Jazz is niet perse moeilijk Gedichtenen BASta! duo ':fl Dance 5 Smaak aan Zee komst kijken, maar het jaar ziet er mooi gevuld uit. Als je met zijn tweeën bent, krijg je meer podium kansen." Naast muziek heeft Jana nog een tweede passie: dichten. „Mijn moe der schrijft, dus het is me met de paplepel ingegoten", vertelt ze. „Om dat ik me echter steeds meer op mu ziek ging richten, ben ik lange tijd gestopt met schrijven. Ik heb het pas de laatste vier jaar weer opgepakt." Toch heeft Jana al twee bundels uit gebracht, waarvan de laatste dit jaar verscheen. „Dat ik wel muziek speelde, maar niet componeerde, be gon te wringen. Ik maakte niets van mezelf. Het dichten geeft me daarom meer voldoening." WOORDENMUZIEK Begrip onder dancefanaten l§P Foodtrucks ZeelandJazz Vier jongemannen met een grote liefde voor jazz die zich opmerke lijk genoeg presenteren als foto modellen. Daar hoeft niet eens een knipoog bij, zo ver staan die twee werelden van elkaar af. De kleuren van hun kleren zijn te pastel, hun pose net voldoende overdreven om te laten zien: dit is een grap. Toch is het meer dan een karikatuur van een reclamecampagne van een modemerk. Meer dan de draak ste ken met een gecreëerd imago en het egocentrische daarvan. Vooral ook is het een antwoord op de be scheiden manier waarop veel jazz- De essentie is dat we wat niet kan, toch doen musici zich presenteren. De hu morvolle bandfoto's verhullen misschien de eigen onzekerheid, want het zelfvertrouwen dat ze uitstralen hoort bij het spel. Tijd om ze voor te stellen: Tommy Moustache, aangenaam. Twee van de vier Tommy's heb ben Zeeuwse wortels: bassist Bas Kloosterman (34) groeide op in Schore en altsaxofonist Jasper van Damme (31) is een Middelburger. Laatstgenoemde spreek ik in een stationscafé in Rotterdam, de stad waar hij nu woont en waar hij aan het conservatorium studeerde, toentertijd in een totaal nieuwe wereld stapte. Van Damme: „Mijn ouders heb ben zelf geen achtergrond in de muziek, maar moedigden me wel altijd aan. Daardoor ben ik toch blijven spelen op het moment dat mijn interesse verflauwde en heeft mijn liefde voor het instrument mijn puberteit overleefd. Al die tijd had ik geen doel met de sax, pas toen ik zeventien werd en dacht 'misschien kan ik wel naar het conservatorium', ging ik inten siever studeren, al was de tijd die ik erin stak bij lange na niet ge noeg. In Zeeland kende ik weinig musici, waardoor ik me moeilijk kon vergelijken. Daardoor had ik geen idee hoe mijn kansen lagen, maar - ik moet zeggen tot mijn verbazing- bleek ik voor het toela tingsexamen geslaagd." Het is het begin van een span nende, maar vaak ook verwarrende periode. Ineens woont Van Damme alleen in een grote stad, heeft hij door muziek bezetenen om zich heen, krijgt hij les van be kende saxofonisten zoals Ben van den Dungen en Benjamin Her man. Er is zoveel te leren, zoveel te ontdekken en het is nooit perfect. Er komt een uitwisselingsstudent uit Amerika over, Rex Gregory, een geweldig goede saxofonist, maar vreemd genoeg zelfs bij insiders nauwelijks bekend. Het is maar een voorbeeld van hoe hard en on rechtvaardig de muziekwereld kan zijn. Hoe verhoud je je daartoe? Hoe vind je je eigenheid? Hoe blijf je in die wereld overeind? Het zijn vragen waarop Van Damme nog een antwoord zoekt. Hij is wel gevoelig voor de druk steeds met iets nieuws te moeten komen, vernieuwend te zijn, ter wijl het toch ook zo mooi kan zijn om de muziek te spelen waarvan je houdt en die niet te veranderen. In Tommy Moustache krijgt dat alle maal zijn plaats. De spelvreugde is niet te missen, net als de humor waarmee het kwartet drempels slecht: jazz is niet per se moeilijk, maar kan ook lekker zijn, leuk. En met die typetjes doen ze wat in jazz niet erg gebruikelijk is. Aan dacht besteden aan het visuele en de betrekkelijkheid van een ego demonstreren. Stiekem werkt die hilarische uitdossing als een su- perheldenpak waarmee je buiten jezelf treedt en extra kracht vindt. De kracht dat te doen wat niet wordt verwacht. Van Damme: „De essentie van Tommy Moustache is dat we wat niet kan, toch doen." donderdag 14 juni 2018 GO Jana Arns staat komend weekend met Aranis, BASta! duo én gedich ten op Eindeloos Eiland Festival (EEF): morgen t/m zondag, naast Landschapscamping Wilgenoord, Wissenkerke. De Vlaamse muziekgroep Aranis, speelt een mix van klassieke muziek, folk, jazz en rock. Links op de foto Jana Arns. Jana Arns leest zondag voor uit haar twee ge dichtenbundels Status, het is ingewikkeld (2016) en Nergens in het bijzonder (2018) op podium SSST. Via haar gedichten laat Jana haar publiek een kijkje in haar gezinsleven nemen. „Niet alles wat ik schrijf is waarge- beurd, maar mijn gedichten gaan bijvoorbeeld over het moederschap of de sleur in een rela tie. Er zit wel altijd een humoristisch kantje aan." Tijdens de lezing brengt haar nieuwe groep BASta! duo een aantal nummers. „Het wordt een mengeling van woord en muziek." Een gratis foodtruckfestival voor jong en oud, dat op 15,16 en 17 juni zijn derde editie beleeft. Aan de voet van de Brouwersdam zijn 24 foodtrucks en een fashiontruck te vinden en een speciaal plein met klim toren, stormbaan en springkussens. Net als voorgaande jaren worden er tussen de 10.000 en 15.000 bezoekers verwacht. Brouwersdam, vrijdag 15 juni 16.00- 23.00 uur; zaterdag 16 en zondag 17 juni, 11.00-23.00 uur 'De grootmoeder aller Zeeuwse dance feesten', dat schrijft de organi satie op haar eigen Facebookpagina over het dancefes- tival Glorification. Sinds de eerste edi tie in 1994 is het festival een begrip onder danceliefheb- bers. Grote namen uit de hardstyle- technowereld komen zaterdag naar Sportpark Het Schenge in Goes. Op het programma staat o.a. uptempo hardcore muziek van Partyraiser, techno-optredens van Cheat Me en E- volution en een show van MC Omen Sportpark Het Schenge Goes, za terdag 16 juni 2018, 14:00 - 23:00 uu Festival ZeelandJazz wordt vanaf morgen in Middelburg voortgezet. Op het programma onder meer de band Tommy Moustache, met twee Zeeuwen in de bezetting en humor als handelsmerk. Mischa Andriessen Jasper van Damme Tommy Moustache: morgen, Kloveniersdoelen Middeburg, 18.30 uur. Jasper van Damme speelt ook mee met het ZeelandJazz Festival Orkest: morgen, Kloveniersdoelen Middelburg, 17.00 uur. Programma ZeelandJazz: zee- landjazz.nl. A Tommy Moustache: staand (vlnr) Mark van Kersbergen, Jasper van Damme en Jorn ten Hoopen. Vooraan Bas Kloosterman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 53