Nooit meer blauwbekken voor de Willemsorde W 5 In een snoeihard onderzoek van de Rekenkamer over Mali wordt de politiek opnieuw met de neus op de feiten gedrukt. De krijgsmacht kan alle missies niet meer aan. Defensie moet prioriteiten gaan stellen en dat betekent minder missies in verre buitenlanden. Die impliciete boodschap ontvingen het kabinet én de Tweede Kamer gisteren van de Algemene Reken kamer, in de allerlaatste zin van een snoeihard rapport over de Mali-missie. In de studie worden de 'haal baarheid en houdbaarheid' van het grote aantal Neder- landse militaire missies - in 2017 waren dat er achttien in ze ventien landen - als 'twijfelachtig' bestempeld. De Rekenkamer doet een klemmend beroep op zowel kabinet als Tweede Kamer om bij besluiten over missies rekening te houden met 'de draagkracht van de krijgsmacht'. Die draagkracht heeft ernstig te lijden onder de missie in Mali. Om de missie mogelijk te maken, wordt er geparasiteerd op eenhe den in Nederland, die mankracht en materieel moeten afstaan. Daardoor komen niet alleen die eenheden in de problemen, maar ook de militairen die zich voorbe reiden op een uitzending naar het Afrikaanse land. Alleen dankzij improvisatie kan de missie über haupt worden uitgevoerd. Improviseren Door de manier waarop de poli tiek vanaf 2015 over verlenging van de missie besloot - steeds voor een jaar - werden er geen structurele oplossingen voor problemen ge zocht. De strijdkrachten konden dat met improvisatie opvangen, maar volgens de Rekenkamer is de rek er sinds dit jaar wel uit. „Goed 'ürS- improviseren kan alleen op basis van een goede voorbereiding", schrijven de onderzoekers. Maar daar zorgde de minister van Defensie - tot oktober 2017 Jeanine Hennis, nu Ank Bijleveld - niet voor. Eenheden konden zich niet genoeg voorbereiden op de missie. Omdat al het benodigde materieel naar Mali moest, konden militairen die zich opmaakten voor een uitzending niet of nau welijks oefenen. Er was een tekort aan terreinwagens en nachtzicht- kijkers. Van radio's voor de satel lietcommunicatie ontbraken cru ciale onderdelen zoals de antenne. Eenmaal in Mali was de situatie niet veel beter. Omdat militairen in Nederland niet konden rijden in de terreinvoertuigen, moesten rijexaminatoren worden ingevlo gen om in Mali rijexamens af te leggen. In voertuigen zaten scheu ren, onderhoud gebeurde zelden op tijd. Eind vorig jaar had 78 pro cent van de militairen geen ver trouwen meer in het eigen mate rieel. Sterker: voor 80 procent van het wagenpark zou 'volgens Ne derlandse maatstaven een rijver bod gelden'. De Rekenkamer onderzocht één eenheid die actief is in Mali, een lichte infanterie- en verkennings eenheid van de landmacht. De conclusies zijn echter exempla risch voor de hele krijgsmacht. De 'voetafdruk' die een missie achter laat op de rest van de krijgsmacht, stelt de Rekenkamer, is vaak groter dan de missie doet vermoeden. De Tweede Kamer reageert niet eens meer verrast op de opsom ming van de Rekenkamer. Zij zag al een reeks eerdere ontluiste rende rapporten aan zich voorbij trekken. Wel noemt ze de inhoud Kabinet en Kamer, houd bij nieuwe besluiten rekening met de draagkracht Het kabinet beloofde gisteren dat het rapport 'zijn weerslag zal heb ben op de besluiten die het kabi net op zeer korte termijn neemt' over missies. Niet voor niets lekte dinsdag al uit dat de missie in Mali in 2019 stopt. De inzet in Afghani stan wordt wel uitgebreid met zo'n 60 militairen. Fouten Eind vorig jaar kwam de Onder zoeksraad voor Veiligheid met een hard rapport over de missie in Mali. Door allerlei fouten met mu nitie kwamen daar in de zomer van 2016 twee Nederlandse mili tairen om het leven. Minister Hen nis trad hiervoor in oktober 2017 af. Een coalitie-Kamerlid ver zuchtte deze week al dat 'niemand zit te wachten op nog zo'n inci dent in Mali'. 'zorgelijk' en 'voer voor een debat', vooral omdat de Rekenkamer waarschuwt dat de kabinetsdoel stelling om de basisgereedheid in 2021 weer hersteld te hebben, in gevaar komt. VVD-Kamerlid An- dré Bosman: „De militaire bijdrage in Mali bemoeilijkt dat." Ook voor de andere regeringspartijen is dui delijk dat een pas op de plaats nu nodig is. kwhik* Drie jaar geleden is dat uitermate slecht gevallen. Dit wordt beves tigd in het gevolg van de koning tijdens het staatsbezoek aan de Baltische Staten. Donderdag 4 december 2015 kreeg Gijs Tuinman de Militaire Willemsorde bij oostelijke wind in een gevoelstemperatuur van ruim drie graden onder nul. Dat is nog op te brengen voor wie in be weging is. Maar voor de hoogge- plaatsten was het een statisch eve nement waarin zij een paar uur nauwelijks bewogen en bijkans bevroren. Tuinman ontving met de ridder slag, een klap van de koning op zijn schouder, de hoogste dapper heidsonderscheiding wegens zijn Wie heeft het bedacht dat dit in de winter moest worden uitgereikt? meervoudig ploegoptreden voor Taskforce 55 in 2009 voor zijn ge toonde leiderschap in Afghani stan. Handschoenen Rond de ceremonie zei koning Willem-Alexander de dag voor Sinterklaas in kleine kring: „Wie heeft het bedacht dat dit in de winter moest worden uitgereikt?" De kou sloeg toe op het moment dat de koning, de koningin en mi nister Jeanine Hennis van Defen sie vanuit de Ridderzaal naar het spreekgestoelte wandelden. Vrijwel alle militairen droegen die dag witte katoenen hand schoenen, zelden kwamen die zo van pas. Maar de ministers van het derde kabinet-Rutte, die al langer op de tribune zaten, hadden het al enige tijd ijskoud. Koningin Maxima droeg die dag niet alleen hoed, een dikke shawl, een lange jas en thermokleding te gen de kou, maar ook onzichtbare handverwarmers die in een hand palm passen en door zeevissers bij extreem koud weer worden ge- De aanwezige niet-gedecoreerden zijn watjes bruikt. Toen zij eenmaal op tem peratuur was, droeg de koningin haar handverwarmers over aan de overduidelijk blauwbekkende mi nister van Defensie Hennis. Zij nam ze in dankbaarheid aan. Toch wijst men in politiek Den Haag naar het secretariaat van de koning. „Zij bepalen zelf de agenda." Hoe dan ook, toekom stige Willemsorden zullen voort aan bij aangenamer weer worden uitgereikt. Een militair die is betrokken bij de dapperheidsonderscheidingen zegt daarover: „Dat doen we nooit meer in de winter." Een andere topmilitair denkt er het zijne van: „De aanwezige niet-gedecoreer den zijn watjes." donderdag 14 juni 2018 GO Rekenkamer: krijgsmacht bezwijkt onder de missies Hanneke Keultjes Den Haag 1 - Rekenkamer Er wordt dit jaar weliswaar een nieuwe Militaire Willemsorde uitgerekt, maar één ding staat vast: de koning zal de hoogste militaire onderscheiding nooit meer in de winter uitreiken. Jan Hoedeman Tallinn - Koning Willem-Alexander -Topmilitair over kritiek op uitreiking orde in de winter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5