Een wereld van list en bedrog rond smokkelwaar 4 9 jMHfr CHECK DIT! Beeldend kunstenaar Gavin Jonkman (37) groeide op in Hulst, maar woont al jaren in Rotterdam. Zaterdag exposeert hij op het Zeezicht Festival in Breskens. Geboren kunstenaar „Ik ben altijd creatief geweest. Als kind was ik al bezig met tekenen, schilderen en kleien. Ik ben geboren in Terneuzen, maar groeide op in Hulst, waar mijn ouders horecazaken hebben uitgebaat. Nu nog café De lonkvrouw/De Jonkheer. Mijn vader schildert ook en mijn beide ouders zijn lichtelijk excentriek. Ze hebben een voorliefde voor abstracte kunst en namen mij als kind mee naar mooie zaken en musea. Ik denk dat ik daar door wel gevormd ben. Al geloof ik dat je als kunstenaar geboren wordt." Opnieuw student „Op mijn zeventiende ging ik naar de kunstacademie in Gent. Na een jaar was ik weer thuis: ik was te jong. Uit eindelijk kwam ik in de zorg terecht. Dat was prima, maar niet voor de rest van mijn leven. De kunst bleef aan me trekken, ik was er naast mijn job altijd mee bezig. Het was mijn uit laatklep. Uiteindelijk besefte ik dat ik mijn talent aan het verspelen was. In 2013 besloot ik volledig voor de kunst te gaan. Twee jaar geleden ben ik weer gestart met studeren, aan de Konink lijke Academie van Beeldende Kun sten in Den Haag." Abstracte kunst „Ik heb binnen alle mediums ge werkt, maar ben er sinds dit jaar ach- ter dat vooral de fundamentele schil derkunst mijn ding is. Mijn werken zijn abstract van aard. Ik vind het pro ces van het schilderen heel belangrijk, vind het interessant om te zien welke chemische reacties er ontstaan als ik verschillende materialen combineer. Ik begin altijd met een open houding aan een nieuw werk, nooit met een bepaald idee. Als mijn schilderijen af zijn, laat ik ze nog een tijd staan in mijn studio. Door het werken daar komen er sporen op en die geven ze een eigen identiteit. Tijdens het schil deren kan ik geen afstand doen van een werk, maar als het in mijn studio staat, word ik zelf toeschouwer. Het draagt bij aan de voltooiing van mijn werk." Ik ben wat gebekter en directer, maar nog steeds geen Hollander Zeezicht Festival „De organisatoren van het Zeezicht Festival in Breskens zijn twee van mijn beste vrienden. Ze vroegen mij om te exposeren en ik kreeg carte blanche. Ik zal enkele van mijn wer ken ophangen en zal daarnaast ter plekke werken aan een schilderij. Ik wil bezoekers de magie van het schil deren zelf tonen. Ik heb er zin in en ben ook heel benieuwd naar wat mijn vrienden van het festival gemaakt hebben." Muziekverzamelaar „Ik ben veel met kunst bezig, maar daarnaast ben ik ook een muziekver zamelaar. Muziek is de motor van mijn werk. Mijn liefde voor reggae heb ik van mijn moeder meegekre gen, maar ik ben ook een jazz- en hip hop liefhebber. Dat laatste komt doordat ik vroeger een skater en snowboarder was. De liefde voor straatcultuur en graffiti zie je ook te rug in mijn werken en ik fotografeer ook regelmatig skateboarders in Rot terdam." Vlaggetje „Naast kunst en muziek hou ik erg veel van mijn gezin. Ik heb twee zoontjes, van vijf en anderhalf. Mijn vrouw is psychiater, dus zij heeft een fulltimebaan. Het voordeel is dat ik als kunstenaar wat vrijer ben en dus ook eens met mijn kinderen naar Blij- dorp kan als ik daar zin in heb. Mijn vrouw komt ook uit Zeeuws-Vlaan- deren, uit Koewacht. We komen daar dus nog maandelijks. Ik mis het weidse landschap wel. In Rotterdam wonen we ook in de natuur, maar dat is niet te vergelijken met de natuur in Zeeland. Ik voel me ook nog steeds een Zeeuws-VlamingIk heb zelfs een Zeeuws-Vlaams vlaggetje in mijn atelier hangen." Gevormd „Ik ben al veertien jaar weg uit Hulst. Als ik er nu rondloop, merk ik wel dat ik een stadsmens geworden ben. Ik ben wat gebekter en directer, maar nog steeds geen Hollander. We zijn niet van plan om terug te keren naar Zeeland, want we wonen prima in Rotterdam. Ik heb de grote stad no dig. Toch blijft Hulst mijn plek. Ik heb er veel meegemaakt en het stadje heeft mij gevormd tot wie ik nu ben. Het voelt nog steeds als thuiskomen." donderdag 14 juni 2018 GO 'Ik ben een stadsmens geworden' GertiedeBoey Gavin Jonkman Gavin Jonkman: „De liefde voor straatcultuur zie je ook terug in mijn werken.foto frank de roo Zaterdag vindt het Zeezicht Festival plaats in de Oude-Veerhaven in Bres kens. Het evenement met elektroni sche muziek begint om 14.00 uur. Naam voorstelling: Dubbele bodems Genre: tentoonstelling Leeftijd: alle leeftijden Waar: Belasting Douane Museum Rotterdam m Wanneer: t/m 28 oktober, di t/m zo 11.00-17.00 uur Een teddybeer met daarin verborgen een pistool, of een uitgeholde Bijbel om tabak te smokkelen. Bij de tentoonstelling Dub bele bodems word je nog eens op ideeën ge bracht over hoe je iets zou kunnen meesmok kelen. Maar pas op! Al deze smokkelaars zijn ontdekt en hun smokkel methodes dus ook. An ders kon je ze niet zien in het Belasting Dou ane Museum. Smokke len is een eeuwenoud beroep, tenminste, als je het een beroep kunt noemen. Het is natuurlijk een illegale activiteit, maar sinds jaar en dag worden allerlei ingeni euze varianten op de koffers met dubbele bodem bedacht om de douane om de tuin te leiden. Soms lijken het tovertrucs, zoals in de Hollywoodfilm Nowyou see me, waarin een groep illusionisten met allerlei visuele afleidin gen een kluis kan leeg roven. Ook bij de ten toonstelling Dubbele bo dems is een illusionist Niets is wat het lijkt in Dubbele bodems, foto BELASTING DOUANE MUSEUM betrokken. Meester-illu- sionist Jochem Nooyen, bekend van de tv-serie Rundfunk, leidt je via vi deobeelden langs de objecten. Hij laat je een wereld van list en be drog zien. Niets is name lijk wat het lijkt, want tij dens de tentoonstelling worden de objecten waarmee ooit is ge smokkeld ook nog eens op een bijzondere ma nier gepresenteerd: sommige lijken te zwe ven of oneindig te wor den verdubbeld met be hulp van spiegels. Overigens heeft wel een verschuiving plaatsge vonden in smokkelwaar. Vroeger had je nog bo- tersmokkelaars of smokkelaars van da meskousen. Tegenwoor dig hoor je vooral over drugssmokkel, via auto portieren, matrassen, mestzakken en ingemet seld in tegels. Ook daar wordt dus creatief mee omgegaan. - Valeska Nastaly

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57