0) in een draai kolk van 6 Reconstructie Noors drama riekt naar pure exploitatie Voor de 31-jarige regisseur Ari Aster is zijn horrorfilm Hereditaryeen droomdebuut. De reacties van pers en publiek zijn vrijwel unaniem juichend. Kan zijn film die torenhoge verwachtingen waarmaken? FILMNIEUWS I Top 5 in de bioscoop Nu in de bios Jurassic World: Fallen Kingdom ★★★i ACTIE The Bookshop i Loving Pablo Jolie werkt aan vervolg Maleficent Oeuvreprijs componist Sarde De engste film sinds The Exorcist. Hoofd rolspeelster Toni Collette verdient volgend jaar mini maal een Oscarno minatie. In bijna alle recensies van Hereditary zijn vergelij kingen met horrorklassiekers als Ro- semary's Baby en Don't Look Now niet van de lucht. Zelden werd een regisseur zo voor zijn eerste film bewierookt als Ari Aster. De Amerikaan is er nog enigs zins beduusd van. „Al die reacties zijn natuurlijk fantastisch, maar er schuilt ook een groot gevaar in", ver telt Aster telefonisch vanuit New York. „Wat voor verwachtingen leven er bij het publiek dat Hereditary nog moet zien? Kunnen zij mijn film nog wel onbevangen bekijken? Het kan eigenlijk alleen maar tegenvallen. De enigen die zich nu in de handen wrij ven, zijn de mensen van de marke tingafdeling van mijn filmmaat schappij. Zij hebben een ongekende keuze aan quotes uit de lovende re censies." Hereditary gaat over een gezin dat steeds meer in een draaikolk van on verklaarbare verschijningen verzeild raakt. De ellende begint als de groot moeder overlijdt. Een kille vrouw, die duidelijk enkele familiegeheimen Als tiener heb ik alle horrorfilms bekeken die mijn videotheek op voorraad had Utoya22. Juli Welke indruk blijft hangen na het zien van Utoya 22. Julil De nauwge zette reconstructie van de slachtpar tij die de extreemrechtse terrorist Anders Breivik in 2011 aanrichtte op een klein Noors eiland roept gaande weg steeds meer gemengde gevoe lens op. Wat heeft het voor zin om dit drama als een waargebeurd hor rorverhaal in beeld te brengen? Regisseur Erik Poppe wil kennelijk de doodsangst overbrengen van de jongeren die op het eiland moeten rennen voor hun leven. De Noor ver telt het drama vanuit het perspectief van de fictieve 18-jarige Kaya die na de eerste schoten van Breivik volko men getraumatiseerd haar jongere zusje zoekt. Het is een scenario van een horrorfilm vol clichés over een onzichtbare genadeloze vijand. Poppes verhaal laat weinig aan de verbeelding over. De wetenschap dat alles echt is gebeurd moet Utoya be klemmend maken, maar de film ont beert een visie. Het riekt naar pure exploitatie. mee het graf in heeft genomen. Haar dochter (Toni Collette) probeert het gezin met twee kinderen bijeen te houden, maar dat blijkt na een reeks incidenten een onmogelijke opgave. De waanzin slaat onverbiddelijk toe en brengt de levens van alle betrok kenen in gevaar. Het verhaal kruipt langzaam onder de huid van de toe schouwer. Doodstil Het vuurtje van Hereditary werd be gin dit jaar opgestookt tijdens het door Robert Redford opgezette Sun- dance Filmfestival. Voor Aster een bijzonder spannend moment. „Het was de eerste keer dat ik de film met publiek zag. Het was doodstil in de zaal, dus ik vreesde het ergste. Maar na de aftiteling barstte het applaus los. Daarna werd ik overspoeld met complimenten." Aster heeft al deze lof verdiend. De regisseur heeft na zijn opleiding aan het Amerikaanse Filminstituut er tien jaar over gedaan om zijn eerste speelfilm te realiseren. „Dat het een horrorproductie is geworden lag voor de hand omdat ik erg van het genre houd. Het is duidelijk voor de lief hebber dat ik mij door een aantal films heb laten inspireren. In mijn tienerjaren heb ik alle horrorfilms bekeken die mijn videotheek op voorraad had. Rosemary's Baby van Roman Polanski is zonder meer een donderdag 14 juni 2018 GO Hoogste opbrengst afgelopen week 1 (-) Jurassic World: Fallen Kingdom €228.000 2 (1) Deadpool €237.000 3 (2) Solo: a Star Wars Story €30.000 4 (4) Escobar €13.000 5 (3) Avengers: Infinity War €10.000 In het vervolg op Jurassic World uit 2015 hebben de dinosauriërs het zwaar te verduren. Niet alleen worden zij bedreigd door vulkaanuitbarstin gen, ook op winst beluste handelaren zijn een gevaar. Zij proberen de dieren te verkopen aan de hoogste bieder. DRAMA Onder regie van de Spaanse regis seur Isabel Coixet wordt een zeer Brits drama geschetst over een jonge weduwe die in een kustplaatsje een boekenwinkel wil beginnen. De plaat selijke aristocratie probeer daar een stokje voor te steken. Charmant en aangrijpend drama. DRAMA Oscarwinnaar Javier Bardem speelt drugsbaron Pablo Escobar in deze kritische biografie. De film is geba seerd op de memoires van een jour naliste (Penelope Cruz) die jarenlang de geliefde van Escobar was en hem uiteindelijk verraadde. Kijk op de site bij /trailers Hier vindt u alle trailers van de films van deze week SPROOKJE Angelina Jolie is begonnen aan het vervolg van Maleficent. Elle Fanning is weer te zien als Prin- cess Aurora. Het verhaal draait om de vloek die haar treft en om de relatie tussen de fee en de prinses. Zij moeten nieuwe bondgenoten zoeken om de magische we zens van de we reld te bescher men. FILMMUZIEK De Franse com ponist Philippe Sarde ontvangt een Lifetime Achievement Award op het filmfestival van Gent. Hij staat bekend om de veelzijdigheid: symfonisch werk naast pure jazz. Sarde werkte met re gisseurs als Claude Sautet, Bertrand Taver- nier, André Té- chiné, Roman Polanski en Jean-Jacques Annaud. E i Familie waanzin Ab Zagt 44 Ari Aster, regisseur DRAMA Regie: Erik Poppe. Hoofdrol: Andrea Berntzen. -A.Z. wmwuh Utoya wordt verteld vanuit één meisje, foto september film

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 54