Achter elke hoek een kunstwerk 3 De hand van Van Gaal De mannen van Inside P Dvd I, Tonya One, two, three, four Boek VAN GAA Boek aan het festivalgehalte. Bovendien is het heel actueel. Performances zijn een belangrijk onderdeel van de kunstscene. Wij willen actuele kunststromingen ook een beetje naar Zeeland brengen." Dreigend Om te prikkelen, te genieten, met el kaar te debatteren en na te denken over het o zo actuele thema van de vijfentwintigste editie van de Kunst- schouw. „Natuur kan dreigend zijn, maar ook verschrikkelijk mooi. 'Lijk' staat ook voor vergankelijkheid. Kunstenaars zijn in staat die dreiging en schoonheid samen te voegen." Hoe breed het thema ook is, één aspect knalde er in de voorbereidin gen luid en duidelijk uit. „Voedsel", merkte Van den Adel gaandeweg. Eten is misschien wel het meest be sproken onderwerp aan de keuken tafel, rondom het koffieautomaat op het werk en in de sportscholen. „Dat is echt een hot item. De verleiding die in voedsel zit en ook de gevolgen van je laten verleiden." Dat komt maximaal tot uiting in het kerkje van Noordwelle, waar je je gedurende de Kunstschouw kunt onderdompelen in Zoete Zonde. Om je onder meer te vergapen aan een vloerinstallatie gemaakt van suiker fondant (Moniek Westerman) en een lichaam gegoten in suikerspin (Mar tijnt je Cornelia). Van Van den Ende staat er de Vretusengel, een object gemaakt van bestek, te zien. En een jas samengesteld uit dropmatten en dropveters. Aan een spiksplinter nieuw dropjurkje wordt nu nog volop gebreid. Uren knoopjes leggen en (twee kilometer) dropveter breien zitten er al in dat ene object in. Nog even los van de zoektocht naar het merk dropveter dat zich 'het beste liet breien'. Wat Van den Ende, en de mensen die hem helpen, beweegt? „Passie is het. Nou ja, gewoon mijn leven ei genlijk. Als ik iets hoor, wil ik daar iets mee. Ga ik aan het denken, ver zamelen en maken. Dat heb ik altijd al gedaan." Het publiek reageert doorgaans 'hartstikke positief. Al is er wel eens een enkeling die het eng vindt als de saxofoniste („Ze is zó brutaal en kijkt echt tot in je ziel") hem of haar diep in de ogen kijkt. Maar contact maken met het publiek en de boel wat op stelten zetten is part of the game. Al laat de beeldend Graphic novel KUNSTSCHOUW kunstenaar de interpretatie van zijn werk bij voorkeur aan het publiek zelf over. „Het is een manier van prikkelen. Je hoopt dat iemands fan tasie op gang wordt gebracht. Dat ze even uit de werkelijkheid worden gehaald. Maar het is aan de aan schouwer om er iets van te vinden." Niet dat Van den Ende niets te zeg gen heeft. Met zijn wandelende ten toonstelling tijdens de openings avond vertelt hij wel degelijk een verhaal. „En dat gaat eigenlijk alle maal over hypocrisie en manipulatie. Als we daar straks met dat zwijnen- kostuum rondlopen, roepen men sen: 'oh, wat zielig'. Maar dan zijn ze net wel van huis gekomen, waar ze een stukje vlees hebben gegeten. En die zwijnen hebben een prachtig le ven in de wouden van Hongarije ge had." Dat struisvogelkostuum idem dito. Ook dat was ooit een echt dier, die rondhobbelde op een kinder boerderij. „De struisvogel is het wa ter ingelopen en verdronken. Ik ge bruik spullen van al die dieren, maar die worden nóóit voor mijn werk ge slacht." donderdag 14 juni 2018 GO Het is bijna onvoorstelbaar dat het Nederlands elftal onder Louis van Gaal nog maar vier jaar geleden brons pakte op het WK. Van Gaal werd zowel verguisd als be wonderd, schrijft Hugo Logten- berg in De hand van Van Gaal. Of zoals een getergde Wesley Schneider het in dit boek verwoordt: „We gaan naar dat kut-WK, winnen de titel, maar dan sla ik 'm vol op die scheve neus." Verschenen bij Prometheus. We zijn er niet bij, maar erover ouwehoeren kun nen we als de beste. Dat tonen de mannen van Voetbal Inside twee keer per week aan. Inside van Michel van Egmond doet verslag van wat achter de schermen gebeurde: relletjes, boze e- mails en geheime besprekingen. En dit alles naar aanleiding van het vertrek van Derksen, Van der Gijp en Genee naar Talpa. Verschenen bij Voetbal Inside. Talent heeft kunst schaatsster Tonya Har ding genoeg. Maar haar eenvoudige komaf en onbehouwen voorko men maken een entree in de keurige schaats wereld niet eenvoudig, zo is te zien in de film I, Tonya. Haar con currente is Nancy Kerrigan, op wie Har ding besluit wraak te nemen. Het is een van de grootste schandalen uit de sport geschiedenis van de VS. Verschijnt 26 juni. Kunstenaar Lichel van den Ende wil met zijn struisvogelcreatie toeschouwers prikke len om hun fantasie te gebruiken, foto arnold cocu Halverwege de jaren 70 schudden vier straatschof fies als de Ramones de mu ziekwereld op. De punk songs van bassist/song schrijver Dee Dee Ramone en zijn drie kornuiten sloe gen in als een bom. De graphic novel One, Two, Trhee, Four, Ramones neemt het perspectief van Dee Dee, die zich voor zijn teksten over drugs, angst, oorlog en prostitutie liet inspireren door zijn ervarin gen. Verschenen bij Concerto books. De vijfentwintigste editie van de Kunstschouw duurt van zaterdag 16 tot en met zondag 24 juni. Meer dan 200 kunstenaars tonen op een kleine veertig loca ties (van hofstede tot tuin tot kerk) in elf verschillende dorpen op Schouwen-Duiveland ruim 1500 kunstwerken. Tijdens de Kunstschouw barst het van de activiteiten. Er is een kwijtzingtoilet, een poëzieroute, er is muziek en je kunt plastic punniken. Choreograaf en beel dend kunstenaar Toer van Schayk opent de Kunstschouw vrijdag 15 juni om 18.30 uur bij de kerk op de ring in Haamstede. Met medewerking van onder meer theatergroep de Kwekerij en hapjes en drankjes van de Onkruidenier. Voor het volledige programma: kunstschouw.nl Kunstschouw, zaterdag 16 t/m zon dag 24 juni op diverse locaties op Schouwen-Duiveland. Programma en deelnemers: kunstschouw.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51