werkgelegenheid" "De havenfeesten zijn naast een volksfeest, ook een promotie voor de havens en havenbedrijven" "Het is belangrijk om mensen te laten zien wat die havens betekenen voor de Zeeuwse economie en werkgelegenheid", vindt Johan Martin. Tekst foto: Rachel van Westen. Voorheen werd er in Vlissingen iedere twee jaar een Open Havendag gehouden en aan de andere kant van de Westerschelde, in Terneuzen, konden bezoekers tijdens de jaarlijkse Havendagen genieten van zowel maritieme evenementen als muziek en amusement. Dit jaar hebben Zeeland Port Promotion Council (ZPPC) en Stichting Havendagen Terneuzen in samenwerking met havenbedrijf North Sea Port de handen ineen geslagen om één overkoepelend maritiem en logistiek evenement neer te zetten: De Zeeuwse Havendagen. Om dit te realiseren schoven North Sea Port en de voorzitters van beide organiserende partijen, Johan Martin en Henk de Haas, met elkaar om tafel. Als voormalig directeur van Ovet Terneuzen kent Martin het havengebied als zijn broekzak, maar de rol als voorzitter van de Stichting Havendagen Terneuzen is recentelijk toegevoegd aan zijn curriculum vitae. "Toen ik in 2016 met pensioen ging, is aan mij gevraagd om voorzitter te worden van de Stichting Havendagen Terneuzen. Aangezien ik tijdens mijn werkzame periode behoorlijk te maken had met de werkzaamheden in de haven, heb ik gezegd dat ik daar in principe wel open voor sta, maar dat ik van mening was dat de havenfeesten, naast een volksfeest zoals het tot nu toe voornamelijk was, ook een promotie moeten zijn voor de havens en havenbedrijven. Henk de Haas knikt instemmend. Hij is al langere tijd voorzitter van ZPPC, hoewel hij naar eigen zeggen slechts een bescheiden rol speelt in de organisatie. "Het werk wordt gedaan door Yvonne de Wolf en de werkgroep die zij om zich heen verzameld heeft", benadrukt hij. "Twee jaar geleden organiseerden wij de Open Havendag Zeeland voor het eerst ook in Terneuzen", blikt hij terug. "Daarna heeft de Stichting Havendagen Terneuzen te kennen gegeven dat ze ook wat meer accenten wilden leggen op educatie en informatie." "Het is belangrijk om mensen te laten zien wat die havens betekenen voor de Zeeuwse economie en werkgelegenheid", vindt Martin. "Veel mensen hebben hier geen idee van en dat is echt jammer." De Haas herkent het probleem dat Martin schetst. "De meeste mensen komen zelden in de haven, maar hebben er wel een bepaald beeld bij. Wanneer er gesproken wordt over werk in de havens, wordt er vaak gedacht aan mensen die een zware last aan boord brengen. Maar dat beeld strookt niet met de werkelijkheid. Er zijn legio functies op alle denkbare niveaus voorhanden. Werkzoekenden of mensen die een carrièreswitch overwegen raad ik echt aan om een bezoekje te brengen aan de carrièremarkt." Naast elementen met een wat meer informatief karakter, zijn er op het terrein bij Damen Shiprepair in Vlissingen een groot aantal activiteiten voor heel het gezin, waaronder een mini zonnebootrace voor de jeugd, een havenrondvaart en diverse demonstraties. In Terneuzen begint het feestelijke programma al op vrijdag met onder andere een kermis en optredens. Naast de informatieve activiteiten bij het Portaal van Vlaanderen, is er op zaterdag een kindermiddag en het gehele weekend kunnen de bezoekers genieten van lekkere hapjes tijdens het Foodtruckfestival. "Nu alleen nog hopen op mooi weer", lachen beide heren. "Werkzoekenden of mensen die een carrièreswitch overwegen raad ik echt aan om een bezoekje te brengen aan de carrièremarkt", adviseert Henk de Haas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 65