Eigenzinnig en verrassend hedendaags 44 0 Gelukkig hebben we de boeken nog STROGRASS 2 Lil Eric Clapton Kunstschouw Hij steekt een operazanger in een kostuum met vijf zwijnenkoppen erop. En laat een dame in struisvogeloutfit recepten voor struisvogelgerechten uitdelen. De Haagse beeldend kunstenaar Lichel van den Ende weet wel raad met het thema van de vijfentwintigste Kunstschouw: NATUURIijk. En hij is niet de enige. Uitgelicht llll' "*l W nr l Twinkelende tonen van de banjo samen met volle akkoorden van de gitaar onder steunen de speciale sound van de stem men. De bas zorgt voor een flinke grondtoon, de viool voor scherp getrokken melodielijnen en de accordeon vult alles op. Dat alles vormt het spe cifieke kleurenpalet van Strograss. diverse muzikale achtergronden, maar delen een passie voor akoestische rootsmuziek en song- writing. Joachim en Johannes Wannyn (banjo en gitaar) zingen de liedjes en Barbara Ardenois (accordeon), Lotte Remmen (viool) en Quinten De Vlaeminck (contrabas) zingen de harmony vocals. De sterke songs, vaak rond sociale the ma's, hebben invloed ondergaan van bluegrass, old-time, folk en wereldmuziek. De band won overtuigend verschillende prij zen in het roots en folk circuit. In het magazine van de Gentse Feesten stond dat Strograss nieuwe en traditionele muziek kan combineren. 'Zij brengen goeie ouwe bluegrass, vroege jazz en old time-folk en alles geurt zo fris als pas ge maaid gras'. Strograss, met stevige riffs, eigenzinnige ar rangementen en boeiende teksten, le vert iets aparts op. De gezongen teksten en kleurrijke instrumen tale klanken worden door een virtuoze ac cordeonpartij aan eengesmeed. Kleurrijke muziek met boeiende teksten op in België en ver daarbuiten. Nu komt dit kwintet naar Zeeuws-Vlaanderen. Er zijn al twee albums verkrijgbaar en als je luistert naar Train conductors'friend, hoor je de klank van de wielen op rails en de typische fluitende toon. Houd je van aparte teksten? Luister dan naar Brother Earth. In de speciale akoestiek van de Raadszaal in Sluis wordt het extra spannend. MUZIEK TOP 3 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN Cd ichel van den Ende houdt wel van 'een beetje plagen' en con fronteren. Hij komt met een gezelschap van meer dan twintig personen naar de ope ning van de Kunstschouw, morgen in Haamstede. Hij neemt onder meer dansers, een saxofonist, dichter Tony, een hoepelaar, koorzangers, percussionisten én dragers van zijn objecten en kostuums mee. Kunst, maar dan in levende lijve en altijd weer vluchtig en voorbijgaand. Zijn performers zijn 'een beetje als een muur waar ik mijn werk aan op hang', zegt hij. „Maar dan wel een muur opgetrokken uit tientallen ta lenten. Waanzinnig zijn ze, al die mensen. Die altijd voor me klaar staan. Het is ook elke keer weer een wondertje wat er, al improviserend, gebeurt." Het thema van de Kunstschouw is dit jaar NATUURIijk en is Van den Ende op het lijf geschreven. Hij is een kei in recyclen; het duurzaam hergebruik van materialen heeft hij letterlijk tot kunst verheven. Een Ik gebruik spullen van al die dieren, maar die worden nóóit voor mijn werk geslacht kleine greep uit zijn talloze projec ten: het Verloren Handschoenkos tuum, gemaakt van al die enkele exemplaren die je op straat vindt of die in je eigen kast liggen weg te kwijnen. Hij verzamelde ook lange tijd afgedankt ondergoed, waarmee hij een camper bekleedde. Van de restanten daarvan naaide hij alsnog twee kostuums. Voor wie de Kunst schouw bezoekt: zoek ze op. De in onderbroekenkostuum gehulde per formers dragen een grote wolk met zich mee, met daarin verborgen glaasjes pina colada. Een aardig drankje om even mee op de opening van de megakunstmanifestatie te toosten. Een opening die dit jaar groter is dan groots. „We willen wat meer uitpakken dit jaar. Het dorp in, wat meer naar buiten treden met het openingsprogramma", zegt artistiek leider Marjolijn van den Adel van de stichting Kunstschouw Wester- schouwen. Daarnaast kiest de orga nisatie bij wijze van proef („Daar hebben we dit jaar wat geld voor be schikbaar") voor verbreding van het aanbod. „We willen wat meer vluch tige kunstdisciplines brengen: thea ter en performances. Dat draagt bij donderdag 14 juni 2018 GO Jeanette Vergouwen houdt Hhbi. ^ÈwÊ van cultuur en vooral van 1 klassieke muziek. Zij is mu- ziekrecensente. Wat: Koffieconcert Strograss Waar: Raadszaal van belfort Sluis Wanneer: Zondag 17 juni 11.00 uur De muzikanten van Strograss uit Gent hebben De authentieke akoestische rootsmuziek van Strograss bouwde een stevige live-reputatie De keuze van onze redactie: Lily Allen - No shame De Britse zange res neemt in deze onweerstaanbare popliedjes op nieuw geen blad voor de mond Natalie Prass - The future and the past Denk aan Wendy Lisa, Janet Jackson en Karen Carpenter Neko Case - Hell-On Nog een popju weeltje, met scheutjes coun try en folk, gehol pen door topgas- ten (Mark Lane- gan, Calexico, KD Lang) B A Strograss. foto jonathan wannyn Tragiek en terugblikken deze week ^V^Ain de selectie van Machiel tCoehorst. Dat WK natuurlijk, en dan het verhaal Tonya Harding en het verlies van Eric Clapton. Kop op! EWC CLAPTON De documentaire Life in 12 bars geeft een mooi beeld van de roerige carrière van Eric Clapton. De Britse blues man zorgde er door zijn popu lariteit voor dat zwarte blues muzikanten in de VS werden geaccepteerd. Life in 12 bars vertelt ook over Claptons moeilijke jeugd, zijn drugs- en alcoholverslaving en de tragische dood van zijn 4-jarige zoontje. De fijne sound track bij de docu kun je beluisteren op deze ge lijknamige dubbel-cd. Verschenen bij Universal. Humt, maar dan in levende lijve Esme Soesman Lichel van den Ende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50